Saten Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Saten ayakkabı nasıl temizlenir konusunu incelediğiniz zaman göze ilk çarpan özenli olmanız gerektiğidir. Düzenli olarak temizlerseniz, lekelerin oluşması daha az olasıdır.

Saten Ayakkabılarınızı Temizlemek Neden Önemlidir

Saten ayakkabılarınızı her giydiğinizde, üzerlerinde bir toz ve kir tabakası kalır. Saten ayakkabı nasıl temizlenir öğrenmek yerine kirli kalmasına izin verirseniz, zamanla ayakkabıların rengini bozabilir. Özellikle beyaz saten ayakkabı kirli haldeyken kumaşın gözeneklerine giren herhangi bir nem de kalıcı lekelere neden olabilir.

Saten ayakkabı kumaşı her görünüme zarafet katan yumuşak, parlak bir malzemedir. Ancak, bu kadar lüks bir kumaşın özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Ayakkabı çamaşır makinesine atıp en iyi temizlik sonucunu almayı umut edemezsiniz. Saten ayakkabı nasıl temizlenir bunu bilmeniz gerekiyorsa veya genel saten temizleme ipuçları arıyorsanız, doğru yerdesiniz!

Saten Ayakkabı Temizlerken Nelere Dikkat Edilir

Saten ayakkabıların havada kurumaya bırakılması su lekelerine ve çizgilere neden olabilir. Özellikle kırmızı saten ayakkabı çeşitleri buna çok daha müsaittir. Bunun yerine kurutma makinesi kullanın.

Gelin terliklerinden bale ayakkabılarına kadar, saten genellikle en şık, en güzel ayakkabılarınızı kaplamak için kullanılır. Bu basit adımlarla, hassas kumaşı bozmadan beyaz saten ayakkabı nasıl temizlenir veya allık pembesi bale ayakkabılarının nasıl korunacağını yazımız ile öğrenin.

Saten Ayakkabı Temizlik Aşamaları

Yumuşak kıllı bir fırça veya kuru bir bezle, tozu veya kiri fırçalayın. Temizlemeye başladığınızda kiri kumaşa bulaştırmama riskini almamanız için bunu yapmanız önemlidir. Saten ayakkabı nasıl temizlenir bunu öğrenmek için geldiyseniz, satenin ayakkabının tabanının altına sıkıştırıldığı alanlara dikkat etmeyi ve kıvrımlar arasındaki kiri temizlemek için kumaşın bir köşesini kullanmayı unutmayın. .

Bir bezi soğuk suyla nemlendirin ve kumaşı izleyerek ayakkabının üstünden başlayarak bitme yerine kadar lekeleri silin. Saten ayakkabı bağcığı var ise, bağcıklar için ayrı  bir bez kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Saten Ayakkabılarınız Üzerinde Bulunan Kir Çıkmadıysa

Su kendi başına işe yaramadıysa ve hala saten ayakkabı nasıl temizlenir ve üzerindeki lekeleri nasıl çıkarılır bunu arıyorsanız, nemli bezinize az miktarda sıvı deterjan dökmeyi deneyin. Bir köpük oluşturmak için bezi ovalayın ve herhangi bir lekeyi çıkarmak için bunu köpüğü kirli yere uygulayın. Mümkün olduğunca lekeye odaklanmaya özen gösterin ve sadece orayı silin, böylece kiri ayakkabılarınızın üzerine daha fazla yaymazsınız.

Sabun kalıntılarını gidermek için temiz bir bez ve soğuk suyla hafifçe silerek ayakkabınızı hemen durulayın.

Ayakkabıları kurulamak için bir el havlusu kullanın. Kumaşı ovalamayın çünkü bu su çizgilerine neden olabilir, aynı şekilde havayla kurutma da filigranlara neden olabilir. El havlusu ile olabildiğince fazla nemi almaya çalışın.

Saten Ayakkabılarınız Üzerinde Su Lekesi Kaldıysa

Artık saten ayakkabı nasıl temizlenir konusuna dair bazı püf noktaları biliyorsunuz, peki ya diğer saten ürünler? Daha fazla ipucu için okumaya devam edin! Örneğin satenden su lekesi nasıl çıkarılır?

Satenden lekelerin nasıl çıkarılacağına dair hiçbir yazı, su izlerinden bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Giysilerinizdeki su lekeleri genellikle bir endişe nedeni değildir, ancak saten üzerinde, suda bulunan mineraller kumaşta gözle görülür şekilde kuruyarak küçük lekeler ve halka izleri bırakabilir. Saten ayakkabıları veya giysileri temizlerken su izleri bulursanız, bu akıllı buhar numarası onları yok etmenize yardımcı olacaktır.

Saten Ayakkabılardan Su Lekesi Nasıl Temizlenir

  1. Bir su ısıtıcısına su doldurun ve kaynatın

Hem ocak üstü su ısıtıcısı hem de elektrikli su ısıtıcısı mantıklı bir seçenektir.

  1. Su işaretini su ısıtıcısının ağzının üzerine yerleştirin

Lekeyi musluğun yaklaşık 3 inç uzağında tutun (daha yakın veya uzak değil), böylece kumaş buharla hafifçe nemlenir, ancak ıslanmaz. Kendi ellerinizi yakmamaya dikkat edin fırın eldivenleri bunun iyi bir yardımcıdır!

  1. Su lekesini kumaştan çıkarın

Bir çay kaşığının arkası gibi küçük, keskin olmayan bir nesneyi alın ve kumaştan su lekesini çıkarmak için su lekesini dışarıdan içe doğru hafifçe ovalayın. Artık saten ayakkabı nasıl temizlenir bilgilerinize su lekesinin nasıl çıkarılacağı da dahil!

Saten Ayakkabı Temizlemenin Önemli İpuçları

Saten ayakkabı üzerinde bulunan lekeleri mümkün olan en kısa sürede çıkarmak en iyisidir. Yıkamadan önce lekeye hafif bir deterjan veya kumaşa uygun bir leke çıkarıcı ile ön temizleme işlemi yapın. Her zaman ürününüzün etiketindeki talimatları izleyin.

Saten ürününüz makinede yıkanabilirse, soğuk su ve hafif bir deterjan kullanın, hassas bir döngüye ayarladığınız çamaşır makinesine koyun. Makinede sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olmak ve süper yumuşak, hoş kokulu sonuçlar elde etmek için en sevdiğiniz yumuşatıcınızdan eklemeyi unutmayın.

Saten Ayakkabılarınız Makine Yıkamasına Müsait Değilse

Bakım etiketinde ürünün sadece elde yıkanması yazıyorsa, ürünü 3-5 dakika soğuk su ve biraz deterjan koyduğunuz leğende bekletin. Ardından temiz, soğuk suyla iyice durulayın. Süper yumuşak bir görünüm için, tercih ettiğiniz bir kumaş yumuşatıcı ile elde yıkayabilirsiniz. Saten ayakkabı ürününüz için sadece son durulamaya soğuk su eklemeyi unutmayın! Şekil bozukluğuna neden olabileceğinden sateni sıkmayın veya bükmeyin.

Saten Ayakkabınızı Su Kullanmadan Temizleyebilirsiniz

Isı hasara neden olabileceğinden makineli kurutma işleminden kaçınmak en iyisidir aynı şekilde saten ayakkabılar güneşten uzak tutulmalıdır. Kurutmak için ürünü temiz, kuru bir havlu üzerine koyun. Ardından, fazla suyu çıkarmak için hafif bir baskı uygulayarak havlu ile hafifçe kurulayın. Sarın ve başka bir kuru, temiz havlu üzerinde kurumaya bırakın.

Saten ayakkabılarınızın üzerinde bulunan bir süs detayının ütülenmesi gerekiyorsa, hasarı önlemek için dikkatli olun. Sateni en iyi nasıl ütüleyeceğinizle ilgili talimatlar için bakım etiketine bakmalısınız, ancak genellikle düşük bir ayarda buhar kullanmamalısınız diyebiliriz.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds