Küt Burunlu Terlik

Küt burunlu terlik kadınlar tarafından en çok tercih edilen terlik modelleri arasında yer almaktadır ve tasarımcılar tarafından modelleri zamanla geliştirilmiştir. 

Terlik Tarihi

Yakın tarihte kullanılan küt burunlu terlik modellerine bakmadan önce terliğin tarihteki çıkış noktasına bakarsak.Tarihte ilk terliğin oryantal bir kökene sahip olduğu ve buna babouche terlik adı verildiği bilinmektedir.Altın varaklı en eski babuş terlikleri 2.yüzyılın Kıpti mezarında bulunmuştur.Çok daha sonra Fransa'da keçe terlikler, hava soğukken ayak rahatlığını artırmak için köylüler tarafından giyildi.15. yüzyılda, yüksek sosyetenin erkekleri için terlik modaya uygun bir ayakkabı haline geldi. Çamurdan korumak için ipekten veya pahalı deriden yapılmışlar ve tabanları tahta veya mantardan üretilmiştir. 16. yüzyılda terlik sadece kadınlar tarafından giyilir . XV. Louis döneminde, terlikler çoğunlukla uşaklar tarafından efendilerini , gelip gitmelerinin yaratacağı gürültüden rahatsız etmemek ve keçe tabanları sayesinde ahşap zeminleri korumak için kullanılıyordu.18.yüzyılın sonlarında kadınlar ilk defa terliği bugünkü kullanım şekliyle giymeye başladılar.

Terlik Modasının Gelişimi

Terlik tarih boyunca ihtiyaçlara göre şekillenmiştir.Önce kullanılan malzemeler sonrasında zamanla modellerde görülen gelişmelerle bugün giydiğimiz formuna kavuşmuştur. Terlik yıllar içinde Japon terliğinin sadeliğinden ya da kürkün verdiği elegantlıktan öte 21.yüzyılda insanların konfor talebini karşılamak için çeşitli terlikler  Batı'da üretildi. Kabarık hayvan figürlerinden veya çocukların en sevdiği çizgi film karakterlerinden "büyük baba" terlikleri olarak bilinenlere kadar, terlik kullananların aralarından seçim yapabileceği çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Son yüzyılda terlik artık rahatlık sembolü olan bir aksesuar olmakla kalmayıp küt burunlu terlik modelleri gibi modellerle özel günlerinde bir parçası olmuştur.

Küt Burunlu Terlik Modeli

Küt burunlu terlik modelleri son yılların en çok tercih edilen modelleri arasındadır. Her kıyafetle şık bir uyum yakalamasından dolayı da kadınların gözdesi modellerdir. Deri,süet ya da saten malzemeden üretilen seçenekleri mevcuttur. Böylece üstünüzdeki kıyafetin dokusuna göre küt burun terlik bulmak çok kolaylaşmıştır.Modelin ilgi görmesi üzerine ünlü markalar değişik malzeme ve renklerle pek çok terlik opsiyonlarını sezonda piyasaya sürmektedir. Tarz olarak daha çok kadınlara hitap eden bir terlik modelidir.Erkekler arasında terlikten ziyade küt burun ayakkabılar ilgi görmektedir. O yüzden küt burunlu terlikler daha çok kadınlar için geliştirilmekte ve kadınların beğenisine uygun aksesuarlarla daha da göz alıcı hale gelmektedirler. Tasarımcılar her sene değişen kıyafet ve renk modasına göre terliklerin tasarımını güncellemekte ve kadınların beğenisine sunmaktadır. Ayrıca dünyaca bilinen markalar artık klasik denen küt burunlu terlik modellere de sahiptir. Aynı model terlik her sene piyasaya sunulmakta ve artık kadınlar arasında siyah elbiseler gibi klasik ve her gardropta olması gereken bir parça haline gelmiştir.

Küt Burun Terlik Aksesuarları

Küt burunlu terlik modelleri tasarım sürecinde akseuarlar önemli bir yer tutmaktadır. Terliğin kullanım amacına göre tasarımcılar pek çok aksesuarla terlikleri süsleyip kadınların beğenisine sunmaktadırlar. Küt burun ayakkabı modellerinde de kullanılan parlak taşlar,kurdeleler,saten detay aksesuarlar terliklerde de kullanılmaktadır.Terliğin gece elbisesi ile kombini söz konusu ise saten ve taş detaylı olan modelleri daha çok ilgi görmektedir.Küt burunlu terliği hem gece hem de günlük hayatında kullanmak isteyen kadınlar daha çok deri seçeneklere yönelmektedir.Deri terliklerde de taş detayı görmek mümkündür ama gece elbisesi ile tercih edilen terliklere göre daha sade bir tasarım olduğunu söyleyebiliriz.

Küt Burun Terlik Kombinleri

Terlikler yazın en çok sevilen parçalarından biridir. Kadınlar özellikle günün her saati için terlikleri tercih edebilmektedirler.Günlük hayatta ya da plajda giyebileceğiniz pek çok terlik modelini akşam yemeğe çıkarken giymeniz zor olabilir.Gece sosyal hayatınız için tercih ettiğiniz kıyafetlere çok uygun olan küt burunlu terlik modelleri elbise ve eteklerle de kolayca kombinlenmektedirler.Deri terlikler gerek saten gerekse ipek elbiselerin altında son derece şık durmaktadır.Taba rengi küt burunlu topuklu bir terlikle beyaz kumaş bir pantolonun kombini de ofis hayatında kurtarıcı olacaktır.İster burnu açık olsun ister kapalı olsun terliğin malzeme dokusuna göre her tarza uygun bir model bulmak mümkündür.Küt burun tasarım çizgisi itibariyle ayağınıza her zaman havalı bir görünüm kazandıracaktır.

Küt Burunlu Ayakkabı Kombinleri

Küt burunlu terlik kadar tercih edilen bir diğer aksesuarda küt burunlu ayakkabılardır. Bu ayakkabıların terliklerden en büyük farkı erkekler tarafından da tercih edilmeleridir.Küt burunlu ayakkabı moddellerine baktığımızda hem kadınlardan hem de erkeklerden eşit derece de ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Erkekler de küt burunlu modelleri kumaş pantolon altına ya da  gündelik hayatlarında kot pantolonların altına tercih etmektedirler.Erkekler için özellikle süet modeller hem sade hem şık kombinasyonlar yaratmak için vazgeçilmez olmaktadır.Yaz aylarında terlik giymekten hoşlanmayan ya da şıklığından taviz vermek istemeyen erkekler şortların altına bile küt burunlu süet ayakkabıları giymektedir.Bunun yanında tabi ki kadınlar içinde gardropların da yer alan kurtarıcı bir parçadır.Kaliteli ,şık, deri , küt burunlu bir ayakkabı hem kot pantolonun altında hem de saten bir elbisenin altında eşit derecede şık duracaktır.

Küt Burunlu Bot Kombinleri

Son yıllarda artık botların giyilme mevsimi diye bir kavram kalmamıştır. Önceleri sadece kış mevsiminin bir aksesuarı olan botlar artık yazın bile uygun kombinlerle giyilebilmektedir.Özellikle küt burun bot modelleri süet seçenekleriyle yazın bile eteklerin,şortların altına giyilmektedir ve son derece havalı bir görünüm yaratmaktadırlar. Nefes alan malzemelerden üretilen botlar yaz aylarında küt burunlu terlik kadar tercih edilmektedir.Erkek ya da kadın fark etmeksizin yaz aylarında sıkça görmek de mümkündür. 

Deri botlar daha çok soğuk havalarda tercih edilmektedir.Hem soğuktan koruyan hem de küt burun modeliyle elbiselerin altında bile şık bir görünüm vermektedir.Klasik botlarla kıyaslandığında topuklu versiyonları ve tarz küt burnuyla şıklığınızı tamamlamak için en iyi seçenekler arasındadır.Şifon bir elbisenin üzerine büyük beden bir kazak giydiğinizde altına seçeceğiniz kısa topuklu deri küt burunlu bir bot size kışın bile elegant bir görünüm sağlayacaktır.Böylece hem ayağınızı soğuktan koruyabilecek hem de şıklığınızdan taviz vermeyeceksiniz.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds