Stiletto Topuklu Ayakkabı ile Casual Şıklığı

Stiletto topuklu ayakkabı hem günümüzde hem de geçmişte kadınların gözde ayakkabı modeli olmuştur. Modaya yön veren ayakkabılar,  giyim sektörünün en önemli parçasıdır.

Stiletto Topuklular

Stiletto topuklu ayakkabı, ince bir metal topuk ile karakterizedir. Moda pazarına 1950'lerde, savaş sonrası dönemde kadınların hayatına yenilenen özgürlüklerini kutladıkları zamanlarda girmiştir. Korseye benzer şekilde stiletto, bedeni doğal olmayan bir konuma iter, kısıtlama ve baskı arasında gidip gelir ve ağrı yaratma eğilimi gösterir.

Ayak hastalıkları uzmanları, bireylere topuklu ayakkabılar sebebiyle ayak sağlıklarının tehdit altında olduğunu belirtmektedir. Bu tarzın yüksekliği sadece duruşu ve yürüyüşü etkilemez. Araştırmalar topuklu ayakkabıların kasları ve tendonların yapısını değiştirebileceğini kanıtlamaktadır. Aşırı derecede baş döndürücü olan topukların yükseklikleri sadece günümüzün fenomeni değildir.

Casual Stiletto Uzun Topuklular

Stiletto ayakkabı, ayakkabının önemli tarihinin en çarpıcı örneklerinden biridir.  Eski dönemlerde yüksek platform ayakkabılar genellikle ahşap veya mantardan yapılırdı. Yükseklik yalnızca kullanıcının sosyal duruşunu yansıtmakla kalmadı, aynı zamanda yükseklik kadınları çekici de gösterdi.

Bir cazibe ve takıntı nesnesi olarak stiletto topuklu ayakkabı, geçmişten bugüne her zaman moda sektörünün tartışılan konularından biri olmuştur. Bu; sürekli olarak kadınlar için bir güçlenme ve güven nesnesi olarak görülmesi ve sadece erkekleri memnun etmek için seçilen bir giyim aksesuarı olarak tanımlanmasından kaynaklanmıştır. Her zaman kadınların zaafı olan ayakkabılar her kadın için kendini iyi hissetme olgusu haline gelmiştir.

Stiletto Topuklardan Vazgeçemiyoruz

Stiletto topuklu ayakkabı giymenin eziyetli yanı şüphesiz ayakların işlevine ters yapısıdır. 19. yüzyılın sonlarında fetiş ayakkabılarının yani stiletto modelleri piyasaya sürülmesi, ayakkabıların acı verici ama zevkli deneyimine başka bir boyut getirdi. Stiletto ayakkabılar abartılı topuk yükseklikleriyle tanımlandığı için herkes tarafından ilk başta tercih edilmemekteydi. Ayakkabılarla kaplı ayaklar gizemli ama güçlü bir silah haline geldi.

Ancak çoğu kadın, estetik nedenlerle ya da gözlemcilerini memnun etmek için değil, sadece onlara nasıl hissettirdiklerinden ötürü topuklu ayakkabı alıp giydiklerini kabul edeceklerdir. Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, ara sıra ağrı hissine rağmen veya ayakların sağlığını ihmal etme pahasına, kendine güven ve keyif vermektedir. Yüksek topuklu ayakkabılar geçmişten bugüne her zaman; feminizm ve moda üzerine tartışmalara sebep olmuştur. Bu sebeple de modaya yön veren markalar yeni modellerinde bunu olumlu ve olumsuz kullanmışlardır.

Modada Bitmeyen Tartışma Konusu Stiletto Ayakkabılar

Stiletto modelleri kadınlar tarafında oldukça ilgi görmeye başlayınca bu fetiş ayakkabılar, ayakkabının erotik ile olan ilişkisini daha da artıran bir dizi popüler literatür tarafından desteklenmeye başlamıştır. Stiletto topuklu ayakkabı, bir anlamda kadınlığın nesneleştirilmesini temsil ediyordu ve daha sonra güçlenme veya itaat etme metaforları olarak ayakkabılar arasında devam eden tartışmayı ateşledi.

Gardırobunuzda Bulunması Gereken Yüksek Topuklular

Bu konuda size vereceğimiz ilk tavsiye, tercihinizi her kıyafetle uyumlu olabilecek yüksek stiletto topuklu ayakkabı seçimlerinden yana kullanmanızdır. Vitrinlerde tatlı, renkli ve mevsimlik ayakkabılar olsa da belli modellere sahip olmadan garantili şıklık elde etmek zor olacaktır.

Bu modellerin renkleri tercihinize göre siyah, ten rengi sandaletler ve siyah, ten rengi stilettolar veya altın ve gümüş metalik sandaletlerdir. Daha farklı birçok tarz için stiletto bot ve çizme seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giyerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle, alışkın olmadığınız ayakkabılara yani haddinden fazla yüksek topuklara uzun saatler ayakta duracaksanız yanaşmamalısınız. Çünkü; amaç şık görünmektir ve bu rahatsızlık hissinin dış görünüşü şıklığınıza gölge düşürebilir. Sandalet veya benzeri ayakkabılar tercih ediyorsanız ayaklarınıza bakmayı unutmamalısınız. Stiletto tarzı yüksek ve ince topuklar tercih ediyorsanız ise mutlaka rahatlığınız ön planda olmalıdır.

Stiletto topuklu ayakkabı sürekli giyildiğinde ayaklarınızda rahatsızlık hissi yaratacağından ayak bakımınıza dikkat etmenizi öneririz.  Ayrıca ayakkabılarınıza da iyi bakmalı, yıpranmış kısımları varsa mutlaka onarımını gerçekleştirmelisiniz. Ayakkabıların ilk yıpranan bölgeleri her zaman oraya buraya sıkışmış topuklardır ve kör uçlarıdır. Bazı hasarlar küçük değişikliklerle giderilebilir, ancak hepsi değil. Üzgünüm ama görünen o ki tek çözüm yürüdüğünüz yollara dikkat etmek ve merdiven inip çıkarken kör uçlarına zarar vermemeye çalışmak önemlidir.

Stiletto Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stiletto topuklu ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken başlıca etken materyalleri olmalıdır. Mesela gerçek deri, çünkü; gerçek deriden üretilen ayakkabılar ayaklarınızın şeklini daha kolay alır. Aksi takdirde zaten ayaklarınızın alışık olmadığı bir pozisyondaysanız, ayakkabılarınız buna uyum sağlayamayabilir ve adım atmak işkenceye dönüşebilir.

Yürürken dikkat etmeniz gereken şey dik durmaya özen göstermek ve asla dizlerinizi kırmamak olmalı. Yüksek topukluları birleştirmek için aslında stiletto topuklu ayakkabı giyerken dikkate alınması gereken çok fazla önemli bileşen yoktur. Önemli olan ayakkabıların ve giysilerin havasının birbirini tamamlamasıdır. Giyim tarzınız ne olursa olsun ister retro ister casual ister klasik, renk uyumunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konuda her zaman ilk seçeceğiniz renk siyahtır. Stiletto siyah renginde en çok tercih edilen seçenektir. Ayrıca her zaman ayak sağlığınızı düşünmeniz gerektiği için ilk kriteriniz ayağınızı tam kavraması olmalıdır.

Stiletto Topuklu ve Casual Giyimin Gücü

Stiletto topuklu ayakkabı, popüler kültürde her zaman önemli bir yer tutmuştur. Günümüz moda çılgınlığını, herkesin her yeni çıkan tarza ayak uydurmaya çalışmasını, rahatlığın arka plana atılmasını bir kenara bırakırsak; ayakkabıların kullanıcıyı fiziksel, estetik ve duygusal olarak iyileştirme yeteneği olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kadınların ayakkabılara olan zaafları yadsınamaz bir gerçektir. Heykel duruşunda bir form yaratan ayakkabılar, kullanıcının nasıl hareket ettiğini ve fiziksel olarak nasıl hissettiğini etkilemektedir.

Özellikle ofis içinde şıklığını tamamlamak isteyen kadınlar stiletto modelleri arasında seçim yapmayı severler. Stiletto topuklu ayakkabı iş yaşamında vazgeçilmez hale gelirken, her tarz giysi ile kombinlenebiliyor oluşu da ayakkabıyı cazip kılar.

 

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds