Saten Topuklu Ayakkabı Seçenekleriyle Göz Kamaştırın

Saten topuklu ayakkabı seçenekleriyle göz kamaştırın şıklığınızı en üst seviyeye taşıyın. Lüks ve şıklık simgesi satene göz atın.

Saten Örgüler

Saten topuklu ayakkabı üretiminde de kullanılan saten örgülerinin pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Saten, uzun, sürekli liflerden dokunur ve saten, kullanılan lifle değil, filamentin uzunluğuyla tanımlanır. Başlangıçta saten, bir ipekböceği kozasından çekilen uzun ve sürekli bir iplik olan ipek kullanılarak yapılmıştır. Modern saten, her ikisi de uzun filamentler oluşturmak üzere üretilebilen polyester ve suni ipekden de yapılabilir. 

Birkaç farklı saten örgü türü vardır: 

  • 4 koşum saten dokuma. 4/1 saten dokumada atkı ipliği üç çözgü ipliği üzerinden ve ardından bir çözgü ipliğinin altına gider. Bu, çözgü ve atkı ipliklerinin 1/1 oranında kesiştiği düz bir dokumadan daha esnektir ve daha esnektir.
  • 5 koşum saten dokuma. Bu, atkı ipliğinin dört çözgü ipliğinin üzerinden geçmesi ve ardından bir çözgü ipliğinin altından geçmesi dışında 4 koşum takımı ile neredeyse aynıdır.
  • 8 koşum saten dokuma. Bu, satenin en esnek şeklidir ve bu dokumayı elde etmek için atkı ipliği yedi çözgü ipliğinin üzerinden geçer ve sonra bir altından geçer.

Satenin Özellikleri

Satenin bazı özelliklerine bakarsak parlak ön kısmından başlayabiliriz. Saten dokumalar, kumaşın parlak, yumuşak bir sağ tarafını ve çözgü ve atkı ipliklerinin organizasyonu nedeniyle donuk bir sırt oluşturur. Saten ayrıca yumuşaktır ve çok lüks hissi vermektedir. Saten topuklu ayakkabı modellerinde tercih edilmesinin bir sebebi de budur. Elyaf konsantrasyonu ve kumaşın esnekliği nedeniyle saten dokumalar, onları gece kıyafetleri ve perdeler için ideal kılan yumuşak ve kolay bir örtü oluşturur. Özellikle saten gece kıyafetleri için saten ayakkabı üretiminde de tercih edilmektedir. Saten çok gergin bir şekilde dokunan uzun filament lifleri kullandığından, ortaya çıkan malzeme birçok düz dokuma kumaştan daha güçlüdür. Saten, diğer kumaşlar kadar kolay kırışmaz ve daha kalın satenlerde kırışıklık daha az olur.

Bununla birlikte, satenin aşağıdaki gibi bazı dezavantajları da vardır:

Kolay takılır. Yani iplikler saten dokumaya kolayca takılabilir. Ve bu da istenmeyen durumlara neden olur. Ayrıca saten yumuşak ve kaygan olduğu için dikiş sürecinde affetmez ve çalışması zordur.

Saten Kullanımı

Saten, örgünün birçok kullanım şekli sayesinde iç dekorasyondan modaya kadar çeşitli kullanımlara sahiptir ve işte en popüler kullanımlardan birkaçına bakalım.

Elbiseler : Saten, güzel örtüsü ve parlak hissi nedeniyle gece elbiseleri ve gelinliklerin vazgeçilmezidir.

Döşeme : Satenin Avrupa'daki ilk kullanımlarından biri Versailles Sarayı'ndaki dekoratif mobilyalardı. ve saten hala yastık kılıfları, sandalyeler ve diğer minderli mobilyalar için kullanılıyor.

Ayakkabı : Bale terliklerinden tasarımcı topuklu ayakkabılara kadar, saten ayakkabı tasarımcıları için tercih edilen bir kumaştır. Saten topuklu ayakkabı bu alanda yaygın görülen bir modelidir.

Moda Aksesuarları : Gece çantaları genellikle satenden yapılır hatta saten ayakkabı bağcığı da son yıllarda satenden üretilen bir aksesuar olarak ilgi görmektedir.

Saten Ayakkabılar

Saten uzun yıllar ev tekstili ve kıyafetlerde kullanıldıktan sonra ayakkabılarda da kullanılmaya başlanmıştır. Döneminin zengin ve önemli isimleri yaşadıkları yerlerden kıyafetlerine kadar sateni yaşamın her alanında tercih etmişledir. Dokusu itibariyle özellikle kıyafetlerde sıkça kullanılmış ve her dönem kadınlara ve erkeklere şıklık ve zerafet kazandırmıştır.

Son yıllarda gelişen tekstil teknolojisi ile saten üretimi de gelişmistir ve saf ipek yerine polimerik başka malzelerin katkısıyla da maliyeti makul seviyelere inmiştir. Her bütçeye uygun farklı kalitede saten bulmak günümüzde bulmak mümkündür. Böylece ayakkabı üretiminde de tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir ve saten topuklu ayakkabı her daim moda akımlarında yerini almaktadır. Her kesimden kadının rahatça ulaşabileceği saten ayakkabılar şıklığı arttırmak için her daim tercih edilmektedirler.

Saten Ayakkabı Modelleri

Deri ayakkabı modelleri kadar artık saten ayakkabı modelleri de yaygınlaşmıştır. Günlük saten spor ayakkabılardan , saten topuklu ayakkabı uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede görmek mümkündür. Günümüzde her amaca uygun , her yerde giyilebilecek saten ayakkabı modeli bulmak hiçte zor değildir. İster bir davete gidin ister arkadaşlarınızla kahve içmeye gidin mutlaka size uygun saten bir seçenek vardır. Rahat giyim tarzını seviyorsanız ve kot pantalon vazgeçilmeziniz ise saten spor ayakkabılar tam size göre diyebiliriz. Bu ayakkabı detayı ile rahat ve şık olmak da mümkündür. Ayakkabı modelleri arasında özellikle kırmızı saten ayakkabı sade bir gece elbisenini bile çarpıcı bir hale getirmekte ve kadınlar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ayrıca saten ayakkabı modellerine parlak taş gibi aksesuarlarda çok yakışmaktadır. ve ayakkabı modelini şıklık konusunda bir üst seviyeye taşımaktadır.

Saten Topuklu Modeller

Saten topuklu ayakkabı modelleri kadınlar arasında şıklıklarını arttırmak için en çok tercih edilen modellerdir. Elbiseniz ne kadar sade olsa da güzel aksesuarlı bir saten ayakkabı ile göz kamaştırıcı bir kombin yaratabilirsiniz. Özellikle gelinler saten ayakkabıları gelinliğin altına tercih etmektedirler. Beyaz saten ayakkabı pek çok gelinliğin kumaş dokusuna da çok uymaktadır. Tül ve satenden oluşan gelinliklerin altında saten ayakkabı tam bir tamamlayıcı olmakta ve gelinin görünümüne bir bütünlük kazandırmaktadır. Satenin  yapısından dolayı da ayakta rahat bir duruş ve konfor da sağlamaktadır. Saten topuklu ayakkabılar , artık günlük hayatta kot pantolonların altında da kullanılmakta ve bir anda tarzınızı günlükten şıklığa çıkarmanızı sağlamaktadırlar. Kadınlar tarafından dans ayakkabıları olarak da en gözde ayakkabı modelleridir. Önceleri balede kullanılan saten ayakkabılar artık hemen hemen her dans ayakkabısında kullanılmaktadırlar.

Saten Ayakkabı Bakımı

Saten ayakkabı bakımı ayakkabının kullanım ömrü açısından çok önemlidir. Sonuçta saten,deri gibi kolayca temizlenen ya da boyanabilen bir malzeme değildir ve üzerinde olaşabilecek ton farklılıkları şıklığınıza gölge düşürebilir. Özellikle özel günleriniz için sakladığınız saten topuklu ayakkabı modellerinizi kumaş bir kesenin içinde saklamanızı tavsiye ederiz. Narin saten ayakkabılarınızla yağmurlu havalarda sokakta yürümeyiniz. Eğer  bir şekilde ayakkabınız ıslandıysa nazikçe bir saç kurutma makinasıyla eşit derecede her tarafını kurutmaya gayret ediniz.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds