Saten Ayakkabı Modelleri

Saten ayakkabı modelleri kadınlar arasında oldukça tercih edilen modellerdir. Özellikle özel gecelerde tercih edilen kıyafetlerin birer elegant tamamlayıcı aksesurlarıdır.

Ayakkabı Modası

Dünyada ayakkabı modası her sene tekstil modasına göre şekillenmektedir. Saten ayakkabı da bu değişen moda akımlarından etkilenmektedir. Kadınların özellikle iş hayatına geçen yüzyıla göre daha çok katılmalarıyla moda dünyası da canlanmıştır. Evde sadece çocuk ve ev işleriyle ilgilenen kadın artık sokağa daha çok çıkmakta ve iş dünyasında daha çok boy göstermektedir.Böylece ofis ayakkabı modası,sokak ayakkabı modası ve özel davet ayakkabı modası gibi pek çok alanda tasarımcılar kafa yormaktadır.

Dünyada ayakkabı modasından üretilen ekonomi de azımsanmayacak kadar büyüktür.Bu ekonomi moda dünyası kadar üretim ve malzeme dünyasını da kapsamaktadır.Modacılar ve tasarımcılar kıyafetlerini en uyumlu ayakkabı ile kombinlemek için ayakkabı da değişik malzemeler denemektedirler. Kıyafetin dokusu ile ayakkabının dokusunun birbirini tamamlaması çok önemlidir. Hatta bu doku uyumu renk ve model uyumu kadar dikkat çekmektedir. Bu yüzden ayakkabıda kullanılam malzeme de renk kadar dikkatli seçilmelidir.

Saten

Saten ayakkabı üretiminde kullanılan malzemeye bakıldığında, saten, düz dokuma ve dimi boyunca üç ana tekstil örgüsünden biridir. Saten dokuma, güzel bir örtüyle parlak, yumuşak ve elastik bir kumaş oluşturur ve saten ayakkabı modelleri üretiminde rahatlıkla kullanılmaktadır. Saten kumaş, bir tarafta yumuşak, parlak bir yüzey, diğer tarafta daha mat bir yüzey ile karakterizedir. Bu, saten dokuma tekniğinin bir sonucudur ve bir saten dokumayı tanımlayan birçok varyasyon vardır. Yalnızca ipekle yapılan saten dokumanın tarihi orta çağ da Çin'e kadar uzanır. Bu saten dokuma yani örgü tekniği Çin liman kenti Quanzhou da ortaya çıktı. Ortaçağ Arapçasında Zaitun olarak adlandırılan bu dokuma bugün saten olarak bilinmektedir. Kumaş ve dokuma teknikleri hem İpek Yolu boyunca hem de Orta Doğu'da yaygın olarak üretilmeye başlandı. İtalya, on ikinci yüzyılda saten üreten ilk Batı ülkesiydi ve on dördüncü yüzyılda Avrupa'da popüler hale geldi. Aslında, Versay Sarayı'ndaki mobilyaların çoğu saten döşemedir. 

Saten Ayakkabı 

Saten ayakkabı doku olarak da elbiselere çok yakıştırılan bir ayakkabı türüdür. Moda dünyası bu orta çağ'dan beri kullanılan dokuma türünden üretilen sateni yaygın olarak tercih etmektedir. Özellikle gece elbiselerinin altında saten topuklu ayakkabı modelleri sıkça göze çarpmaktadır. Her renk ve modelde üretilmektedirler. Geniş bir uygulama yelpazesine sahip saten ayakkabıda da kendini göstermektedir. Dünyaca ünlü markaların gözde ayakkabı modelleri arasında saten ayakkabı modelleri yer almaktadır. Ünlü ünsüz pek çok kadının günlük hayatta bile spor kot pantolonlarının altına saten düz ayakkabılar ya da topuklu modellerini tercih ettiklerini görmekteyiz. Ayrıca ayak konforunu da olumsuz etkilemeyecek yumuşak ve uyumlu bir yapıda olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebeple de gece hayatında özel davetlerde, düğünlerde ya da gece eğlencelerine çıkarken de kadınların konfor bakımından da tercih ettikleri ayakkabı modelleridir.

Saten Ayakkabı Modelleri 

Geçmişi Orta Çağ'a dayanan satenin popülerliğinin artmasıyla hemen hemen nerdeyse her ayakkabı modelinde kullanılmaya başlanmıştır. Ayakkabının sadece saten dokusu bile modelden bağımsız olarak giyen kişinin tarzına bir hava katmaktadır. Bu sebeple saten ayakkabı kadınlar tarafından gerek sokakta giymek için gerekse ofiste giymek için yoğun bir ilgi görmektedir. Düz babet ayakkabılardan saten spor ayakkabılara kadar günlük ve rahat modeller zaman içinde bu ilginin sonucunda tasarlanmıştır. Zaman içinde sadece gece elbiselerinde topuklu modellerin giyilmesi yeterli gelmemiştir. Bu talep tasarımcıların gözünden kaçmamıştır ve kadınların hayatlarının her alanında giyebilecekleri modeller geliştirmek için kolları sıvamışlardır. Hatta deri ayakkabılarla kombinlenen saten ayakkabı bağcığı modelleri bile yapılmıştır. 

Saten Topuklu Ayakkabı Modelleri 

Gece kıyafetlerinde genel olarak tercih edilen narin dokulu kumaşlara saten doku olarak yakındır. Bu sebeple saten ayakkabılar pek çok tasarımcı tarafından özellikle davet kıyafetlerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Gerek elbise, gerek etek , gerekse pantolon kombinlerin altında son derece elegant duran saten ayakkabı pek çok kadının gözdesidir.

Günlük modeller kadar gece ayakkabısı modelleri de kadınlar tarafından konforlu ve rahat bulunmaktadır. Özellikle kırmızı saten ayakkabı sade bir elbisenin altına fark yaratmak için tercih edilebilmekte ve çarpıcı bir etki vermektedir.

Saten Ayakkabı Seçimi

Kıyafetinize uygun saten ayakkabı seçmek çok önemlidir. Görünüşünüze basit bir detayla çok asil bir hava katabilirsiniz. Çünkü saten dokuma olarak geçmişten gelen bir asilliğe sahiptir ve iyi uygulanmış bir ayakkabı tarzınıza elegant bir hava katacaktır. Ayakkabınızı seçerken topukta kullanılan malzemeye ya da var ise işleme ve aksesuarlara da çok dikkat ediniz. Çünkü saten, taşlı aksesuarı fazlasıyla kaldırabileceği gibi başarısız bir tasarımla ayakkabıyı basitleşebilir. Hele gelinlik altına sıkça tercih edilen beyaz saten ayakkabı modellerini seçerken mutlaka gelinliğinizin üzerindeki aksesuarları ve detayları da göz önünde bulundurunuz. Ya da günlük olarak kullanacağınız ayakkabılar için altına giyeceğiniz kıyafetin kumaş dokusuna dikkat ediniz. 

Saten Ayakkabı Bakımı 

Satenin son derece hassas bir kumaş olduğunu (egzotik deriden bile daha kırılgan olduğunu) ve çok kolay zarar görebileceğini bilmek önemlidir. Bakım süreci, saten ayakkabınızı ilk kez giymeden önce başlar. Koruyucu bir sprey kullanın, ardından kullanım sıklığına bağlı olarak arada bir tekrar uygulayabilirsiniz. Su geçirmez bir sprey koruyucu bir tabaka oluşturacak ve lekelerin kumaşa nüfuz etmesini önleyecektir. Saten ayakkabı tercih ederken yağışlı havalarda her zaman giymekten kaçının, ancak ıslanırlarsa, onları havayla kurumaya bırakmak y bir saç kurutma makinesi işe yarayacaktır. ). Kalıntıyı kurutmadan önce bir pamuk topağı fazla suyu emmek için işe yarayabilir. Kumaşta su izlerine neden olabileceğinden ıslak ayakkabıları ovalamayın. Saten ayakkabılarınızı bir toz torbasında tutarak kullanım arasında temiz tutun ve ara sıra tozunu aldığınızdan emin olun.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds