Zara Stiletto

Zara stiletto modelleri ayakkabı modelleri arasında en çok tercih edilen türlerden birisidir. Stiletto ayakkabılar günümüz moda dünyasında vazgeçilmez bir ayakkabı türü haline gelmiştir. Stiletto, her stile zarafet ve feminen bir dokunuş getirir ve mükemmel kadın ayakkabısının özünü temsil eder. Topukların figürü stilize etmeye yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bacaklarımızı uzatmanın yanı sıra, görünüşümüze benzersiz bir duygusallık kazandırıyoruz. Ayrıca stiletto, yıl boyunca pratik olarak giyebileceğimiz bir ayakkabıdır, aşırı kapalı olmayan ancak ayağı örten bir ayakkabıdır, bu nedenle çok yönlüdür, çünkü doğru rengi seçtiğimiz için her zaman giyebiliriz. Günümüzde normal kabul edilenin aksine topuklu ayakkabılar her zaman kadınsı bir amblem olmamıştır. Aslında topuklar erkekler tarafından giyilmek üzere tasarlanmıştır.

Stiletto Ayakkabının Kökeni

Geçmiş yüzyıllarda erkek ayakkabılarındaki bu ilk kalın topuk stiletto ayakkabılar, mevcut kovboy çizmelerinin başlangıcıydı. Atların üzengilerini daha iyi ayarlamalarına ve süvari faaliyetlerini kolaylaştırmalarına yardımcı olduğu için topuklu ayakkabıların erkekler arasında popüler hale gelmiştir. Leonardo da Vinci'nin binicilik aktiviteleri yapan erkeklerin topuklu ayakkabı giydiği bazı çizimleri hala durmaktadır. Topuklu ayakkabıların daha tutarlı bir şekilde kadın giyim trendlerinin bir parçası haline gelmesi için on sekizinci yüzyıla kadar beklemek zorunda kalınmıştır. Tasarımlar hem erkekler hem de kadınlar için hala çok süslü ve rokoko olsa da uçlarında büyük yaylar ve rozetler gibi detaylar mevcut olsa da mevcut tarzın temelleri çoktan atılmıştır. Erkekler için daha az renkli, kadınlar için daha şık modellerle ilerlenmiştir. Yüzyılın sonuna kadar, yüksek topuklu zara stiletto ayakkabılar erkekler için biraz kadınsı ve kaba olarak kabul edilmiştir.

Stiletto Giymenin Avantajları

Zara Stiletto şık bir görünüm sağlar. Yıpranmış stilettolarla daha uzun görünebilirsiniz. Ofise giden kadınlar ve kızlar için stiletto topuklu ayakkabılar daha feminen bir görünüm sağladığı için en iyi seçimdir. Stiletto ayakkabılar her kıyafetin altına kombin edilebilir. İlk defa deneyecekler için biraz zor bir ayakkabı seçimi olabilir ama daha sonradan en sevdikleri ayakkabı modeli haline gelir. Dışarıdan çok çekici gözüken bir ayakkabı modelidir. Bunların yanı sıra dezavantajlarıda vardır; Stiletto giyerken yanlışlıkla bir yere düşerseniz, dokularınızı parçalayabilir veya kemiğinizi yerinden oynatabilir. İnce topukluların aşırı kullanımı, topuklarda ağrı veya bacaklarda ağırlık hissi gibi venöz şikayetlere neden olabilir.

Topuklu Ayakkabı Nasıl Daha İyi Yürünür

Topuktan ayağa yürüyün, topuktan ayağa değil. Stiletto ayakkabi giyip iyi görünmenin en kolay yolu, sanki terlik giyiyormuş gibi tüm ayağınızı bir kerede yere koymaktır. Birçok kişiye farklı gelebilir, ancak yüksek bir ayakkabı giyerken önce topuğunuzu, ardından parmağınızı yere koyun. Bu, yürüyüşünüzü daha doğal gösterecektir. Topuklu ayakkabılarla hızlı yürümeye çalışmak sadece tuhaf görünmekle kalmaz, aynı zamanda bir veya iki felaketle sonuçlanabilir. Düz bir çizgi çizmek istediğinizde, kaleminize hareket ederken bakmak yerine, çizerken son noktanıza bakarsanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Benzer şekilde, zara stiletto ayakkabı ile yürürken, hedef noktanıza (örneğin caddenin sonundaki kafeye) bakarsanız ve hedef noktanıza bakmaktansa son noktanıza doğru giden düz bir çizgiyi gözünüzde canlandırırsanız daha zarif bir şekilde yürüdüğünüze şahit olursunuz.

Topuklu Ayakkabıları Etkinliklerde Nasıl Kombinleriz

Modada, mekanlara ve olaylara ne giydiğinizle ilgili bir görgü kuralları vardır. Siyah stiletto ayakkabılara gelince, onların da yeri ve zamanı vardır. Mülakat için uygunsa ve topuklu ayakkabı giymek kabul edilebilirse, bu tavsiyeye kulak verin çünkü bu sizi kurtaracaktır. Pompalarınız tipik olarak siyah veya lacivert, cilalı ve 3 ila 3,5 inç yüksekliğinde olmalıdır. Dansçı (striptizci) değilseniz, açık parmak platformları ve zara stiletto 5+ inç topukluları düşünmelisiniz. Aksi takdirde, bir iş görüşmesi için görgü kurallarında, topuklu ayakkabılar da dahil olmak üzere muhafazakâr bir kıyafet önerilir. Cenaze için Kapalı burunlu topuklu ayakkabılar tipik olarak herhangi bir konservatif işlev için önerilir. Merhum kişiye ve ailesine saygı duymak adına lütfen kırmızı stiletto ayakkabılar dışında her renkte ayakkabı giyin. Kıyafetinizde kırmızı rengi giymek, ölen kişinin ölümüne sevinmenizin simgesidir. Kibarca, bu durumda kural normlarına bağlı kalın ve bir cenazeye siyah kapalı topuklu ayakkabılar giyin.

Havaalanında Giyilecek Ayakkabı Türleri

Eğer giydiğiniz ayakkabı kalın topuklu stiletto değilse, havalimanında giymeyin. Bizim tavsiyemiz havalimanına rahat ayakkabılar giymenizdir, çünkü uçuş sırasında yüksekliğe bağlı olarak bacaklarınız, ayak bilekleriniz ve ayaklarınız şişer. Unutmayın, havaalanları bir moda şovu değil ve insanlar nasıl göründüğünüzle ilgilenmiyorlar. Ancak topuklu ayakkabı giyecekseniz, bükülmeniz, giymeniz ve çıkarmanız iki saniyeden fazla sürecek askılı veya topuklu ayakkabı giymemelisiniz. Bunun yerine, uçuşunuz sırasında ve sonrasında ayaklarınızda oluşacak şişliklere rahatça uyan, çıkarması ve takılması kolay, askısız topuklu ayakkabı stiletto giymelisiniz.  Genellikle havaalanında çalışanlar daha az topuklu ayakkabı tercih ederler bunu sebebide daha rahat olmaları ve kaygan olmamasıdır.Hostesler uçak havalandığında uçakta  yürürken daha rahat hareket edebilmek için zara stiletto ayakkabı tercih ederler.

Yazın Giyilebilecek Topuklu Ayakkabılar

Zara stiletto ayakkabılar yazın giyilebilecek en uygun ayakkabı modellerindendir. Yaz boyunca ayak sağlımız açısından ayaklarımız hava alması ve rahat olması gereklidir. Şimdi sizlere birbirinden çarpıcı yazlık ayakkabılar tavsiyesi.

  • Bloklu Topuklu Ayakkabılar

Basit ama şık blok topuklu çifti, öneri listemizin en üstünde. Yaz için mükemmel olan bir çift kırmızı blok topuklu sandalet almak için sabırsızlanıyoruz. Bunlar basit bir kot pantolon veya hatta çarpıcı beyaz bir elbise ile eşleştirilebilir.

  • Takozlar

Bu yaz sevimli görünümlü takozlar için her zamanki topuklu ayakkabılarınızı atlayın. Uzun yürüyüşler, festivaller, partiler için süper rahatlar ve çalışmak için de giyilebilirler.

  • Bağcıklı Topuklular

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda topuklu ayakkabı ile bu bağcıklı topuklular, ten rengi stiletto topuklu ayakkabılara çok benzettik. 

Sıkça Sorulan Sorular

  • Zara stiletto fiyatları diğer stiletto fiyatlarına göre neden pahalı?

Zara markası dünya çapında ismini ve kalitesini kanıtlamış bir markadır. Özel tasarımlı kıyafet ve ayakkabıları ile kullanıcılara kaliteyi hissetiriyor. Bu kaliteyi hissettirirken de fiyatlandırmaları yüksek olabiliyor.

  • Beyaz stiletto ayakkabı en uygun nerede kullanılır?

Tasarımcılar tarafından en uygun kullanım kombini kot pantol ve kot şortlardır

  • Ayakkabı taban seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Kullandığınız ayakkabın kesinlikle ortopedik olmasına dikkat etmelisiniz.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds