Stiletto Sokak Modası

Stiletto Sokak Modası son zamanların en büyük trendlerindendir. Sokak modasının bitmek bilmeyen yükselişi her geçen gün yeni görünümlerle karşımıza çıkar.  Stiletto yüksek veya alçak topuklu ayakkabılardır ve çoğunlukla resmi giyim için tercih edilir.

Stiletto ve Topuklu Farkı

Stiletto Sokak Modası topuklu ayakkabılar ve normal topuklular, kadınlar tarafından kullanılan çok şık ayakkabılardır. Stiletto topuklu ayakkabılar, uzama yeteneklerinden ziyade çekici doğaları nedeniyle popülerdir. Stiletto topuklu ayakkabılar, , botlar, sandaletler ve arkası açık ayakkabılar gibi çeşitli ayakkabıları içerir.

Genel olarak topuklu ayakkabı olarak bilinen diğer tür ise önü dekolteli ayakkabılardır. Kadınların topukluları satenden, erkeklerin topukluları rugan deriden yapılmıştır ve bazen sadece rugan olarak adlandırılır.

Kadınlar resmi bir görünüm için takım elbise ve gündelik bir görünüm için aksesuarlı kot ve etek giyerler.

Kadın stiletto yapımı çok kolaydır, düşük kesimli deri kullanılır, üst kısmı düşük vampirdir, düz deri ile kaplanır ve boşlukları bıçaklarla keser. Topukluların ayak bileği kayışları olabilir. Bununla birlikte, klasik topuklular bağcıksız, tokasız veya kayışsız yapılır.

Topuklu Geçmişi

Topukluların geçmişi çok garip. Bugün, topuklu terimi kadın ayakkabılarını tanımlamak için kullanılıyor, ancak birkaç yıl önce erkekler, bu ayakkabıların ilk kullanıcılarıydı. 1800'lerin başında, topuklular Birleşmiş Milletler ve Avrupa tarafından reddedildikleri kadar moda değildi.

1800'lerin ortalarında, topuklular geri döndü ve terliklerin tarzı daha azdı. Daha sonra Avrupa'da bu ayakkabılar ‘heels’, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise ‘pumps’ olarak biliniyordu.

1954'te ayakkabı tasarımcısı Roger Vivier, 3 inç ince topuklu ayakkabılar tasarlayarak Christine Dior için çalıştı. Bu, pratik topuklulardan çok daha çekiciydi. Sonuç olarak, topuklular geçen yüzyılda kadınlar arasında yeniden canlandı ve popülerliğini yeniden kazandı. Günümüzde kullandığımız Stiletto Sokak Modası tarihi içinde bu ayrıntılar bulunur.

Topukluların Faydaları ve Dezavantajları

 • Topuklu ayakkabılar genellikle düz veya alçak topuklu ayakkabılardır ve giyilmesi çok rahattır.
 • Topuklular diğer türlere göre daha çok örtülü olduğu için soğukta daha fazla sıcaklık verir.
 • Bir kulüpte veya partide etek veya uzun elbise kullanmak, topuklularınızın kötü görünmesine neden olur.
 • Stiletto Sokak Modası ağrıya ve şişmeye, iskelet kası ve kas problemlerine, çekiç parmaklara ve sırt ağrısına neden olabilir.

Stiletto Nedir

Birçok topuk türünden farklı olarak ince topuklu ayakkabılara denir. Diğer topuklu ayakkabılara göre çok uzun topuklu ayakkabıları türüdürler. Stiletto topuğun ucu sağlam çelik veya alaşımdan yapılmıştır. Stiletto ayakkabı, diğer yüksek topuklu ayakkabılar arasında büyüleyici doğası ile çok ünlüdür. Stilettolar, 2 cm ile 25 cm arasında değişen topuk yükseklikleri ile çeşitli ebat ve şekillerde mevcuttur.

Stiletto'nun kadınlar ve kızlar tarafından kullanıldığında daha kadınsı ve şık bir görünüm verdiği bilinmektedir. Bazı kadınlar ince topuklu ayakkabılar giyerler çünkü rahat olmak yerine şıklığı tercih ederler. Topuklar çoğu durumda uzun, ince ve dardır.

Stiletto ayakkabı imalatında kullanılan en çok tercih edilen malzeme türü rugan deridir. Stiletto Sokak Modası, daha uzun, daha ince ve daha seksi bir görünüm verir.

Stiletto Tarihi

1950'lerde, stiletto topuklu ayakkabılar erotik özellikleri nedeniyle kadınlar arasında popüler hale geldi ve 1960'lara doğru hızla ilerleyen ilk popülerlik dalgasından sonra, stiletto topuk satışları kazanç sağladı.

Ancak ne yazık ki, Beatles dönemi başladığında, stiletto ayakkabılar bilinmeyen birkaç nedenden ötürü ana mağazalardan kayboldu, ancak kadınlardan gelen sürekli talep nedeniyle geri dönmek zorunda kaldır

1974'te bu kadar yüksek talep gördükten sonra, Manolo Blahnik inisiyatif aldı ve eski ve satılmamış sivri uçlu stiletto envanterini kopyalayarak yeni bir stiletto topuk versiyonunu yeniden tanıttı.

Yeni ince topuklu ayakkabılar biraz daha kalındır ve yuvarlak parmaklara sahiptir ve o zamanlar kadınlar ofiste geniş boyunlu güçlü takımlar giymeyi severdi. Bununla birlikte, 1990'larda yine, üniversite kızları kalın blok topuklu ayakkabılar giymeye başladığında satışları düştüğü için stiletto tekrar piyasadan kayboldu, ancak 2000'den beri genç kadınlar onları ofiste giyiyor. Günümüzde ise Stiletto Sokak Modası çok güçlü bir ayakkabıdır.

Stiletto'nun Faydaları Ve Dezavantajları

 • Stiletto moda zarif bir görünüm verir.
 • İnce topuklu ayakkabı giymek sizi daha uzun gösterir.
 • Ofise giden kadınlar ve kızlar için, daha kadınsı bir görünüm verdiği için ince topuklu ayakkabılar en iyi seçimdir.
 • Stiletto giyerken yanlışlıkla bir yere düşerseniz, dokunuz yırtılabilir veya kemikleriniz yerinden çıkabilir.
 • Bu ince topuklu ayakkabılar pek rahat değildir.
 • Stiletto Sokak Modası aşırı kullanımı, topuk ağrısı ve ayak ağırlığı gibi venöz memnuniyetsizliğe neden olabilir.

Sokak Modası Kısa Tarihi

İlk sokak giyim markaları, 1980'lerde sörfçüler el biçimindeki sörf tahtalarını tanıtmak için serigrafi baskılı tişörtler sattıklarında Güney Kaliforniya'da ortaya çıktı. Los Angeles'taki kaykaycıların ve sörfçülerin sokak stili ve hip-hop modasından ilham alan New York City butik kaykay mağazası, 1990 'larda kendi tasarımlarını üretmeye başladı.

2000'lerde pahalı spor ayakkabı koleksiyoncularının raflarında toplanan bir spor ayakkabı kültürü, sokak modasını etkiledi ve üst üste geldi. 2010'larda lüks sokak giyimi doğdu Gençler ve sosyal açıdan etkili insanlar sokak giyimini pop kültürünün önemli bir parçası haline getirdikçe, moda endüstrisi ana akımı spor giyim markalarına döndü. Bayan stiletto günümüzde evrimleşmiş sokak modasının bir parçasıdır.

4 Streetwear Stili Özellikleri

Streetwear çeşitli moda stillerini kapsayabilir, ancak sokak modası tipik dört temel öğeye odaklanır.

 • Rahatlık: Sokak giyimi kıyafetleri, gündelik kıyafetlerden ve tişörtü ve jogger gibi atletik elyaflardan oluşur.
 • Nadirlik: Üretiminin çok fazla olmaması bu parçalar için önemlidir. Hype kültürünü tamamen görebilirsiniz.
 • Cinsiyet Belirtmeyen Giyim: Sokak giyimi, tüm cinsiyetlerden arınmış insanlar arasında popülerdir, ancak erkek giyim ve bombardıman ceketleri ve iş kıyafetleri gibi geleneksel erkeksi ürünleri feminize ederek Stiletto Sokak Modası şeklinde kullanabilirsiniz.
 • Çağdaş Sanat: En Başarılı grafik tişörtler ve sokak giyimi logolarından çağ daş sanatçıların eserlerini ödünç alıyor ve bu moda klasik eserlerin tadını çıkarıyor.
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds