Stiletto Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stiletto topuklu ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ederek hem size en çok yakışacak modeli bulabilir, hem de ayak sağılığınıza gereken önemi verebilirsiniz. Stiletto yapısından dolayı dar ve kullanımı zor olabilen bir ayakkabı modelidir. Stiletto topuklu ayakkabı seçerken, ayak yapınıza uygun olan stilettoları seçmeniz ayak sağlığı açısından yararlı olacaktır. Eğer ince bilekleriniz ve ayaklarınız varsa sivri burunlu stilettolar sizde çok şık ve zarif gözükecektir. Taraklı bir ayak yapısına sahipseniz, burun kısmı daha büyük ve yuvarlak kesimli modelleri almalısınız.

Stiletto topuklu ayakkabı satın alırken topukların güçlü ve kaliteli olup olmadığına bakmalısınız. Bir ayakkabının iskeleti eğer güçlü değilse, o ayakkabı sizin hareketinizi sınırlayarak, hızlı yorulmanıza yol açacaktır. Ayağın iç tarafının açık olduğu modeller, ayak bileğini zarif ve ince gösterir. Günlük kullanım için tercihinizi kısa topuğu olan ve baş kısmı sivri olmayan modeller tercih etmelisiniz. Bu sayede gün içerisinde rahat hareket halinde olabilir ve ayaklarınızın gün sonunda ağrımamasını sağlayabilirsiniz.

Siyah Stiletto Nasıl Kombinlenir

Stiletto siyah ayakkabılar zarif ve cool bir görünümün anahtarı olmuş, her kadının dolabında bulunması gereken kurtarıcı parçalar arasındadır. Eğer hala dolabınızda siyah stilettonuz yoksa, hemen bir tane almamız tavsiye ederiz. Çünkü siyah stilettolar kadınların davetlerde, düğünlerde, etkinliklerde, resmi yerlerde, iş görüşmelerinde, kokteyllerde en büyük yardımcısı görevini üstlenmektedir. Spor şık olmak ama bir yandan da stilettonuzdan vazgeçmek istemiyorsanız, stilettonuzu bir jean ile kombinleyebilirsiniz. Stilettonuzu elbise ya da eteklerle kombinleyebilir, bu şekilde kokteyllere gidebilirsiniz.

Stiletto topuklu ayakkabı dikkatleri ayak bileklerine toplayan ayakkabılardır. Ayak bilekleriniz eğer çok kalınsa, biraz daha farklı topuklu ayakkabı modelleri bularak ederek proporsyonunuzu dengeleyebilirsiniz. Doğru seçilmiş topuklu ayakkabılar bacaklarınızı uzun göstererek, zarafetini ön plana çıkardığı için sizi günün her anında şık ve tarz yapacaktır.

Stiletto Ayakkabı ile Ofis Şıklığı Nasıl Yaratılır

Stiletto topuklu ayakkabı ile ofis şıklığı yaratabilir, iş yerinizde hem zarif hem de göz alıcı gözükebilirsiniz.  Stilettolarınızı ofiste kalem eteklerle, diz boyu elbiselerle, siyah, beyaz veya gri renklerle kombin yapabilirsiniz. Bu sayede hem zarif hem sade hem de göz alıcı bir tarz yaratabilirsiniz. Stilettolarınız ile ofis şıklığı yaratmak istiyorsanız, siyah dar kesim bir pantolonla, ince topuklu modelleri tercih edebilir, aynı zamanda stiletto topuklu ayakkabı ile etek ve ceket ikilisini bir arada kullanabilirsiniz. Bu sayede ofiste hem tarzınızdan hem de adınızdan söz ettirebilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Modelleri Nelerdir

Sizde eğer topuklu ayakkabı modelleri nelerdir merak ediyorsanız, işte sizler için topuklu ayakkabı modelleri.

 • Pump Ayakkabı (Pump Shoes) Bağcıkları olmayan hafif topuklu bir modeldir.
 • Kitten Heel Shoes popülerleşen ince ve alçak topuklu bir modeldir.
 • İskarpin Ayakkabı (Escarpin Shoes) Yüksek topuklu bir ayakkabıdır, genelde günlük kullanımda tercih edilmez çünkü yürümesi zor bir ayakkabı türüdür.
 • Makara Topuklu Ayakkabı (Spool Heel Shoes) Rokoko ve Barok zamanlarında ortaya çıkmış hem rahat hem şık bir ayakkabı türüdür. Topuğu oldukça kısa ve küçüktür.
 • Platform Topuk Ayakkabı (Patform Shoes)
 • Dolgu Topuk Ayakkabı (Wedge Shoes)
 • Apartman Topuk
 • Mantar Topuk

Siyah ve Renkli Stiletto Tercihleri

Topuklu ayakkabı siyah ve renkli olarak farklı türlerde tercih edilebilmektedir. Eğer tercihiniz daha klas ve zarif bir görünüm yaratmaksa, stiletto topuklu ayakkabı seçiminizi siyah renginden yana yapabilirsiniz. Eğer amacınız daha göz alıcı, çarpıcı ve marjinal bir görünüm yaratmaksa, iddialı renklerde alacağınız topuklu ayakkabılar sizi klasik model ve renk tercih edenlerden bir adım öne atacaktır. Özellikle desenli ve rengarenk olan stilettolar bu senenin en tarz parçalarından!

Topuklu ayakkabı modelleri 2020 yılında da en çok tercih edilen ayakkabı türleri arasına girdi. 2020 yılında en çok satılan topuklu ayakkabı modelleri arasında, kama topuklu ayakkabı modeli, diz üstü topuklu botlar, stiletto topuklu ayakkabı ve topuklu cowboy bootslar yer almakta.

Stilettolar Nasıl Temizlenir

Stilettolarınız kirlendiyse ya da lekelendiyse bir ayakkabı tamircisine götürmeye gereken kalmadan veya yenisini almanız gerekmeden kendinizde evde ışıl ışıl yapabilirsiniz. İşte sizler için stiletto topuklu ayakkabı evde yeni gibi yapma kılavuzu;

 • İnce uçlu bir diş fırçası ile işe başlayın ve stiletto üzerindeki kirlenmiş bölgeleri fırçalayın.
 • Daha sonra nemli bir bez ve sabunlu su yardımıyla stilettolarınızı silin.
 • Son adımda ise yeni ve hafif ıslatılmış bir bez ile son kez stilettolarınızın üzerinden geçin.
 • Stilettolarınız yeni gibi bir görünüm ile ışıl ışıl karşınızda!
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds