Süet Ayakkabı Bakımı

Süet ayakkabı bakımı yapıldığı kadar hassas olmasa da, diğer derilerden farklı bir bakım rutini vardır. Süet, popüler inanışın aksine bakımı çok kolay, dayanıklı bir malzemedir.

Süet Temizliği ve Bakımı

Süet; kemer, saat kordonu, çanta, ayakkabı ve daha fazlasını yapmak için kullanılan deri bir malzemedir. Süetin kullanıldığı her malzeme insana oldukça iyi hissettiren görsel ve fiziksel doku katar. Süet ayakkabı bakımı asla gözünüzü korkutmasın.

Ancak birçok kişi için süet korkutucu bir malzeme gibi görünebilir. Muhtemelen narin doğasını duymuşsunuzdur - kolayca çizilebilir ve zedelenebilir ve su, yağ ve diğer elementler ve lekelerden kolayca zarar görebilir ve ayakkabı bakımı gerektirebilir.

Süet, yapıldığı kadar hassas olmasa da, diğer derilerden farklı bir bakım rutini vardır. Bunu birazdan ele alacağız. Ama önce süetin ne olduğuna ve nasıl yapıldığına bir bakalım.

Deri ayakkabı bakımı da bazı incelikler istemesine rağmen süet kadar hassas değildir.

Süet Nedir

Süetin etiketlenme ve pazarlanma şeklinden dolayı bunun tamamen farklı bir deri (veya tamamen malzeme) olduğunu düşünebilirsiniz.

Gerçek ise çok daha basit: Deri, herhangi bir sayıdaki hayvanın (inek, koyun, timsah vb.) postundan yapılan bir malzemedir ve bu derilerden herhangi birine uygulanabilen bir işlemle süet oluşur.

Süet ayakkabı bakımı diğer deri ürünleri gibi bir takım bakım işleminde geçmektedir.

Deri üretimi karmaşık bir süreçtir ve postun farklı kısımları farklı deri türlerini yapmak için kullanılır. Süet, postun daha yumuşak alt tarafıdır. Süet daha ince, daha doğal olarak gözeneklidir (bu nedenle suya duyarlı bir malzeme olarak bilinir) ve hayvanın bir parçası olduğu zaman gizli olduğundan ve elementlerden korunduğundan, doğal olarak deriden alınan deri türleri kadar sertleştirilmemiştir. Sonuç, daha yumuşak, daha hafif ve hasara daha yatkın olan tüylü bir malzemedir.

Ayakkabı bakımı yapılan yer sizin yerinize süet ayakkabılarınızı temizler ve yenileyebilir.

Nubuk Nedir

Daha önce süet için alışveriş yaptıysanız, muhtemelen "nubuk" veya "nubuk süet" terimiyle de karşılaşmışsınızdır. Nubuk, postun iç katmanından gelmek yerine, hafiften zımparalanmış / parlatılmış tam damarlı deridir. Bu yüzden süet gibi görünür ve hissedilir, ancak iki ana farkı vardır:

  • O kadar yumuşak değildir,
  • Postun dış kısmı olduğu için biraz daha ağır ve dayanıklıdır.

Bu aynı zamanda aynı bakıma ihtiyaç duymadığı anlamına da gelir. Nubuk ve gerçek süet söz konusu olduğunda, mesele onlardan birinin daha iyi ya da daha kötü olması değildir; daha çok malzemede aradığınız şeyle ilgili. Süet ayakkabı bakımı veya nubuk ayakkabı bakımı farklı işlemler gerektirebilir.

Süete Nasıl Bakılır

Daha önce de belirtildiği gibi, süet sandığınız kadar hassas değildir. Süet ayakkabı bakımı sırasında çizikler parlatılabilir ve biraz su veya kir, ayakkabılarınızı kalıcı olarak mahvetmez.

Ancak, farklı bir işlem ve ürün setiyle de olsa, diğer derileriniz gibi bakılması ve bakımı gerekir. Standart deri bakım setinizdeki fırçadaki kıllar genellikle süet üzerinde çalışmak için biraz büyüktür ve kesinlikle malzeme üzerinde herhangi bir cila / krem ​​veya ıslak bir bez kullanmak istemezsiniz.

Bu yüzden önce kendinize bir süet ayakkabı bakım seti almanız gerekecektir. Süete özgü herhangi bir kit, küçük bir fırça (ve bazen özellikle kestirmeyi korumak için ikinci bir fırça) ve ayrıca süet silgi (veya bazen süet blok) olarak adlandırılan bir şeyle birlikte gelir. Temelde, çizilmeleri gideren büyük bir lastik silgidir. Kite bağlı olarak, şeffaf sprey şeklinde bir deri koruyucu da alabilirsiniz.

Yeni süet ayakkabınızı veya kemerinizi açar açmaz koruyucu ile püskürtün.

Eğer bu bakımları yapamayacağınızı düşünürseniz, süet ayakkabılarınızı ayakkabı bakımı ve boyama salonu gönderebilirsiniz.

Fırçalamak

Ayakkabı bakım ürünleri arasında en sık kullanılan fırçadır. Süet ayakkabınızda ki kiri, tortuları vb. temizlemek için kıllı bir fırça kullanın. Çok sert bastırmayın ve malzemeyi aşındırmayın - bu, bulaşıkları yıkamaktan çok dişlerinizi fırçalama baskısı gibidir. Ayrıca kestirmeyi tekdüze tutmak için tek bir yönde fırçalamak istersiniz.

Süet ayakkabı bakımı sırasında fırçalarken, rengi biraz değiştiriyor gibi görünür, ancak bu sadece kestirme dalgalanmasıdır (tıpkı elinizi süet veya kadifemsi bir kanepenin üzerinde gezdirdiğinizde olduğu gibi).

Silmek

Süet ayakkabı bakımı yaparken, ayakkabınızın üzerinde ilk fırçalamada çıkmayan belirli noktalar veya lekeler varsa, bunları nazikçe fırçalamak için silgiyi kullanabilirsiniz. Yine hafif bir baskı uygulayın. Silgi, gres olmayan hemen hemen tüm lekeler ve ayrıca küçük çizikler için harika çalışır.

Kesin bilmeniz gereken bir diğer konu ise süetlerde ayakkabı bakımı badem yağı kullanılmadan yapılması gerektiğidir.

Gres Lekeleri

Herhangi bir materyali - süet dahil - gerçekten karıştırabilecek bir şey grestir. Küçük bir nokta, bir ayakkabının veya aksesuarın tek tip görünümünü gerçekten mahvedebilir. Bu özel leke türü ile neredeyse mucizevi harikalar yaratan bir ürün var: mısır nişastası. Süet ayakkabı bakımı sırasında en zorlayıcı işlem gres lekesidir.

Lekeye küçük bir miktar uygulayın, mısır nişastasının oturması ve yağı emmesi için en az 15 dakika bekleyin ve ardından süet fırçanızla fırçalayın. Bu uygulama ile lekeyi çok iyi bir şekilde tamamen çıkarabilirsiniz. Eğer leke çıkmadıysa, tekrar mısır nişastası uygulayın ve leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın. Bölgeyi silgiyle ovun, ardından kalıntıları tamamen çıkarmak ve kestirmeyi eski haline getirmek için son bir kez fırçalayın.

Bulaşık deterjanı gibi diğer yağla mücadele maddelerini kullanmayı denemeyin, çünkü bunlar malzemeyi bozabilir.

Sprey

Süet ayakkabı bakımı için, deri koruyucunun süet ayakkabılara püskürtülmesi oldukça önemlidir. Ürünü yaklaşık kol uzunluğundan uzakta tutarak ve her tarafına iyi bir sprey vererek şeffaf bir koruyucu uygulayın. Materyal muhtemelen biraz renk değiştirecek, ama hiç endişelenmeyin, bu ortadan kalkacaktır.  

Süetiniz ıslanırsa endişelenmeyin. Eğer az ıslanmışsa, kurumasını bekleyin ve sonra fırçalayın. Çok ıslanırsa veya çamurlanırsa, bir kağıt havluyla kurulayın, kurumasını bekleyin ve temizleyin. Spreyi düzenli olarak uyguluyorsanız, endişelenmenize gerek yoktur.

Fırça veya silgi (veya mısır nişastası) ile çıkaramayacağınız herhangi bir lekeyle karşılaşırsanız, bölgenizde deri / süet yapan bir kuru temizleyici arayabilirsiniz.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds