Süet Ayakkabı Temizleme

Süet ayakkabı sadece mevsimlere bölünmüş gibi görülebilen ve dışarıdan giymesi çok zor olarak algıladığınız bir materyal olabilir. Bakımını ve nasıl kombinleyeceğinizi öğrendiğinizde bu korkularınızın tamamen ortadan kalkacağına emin olabilirsiniz.

Süet Nedir

Özellikle bir deri türü olması konusunda süeti anlamak, bakımının neden özellikle önemli olduğunu anlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda herkesin aklındaki soruyu da cevaplıyor- süet ayakkabılar ıslanabilir mi? Yağmurunun iyi (ve genellikle pahalı) süet ayakkabıları mahvedeceğine inanan insanlar, yıllarca bu materyalden çok uzaklaştı.

Genel olarak süet, hayvan derisinin altından gelen fırçalanmış bir görünüme sahip bir split deri türüdür. Derinin üst kısmından çıkardıktan sonra, tipik grenlilik olmadan yumuşak ve pürüzsüzdür

Süet, ister keçilerden, ister koyunlardan veya ineklerden elde edilmiş olsun, çok daha hassas bir malzemedir ve lükstür, ancak kolayca zarar görebilir. Yağmur, yaygın bir zarar kaynağıdır, ancak kışın süet ayakkabılarınızla dışarıya çıkarsanız, özellikle yağmur suyu olmak üzere kir ve döküntü, ayakkabının görünümünü etkileyebilir.

Buna engel olmak için, sahip olduğunuz süet ayakkabı ve diğer süet ürünleri önce işlemeli ve ardından düzenli olarak fırçalamalısınız.

Süetin Özellikleri

Lütfen tüm süet malzemelerin aynı olmadığını anlayın. Özellikle dayanıklı süet ayakkabı ve giysiler için, sırçalı deri, alt tarafı dışa bakacak şekilde ters çevrilebilir. Bu geleneksel süetten daha sert ve güçlü görünür.

Kalınlık süetin nereden geldiğine de bağlıdır. Koyun ve kuzulardan yapılan koyun postu daha yumuşak bir ayakkabı ve daha hafif hissettirme eğilimindedir. Sığır derisi süet ise daha fazla gövdeye ve grenliliğe benzeyen daha görünür bir dokuya sahiptir.

Erkek Süet Ayakkabılarının Bakımı

Süet ayakkabı erkek bireyler koruyucu ve su itici bir sprey kullanmalıdır. Bu, su, tuz ve diğer harici maddelerin kestirmeyi değiştirmesini önler. Uygulamak için koruyucu maddeyi ayakkabınızdan en az 4 inç uzakta tutun ve tüm yüzey kaplanana kadar püskürtün. Formül yapışkan bir film bırakmamalıdır.

Eve her gittiğinizde süet bir fırçayla süet ayakkabılarınızı çıkarmayı alışkanlık haline getirin. Bu, malzemenin almış olabileceği tüm zararı ortadan kaldırır. Bunu yapmak, malzemenin birkaç aylık kullanımdan sonra aşınmış gibi görünmesini önleyecektir.

Nem ve tozdan uzak depolama çözümleri geliştirin. Süet ayakkabı bir bez çanta veya yastık kılıfında saklamayı düşünün. Bu nefes alırken malzemeyi korur.

Süet Ayakkabılar Nasıl Temizlenir

  • Günlük lekelerle veya küçük lekelerle uğraşıyorsanız:

Süet ayakkabı kuruduğunda fırçalayın ve fırçayı tek yönde hareket ettirin.

Sıyrık izleriyle uğraşıyorsanız, belirli bir alanda ileri geri hareket etmek damarları yükseltecek ve hatta kestirmeyi azaltacaktır. Bu işe yaramazsa, alanı zımpara kağıdı veya bıçakla dikkatlice inceleyin.

  • Su veya tuz lekeleri için:

İster inanın ister inanmayın, aslında suyla temizlemeye başlamak isteyeceksiniz. Ancak 2 kısım su ve 1 kısım sirke ile bir çözelti oluşturmanız gerekir.

Çözeltiyi mikrofiber gibi yumuşak bir malzemeden yapılmış bir havlu veya bezle lekeye uygulayın. Kirli alan tamamen kuruduğunda, pürüzleri eşitlemek için hafifçe fırçalayın. Süet ayakkabı nasıl temizlenir konusunda verebileceğimiz en basit yanıt budur.

Süet Ayakkabılar Nasıl Giyilir

Süet ayakkabıların bir dereceye kadar modanın her iki alanında da yeri vardır. Şık stiller için mat kaplama genellikle parlaklığı yumuşatır ve ona daha zarif bir görünüm kazandırır. Ancak bu etkiden dolayı en güzel takım elbise ile süet ayakkabı giymek istemezsiniz. Yine de parti içi kokteyl elbiseleri ve tam boy desenli takım elbiseleri mükemmel bir şekilde kabul görmekte ve iş ve şık günlük kıyafetlerin tüm dikkatini çekmektedir.

Süet ayakkabı kadın ve erkeklerde aynı zamanda geleneksel gündelik ayakkabıları canlandırıyor. Örneğin, deri veya sentetik panelleri süet ile değiştirmek, duruşunuzu en üst seviyeye çıkaracaktır. Aynı zamanda malzemeyi aydınlatır ve iş kıyafeti konusunda için modaya uygun bir açı katar.

Ancak süetin o kadar narin olduğunu lütfen anlamalısınız ki bu süet ayakkabıları kirle kaplı bir yere götürmemek zorunda olduğunuzu bilesiniz.

Süet Ayakkabılar Ne Zaman Giyilir

Bu nedenle, yukarıdaki parametreler dahilinde, süet ayakkabıların yanı sıra ilgili ayakkabı türlerini de giyin. Durumu ve kıyafet kodununu aklınızda bulundurun ve mat kaplamanın sade görünebileceğini anlayın. Benzer şekilde, bordo ve mavi süet ayakkabılar da bulabilirsiniz, ancak kahverengi, füzen ve siyah gibi klasik tonlar, dolapta daha fazla eşya ile eşleşecektir.

Süet ayakkabı ne zaman giyileceği söz konusu olduğunda, siyah ve beyaz kıyafet kuralları dışında çoğu zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz bir malzeme olduğunu bilmek önemlidir. Mevsimsel olarak, yağmur veya kar beklendiği günler için hava tahminini kontrol ettiğiniz sürece, genellikle giyebilirsiniz.

Su Geçirmez Sprey

Süet ayakkabılara su geçirmez sprey ile ön işlem uygulayın. Bu, yağmur durumunda hatta genel olarak süet ayakkabıları korumanızda en önemli adımdır.

Süet ayakkabıların satın alındıktan hemen sonra su yalıtımı ile püskürtülmesi gererkir. Toz ve yağmura karşı genel koruyucu görevi görürler. Kazara dökülmeler, deri ile elementler arasında bir tabaka oluştururken deri yüzeyinden yuvarlanabilir.

Piyasada epeyce su geçirmez süet ayakkabı spreyi var. İşe yaradığını bildiğiniz bir tanesini kullanabilirsiniz.

Her Zaman Elinizin Altında Bir Süet Fırçası Bulundurun

Süet ayakkabılarınızı korumak için su geçirmez bir sprey kullanabilirsiniz, ancak ayakkabılarınız ıslanırsa onlarla başa çıkmanın yolları vardır.

Süet ıslandığında, yüzeyindeki yumuşak lifler ayrı kalmak yerine düzleşir ve birbirine yapışır. Bu nedenle, ayakkabınızı yanlışlıkla ıslatırsanız, süeti fırçalamak (unutmayın: yalnızca tek yön), tedavinin bir parçası olarak ilk adımdır.

Ne zaman ihtiyacın olacağını bilemeyeceğin için elinin altında bir süet ayakkabı fırçası olması iyi bir fikirdir. Çantanızda veya ofisinizde yedek bir fırça bulundurmanız iyi bir fikirdir.

Bu şekilde, odaya girer girmez bu ayakkabıları hızlı ve hafif bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Ayakkabıların mutlu, sen mutlusun.

Su Lekelerini Çıkarmak İçin Buhar Kullanın

Buhar, suyu temizlemeye yardımcı olur. Süet ayakkabı bakımı sırasında su lekeleri çok yaygındır, ancak onlardan kurtulmanın birkaç yolu vardır.

Yeni lekeleri temiz bir kağıt havlu / kağıt mendille silin. Sürmeyin, sadece kirli kısma dokunun. Süeti eski haline getirmek için ayakkabılarınızı lekenin üzerine hafifçe cilalayın.

Kuru lekeler için buhar kullanabilirsiniz. Evet, buhar su lekelerini çıkarmaya yardımcı olur. Bu bir su ısıtıcısı, çaydanlık veya buharlı ütü çözüm olabilir.

Kirli süet ayakkabı yaklaşık 20-30 cm mesafeden buhar verin. Süet nemli olana kadar bunu birkaç saniye yapın. Buradaki fikir, bu kuru lekeleri yeniden nemlendirmektir.

Bunu yaptıktan sonra, kiri temiz bir mendille nazikçe silin ve ardından ayakkabıyı eski haline getirmek için süet fırçası ile kiri fırçalayın.

Sırılsıklam Süet Ayakkabıların Doğal Olarak Kurumasına İzin Verin

Şiddetli yağmurun ortasında sıkışıp kalırsanız veya süet ayakkabılarınız başka bir nedenle tamamen ıslanırsa paniğe kapılmayın. Süet ayakkabı boyası tahrip olabilir ama yine de onları hayata döndürebiliriz.

Sırılsıklam ayakkabıların doğal olarak kurumasına izin verin. Başka bir şey yapmadan önce ayakkabılarının doğal olarak kurumasına izin vermelisin. Bu, gazeteyi ayakkabınızın içine koymanız ve bir gece boyunca serin ve kuru bir yerde bırakmanız anlamına gelir.

Ayakkabı tahtası, doldurulmuş kağıda mükemmel bir alternatiftir. Bunlar, ayakkabınızın içine giren ayak şeklindeki uçlardır. Ayakkabınızın şeklini sağlam tutarken nemin emilmesine de yardımcı olurlar. En az bir çift ayakkabı ağacına tahtası bulundurmanız yararlıdır.

Süet ayakkabı tamamen kuruduktan sonra, önceki nokta buharlama(gerekirse) ile aynı adımları uygulayabilir ve süet fırçasıyla fırçalayabilirsiniz.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds