Stiletto Topuklu Ayakkabı Modelleri ve Kombin Önerileri

Stiletto topuklu ayakkabı modelleri başlıkları adı altında araştırmalar yaptığımızda karşımıza ince topuklu, yüksek ve göz alıcı modellere sahip ayakkabılar çıkabilmektedir.

Stiletto Topuklu Ayakkabı Modelleri

Günümüzde topuklu ayakkabı denilince akla ilk gelen model hemen stiletto olmaktadır. Stiletto topuklu ayakkabı modelleri her renk ve değişik topuk tasarımlarıyla hayatımızdaki yerini almaktadır. Stiletto topuklu ayakkabı tarzıyla ön plana çıkmayı seven kadınlar tarafından yıllardır tercih edilen, son derece zarif ve estetik bir ayakkabı türü olması kadınların dolaplarının vazgeçilmezi olmasında en büyük etkendir.

Stiletto Ayakkabı Nedir

Stiletto; ayakları son derece zarif gösteren, ince topuklu, sivri uçlu bir topuklu ayakkabı modelidir. Stiletto topuklu ayakkabı kadınların olduğu kadar erkeklerin de beğendiği bir ayakkabı türüdür. Stilettolar kadınlarda güçlü ve seksi bir görünüm yaratmaktadır.  Günümüzde her kadının dolabında mutlaka bir tane olan stilettolar duruşunuzu zarif ve uzun gösteren, ince uçlu, ince topuklu göz alıcı ayakkabılardır.

Eğer dolabınızda siyah bir stiletto ayakkabı varsa bu her kıyafetinizin en önemli aksesuarı yanında demektir. Stiletto topuklu ayakkabı modelleri ayakkabı alışverişi için ziyaret ettiğiniz mağazalarda, internet sitelerinde gözünüze ilk çarpan modeller arasındadır. Her ne kadar ince topuklara sahip olsa da ve rahatsız görünüm sağlasa da ayağınıza tam uyan bir stiletto size tüm gün boyunca konfor sağlayabilmektedir.

Stiletto Ayakkabıları Hayatımıza Nasıl Girdi

Topuklu ayakkabılar uzun ve olaylarla dolu tarihi boyunca, birkaç farklı aşamadan geçti. İlk medeniyetlerimizden beri zenginlik ve statü sergileyen, yavaş yavaş her iki cinsiyetin alt sınıf vatandaşları tarafından kabul edilen ve sonunda cinselliklerini, zarafetlerini ve bedenlerini çok başarılı bir şekilde sergileyen yaygın kadın moda nesnesi haline gelen bir öğe olarak hizmet ettiler.

Sürekli olarak popülerliğe dönmeyi başaran stiletto topuklu ayakkabı modelleri, 1950'lerin başlangıcından bu yana İtalya’da tüm zamanların en popüler kadın ayakkabı tasarımlarından biri haline gelen stiletto topuk tasarımıydı. Varlıklarına dair sağlam kanıtlar, 1940'larda, ünlü Fransız ayakkabı tasarımcısı André Perugia (bugün en çok topuksuz kadın ayakkabısıyla tanınan) tarafından yaratılan ince stiletto kısa topuklu ayakkabı modelleri ve uzun ayakkabılarıyla Parisli şarkıcı Mistinguett'in fotoğraflarını çektiğinde ortaya çıktı.

Bugün Bilinen Haliyle Stiletto

Stiletto'nun tasarımı, 1954'te dünyadaki ilk stiletto ayakkabı modelini yaratan Fransız moda tasarımcısı Roger Vivier'in aklına geldi. Kalın tahta topuklu ayakkabılarını attı ve yerine kadınların vücut hatlarını daha fazla vurgulamalarını sağlayan uzun metal topuklarla değiştirdi.

Stiletto topuklu ayakkabı modelleri, popülerlikleri üzerinde büyük etkisi olan çeşitli moda değişikliklerinden geçti. 1950'lerde piyasaya sürülmelerinden bu yana, 1960'larda yavaş yavaş stil dışına çıktılar, ancak 1970'lerde daha da popüler hale geldiler. 21. yüzyılın ilk yıllarında iş ortamı biraz değişerek kadınların stilettoyu çalışma ortamına ve gündelik giyime sokmasına olanak sağladı.

Stiletto Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stiletto yapısından dolayı dar ve kullanımı zor olabilen bir ayakkabı modelidir. Stiletto topuklu ayakkabı modelleri seçerken ayak yapınıza uygun olan stilettoları seçmeniz ayak sağlığı açısından yararlı olacaktır. Eğer ince bilekleriniz ve ayaklarınız varsa sivri burunlu stilettolar sizde çok şık ve zarif gözükecektir. Taraklı bir ayak yapısına sahipseniz varsa, burun kısmı daha büyük ve yuvarlak kesimli modelleri almalısınız. Ayakkabı satın alırken topukların güçlü ve kaliteli olup olmadığına bakmalısınız.

Bir ayakkabının iskeleti eğer güçlü değilse, o ayakkabı sizin hem düzgün hareket etmenizi kısıtlar hem de hızlı yorulmanıza yol açacaktır. Stiletto topuklu ayakkabı modelleri içerisinde günlük kullanım için tercihinizi kısa topuğu olan ve baş kısmı sivri olmayan modellerden yana kullanabilirsiniz. Bu sayede gün içerisinde rahat hareket edebilir ve ayaklarınızın oluşabilecek ağrıları engelleyebilirsiniz.  Stiletto topuklu ayakkabı modelleri içerisinden bir ayakkabınız bulunuyorsa eğer bakımını da özenli yapmanız ayakkabınızın ömrünü uzatacaktır.

Dolapların Olmazsa Olmazı Siyah Stiletto

Şüphesiz ki stiletto modelleri her renk ve deseni ile kadınların ayakkabıları içerisinde en çok göze çarpan modeller arasındadır. Şık duruşları, kişinin giydiği andan itibaren kendisine kattığı özgüven, her kıyafete kattığı ayrı havayı düşünürsek stiletto ayakkabılar topuklu ayakkabılar içerisinde en çok rağbet gören tamamlayıcılardır. Her kadının koleksiyonu arasında mutlaka olması gereken en çarpıcı ayakkabı ise, stiletto siyah modelidir. Stiletto siyah ayakkabılar zarif ve eşsiz bir görünümün anahtarı olmuş kurtarıcı parçalar arasındadır.

Eğer hala dolabınızda siyah stilettonuz yoksa, hemen bir tane almamız tavsiye ederiz; çünkü siyah stilettolar kadınların davetlerde, düğünlerde, etkinliklerde, resmi yerlerde, iş görüşmelerinde, kokteyllerde en büyük yardımcısı görevi üstlenmektedir. Stiletto topuklu ayakkabı modelleri fikirlerine göz attığınızda her renk ayakkabınızı kıyafetlerinizle nasıl tamamlamanız gerektiğine dair ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Stilettolarda Değişik Modeller Nelerdir

Stiletto ayakkabılar artık sivri topukların kullanımın yanı sıra değişik modellerle de günlük hayatımıza eşlik etmektedirler. Kalın topuklu stiletto ayakkabı modelleri günlük yaşamımızda birçok kıyafetimizle rahat kullanımları açısından tercih edilebilmektedir. Kısa topuk stiletto ayakkabı modelleri ve topuk kalınlığı gündelik yaşam için daha uygun olan bu modeller, rahatlıkları bakımından da dolaplarımızdaki yerlerini almaktadırlar. Topuklu ayakkabı modelleri aynı ince topuk yapısına sahiptir ancak topuk boyu daha kısadır. Yoğun çalışan iş kadınları tarafından daha çok tercih edilmektedirler.

Ayrıca gündelik yaşamda kot pantolon ve gömlek, etek ve basic kalıplı tshirtler ile oluşturulan kıyafet kombinleri altına tercih edilen bu modeller de kadınların ayakkabıları arasında yer almaktadır. Daha klas ve zarif bir görünüm yaratmak istiyorsanız stiletto topuklu ayakkabı modelleri içerisinden seçiminizi siyah renginden yana yapabilirsiniz. Eğer amacınız daha göz alıcı, çarpıcı ve marjinal bir görünüm yaratmaksa, iddialı renklerde alacağınız topuklu ayakkabılar sizi klasik model ve renk tercih edenlerden bir adım öne atacaktır.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds