Topuklu Ayakkabı Zararlı Mı

Topuklu ayakkabı zararlı mı merak edilen bir konu olmaktadır. Çünkü yapısı itibari ile topuklu ayakkabı ayağın şeklini değiştirmektedir. Bu değişim topuğun yüksekliğine göre farklılık arz etmektedir. Herkesin giyerek rahat edebileceği bir yapısı olmamaktadır. Hatta giyen pek çok kişinin ayaklarını rahatsız etmektedir. Ayaklar genelde düz taban şekline yakın olmaktadır. Topuklu ayakkabı dışındaki ayakkabı tarzları da çeşitlilik göstermektedir. Buna bağlı olarak bu ayakkabılar modeline ve yapısına göre ayağı rahat ettirmektedir. Topuklu ayakkabı modelleri de yine farklılık göstermektedir.

Topuklu ayakkabı zararlı mı diye topuklu ayakkabıyı incelerken topuğunun yüksekliği ilk bakılması gereken yer olmaktadır. Topuk ne kadar yükselirse ayakkabının konforu da o kadar bozulur. Dolayısıyla ayak için zararlı olmaya başlamaktadır. Ayaklar insan bedeninin ağırlığının tamamını taşımaktadır. Böylece ayakların rahat etmesi için daha yumuşak basılacak modeller tercih edilmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde ise topuklu ayakkabı daha fazla rahat ettirmektedir. O zaman da aşırı yüksekliği olmayan bir topuklu ayakkabı tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece ayağın sağlığı daha iyi korunacak ve olası rahatsızlıklar önlenmektedir.

Topuklu Ayakkabı Rahatsızlıkları

Topuklu ayakkabı zararlı mı sorusuna genişçe bakılması gerekmektedir. Çünkü topuklu ayakkabı çeşitleri yalnızca ayağı yormamaktadır. Ayak ile bacakları ve de dizleri de yormaktadır. Bununla beraber bel ağrısına da sebep olabilmektedir. Bel ağrısı da sırt ağrılarını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla rahatsızlık veren bir topuklu ayakkabı kemik sağlığını etkilemektedir. Ayaktan başlayan bu rahatsızlık sırt ve boyna kadar devam edebilmektedir. Ayrıca yalnızca insanın giyerken zorlanması da rahatsızlık doğuran sebeplerde tek olmamaktadır. Çok yüksek giyilmiş topuklularda ayak burkulmaları meydana gelmektedir. Burkulma sonucunda ciddi şekilde düşmeler olabilmektedir. Bu da beraberinde sakatlanmalara davetiye çıkarmaktadır. Topuklu ayakkabının topuğu da her an kırılmaya müsait yapıda olmaktadır. Bu da bazı yaralanmalara ve de kazalara sebebiyet verebilmektedir.

Topuklu ayakkabı zararlı mı konusu daha derin bakılması gereken konuların başında gelmektedir. Çünkü topuklu ayakkabılar kadınlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Topuklu ayakkabı markaları giderek daha çeşitli ayakkabılar üretmektedir. Her tarza uygun topuklu ayakkabı bulunabilmektedir. Bazen işe giderken bazen bir düğüne giderken bazen de bir arkadaş toplantısına giderken tercih edilmektedir. Her topuklu çeşidi her kombine uyum göstermemektedir. Günlük şık bir kıyafet kombinin altına giyilecek ayakkabı farklılık göstermektedir. Bununla beraber düğünlerde giyilecek abiye kıyafet kombinin altına tercih edilecek model farklı olmaktadır. Çünkü kombin tamamlamak için farklı modellere gereksinim duyulmaktadır. Her kombinde de aynı yükseklikte topuk tercih edilmemektedir. Her biri farklı yükseklik niteliğinde olmaktadır.

Topuklu Ayakkabı Çeşitleri

Topuklu ayakkabı zararlı mı diye incelerken en başta topuklu ayakkabı tarihine de bakma gerekmektedir. Rivayetlere göre Avrupa’nın orta çağında üretim meydana gelmektedir. Aslında erkekler için meydana gelmektedir. Ayrıca yerde bulunan birtakım pisliklerden ayakları korumak için üretilmiştir. Böylece ayaklar daha yüksekte kalarak pisliklerden arınacak olmaktadır. Daha sonra ise kadınlar tarafından benimsenmiş bulunmaktadır. Özellikle boyu uzatan bir yapıya sahip olduğu için kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Aslına bakacak olursa topuklu ayakkabı kadın tarzına daha çok hitap etmektedir. Bununla beraber hafif topuklu ayakkabılar da erkekler tarafından tercih edilmektedir. Bazı ayakkabı çeşitleri özellikle topuklu olarak üretilmektedir. Topuk insana destek sağlayan bir araç olmaktadır. Bu yüzden spor ayakkabılarda dahi hafifçe bir topuk bulunmaktadır.

Topuklu ayakkabı zararlı mı diye merak edilmesi oldukça normal karşılanmaktadır. Çünkü aslında insan yapısını biraz daha dışında olan bir şey olmaktadır. Buna rağmen yine de sıkça tercih edilmektedir. Özelikle topuklu ayakkabı siyah olduğunda herkesin işine yaramaktadır. Her kadının sahip olması gereken bir ayakkabı olması gerekmektedir. Siyah olan bir topuklu ayakkabı her kombine hemen hemen uyum sağlamaktadır. Çünkü siyah renk kusurları kapaması ve de her şeyi daha güzel göstermesi ile çokça tercih edilmektedir. Siyahın diğer renkler ile de mükemmel bir uyumu bulunmaktadır. Siyah topuklu ayakkabı pişman etmemektedir. Ayrıca son zamanlarda popüler olmuş bir ayakkabı çeşidi de çoğu kişinin dolabında bulunmaktadır. Topuklu stiletto moda programları ile hayata dahil olmaktadır. bununla beraber oldukça tercih edilmektedir.

Topuklu Ayakkabı Tasarım

Bir başka konuşulan konu Topuklu ayakkabı zararlı mı konusu olmaktadır. Ayakkabı çeşitleri baz alındığında bu konuşma daha da devam etmektedir. Çünkü her ayakkabı her insana uyum sağlamamaktadır. Ayakları spor ayakkabıda rahat edenler bulunmaktadır. Bununla beraber ayakları topuklu ayakkabıya uyumlu olan kişiler de var olmaktadır. Bütün bunların nedeni ise aslında küçüklükten gelen alışkanlıklardır. Buna bağlı olarak ayakkabı tasarımcıları topuklu ayakkabı çizimi yaparken buna dikkat etmektedir. Topuklu ayakkabı tasarımlarının başta göze ve de zevke hitap etmesi gerekmektedir. Çünkü bazı zamanlarda ayakkabı her ne kadar rahatsız da etse, yine de tercih edilebilmektedir. Topuklu ayakkabı çizimleri bu yüzden de oldukça fazla önem arz etmektedir. özellikle herkesin kendine uyanı bulması konusunda olmaktadır.

Topuklu ayakkabı zararlı mı diye baktığımızda ayak sağlığı ilk dikkat edilmesi gereken konu olmaktadır. Ayak kemiği ve de geri kalan omurilik kemiğine temas etmektedir. Bunun dışında ayakkabının ayak kokusu yapmaması da gerekmektedir. Bunda tercih edilecek çorabın etkisi olmaktadır. Ayrıca ayak temizliği de en çok etkili hususlardan birisi olmaktadır. Topuklu ayakkabılar genellikle açık tarzda üretilmektedir. Çok uzun süre giyilen ayakkabılar ayakta koku yapmaktadır. Bununla beraber topuklu ayakkabının açık yapısına rağmen bu ayakkabılar da koku yapmaktadır. Kışları ise bot tarzında topuklu ayakkabılar tercih edilmektedir. Ayrıca topuklu ayakkabı parfüm ile de uyum sağlaması gerekmektedir. Açıklayacak olursak kokular da belli bir tarzı yansıtmaktadır. Bununla beraber topuklu ayakkabı da bir tarın yansıtmasıdır. Böylece aralarında uyum yakalanırsa sonuç istenilen gibi olmaktadır.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds