Kalın Topuk

Kalın topuk ayakkabılar, rahatlıktan, konfordan ve şıklıktan vazgeçemeyen kadınların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Günlük kullanım için idealdir.

Ayakkabılarda konu topuklara gelince, görüşler kesinlikle bölünebilir. Bazıları için ince topuklu ayakkabı ile kendilerini zarif ve güçlendirici hissederken, bazıları onları acı ve rahatsızlıkla ilişkilendirir. İkinci grubun bir parçasıysanız, o zaman sizin ve ayaklarınız için en iyi topuk yüksekliğini henüz bulamamış olabilirsiniz.

Her insanın ayağı farklıdır, bu nedenle mükemmel bir çift topuklu seçmeye gelince, herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. En rahat kalın topuk yüksekliği kişiden kişiye değişir ve ayağınızın şekline, ayakkabı tipine ve topuklu ayakkabı giyme konusunda ne kadar deneyimli olduğunuza bağlıdır.

Ayakkabı Topuk Yükseklikleri

Ortalama topuk yüksekliği yaklaşık 3 inç veya 7,5 cm'dir. Bu, genellikle 2-3 inç veya 5-7,5 cm olarak ölçülen orta boy aralığına girer. Bu en klasik kalın topuk yüksekliğidir ve orta yükseklikteki topuklu ayakkabılar tüm gün giyilebilecek kadar rahat olmalıdır.

Düşük topuklu ayakkabılar tipik olarak 1-2 inç veya 2.5-5 cm'dir. Alçak topuklu ayakkabılarda, bütün gün ayakta kalsanız bile, ayak parmak uçlarınızın ağrımaması için yeterince kısadır.

Yüksek kalın topuk ayakkabılar genellikle 3-4 inç veya 7.5-10 cm'dir. Bunlar genellikle partiler veya dışarıdaki akşamlar gibi şık etkinlikler için ayrılmıştır, çünkü içeri girmeleri biraz daha zor olabilir. Bundan daha yüksek olanlar ve ayakkabının önünde, içeri girmeyi biraz daha kolaylaştıran bir platform olması muhtemeldir.

Topuk Yüksekliği Nasıl Ölçülür

Yüksek kalın topuk ayakkabı giymeye yeni başladıysanız, daha düşük bir topuk ile başlamak ve biraz alıştırma yaptıktan sonra yüksek bir topuğa doğru ilerlemek iyi bir fikirdir. Sizin için en iyi topuk yüksekliğinin ne olduğunu ancak birkaç çift denedikten ve hangilerini en rahat bulduğunuzu belirledikten sonra bileceksiniz. Ayaklarınıza iyi bakmanız önemlidir, bu nedenle topuklar ve düz ayakkabılar arasında geçiş yaparak onları dinlendirmeye çalışın.

Özellikle rahat bulduğunuz bir çift topuğunuz varsa ve aynı topuk yüksekliğinden daha fazlasını almak istiyorsanız, bir mezura veya cetvel alın ve boylarını belirleyin. Kış aylarında günlük kullandığınız botlarda bu daha da önemli bir duruma geçmektedir, kalın topuklu bot topuk boyunda her zaman rahat ettiğiniz yüksekliği tercih edin.

Topuğun arkasını topuğun altından ayakkabıya bağlandığı noktaya kadar ölçün. Aldığınız ölçü, inç veya santimetre olarak o topuğun doğru yüksekliğidir.

Ayakkabılarınız Acı Vermemelidir

Ayaklarınız güzel görünmek için asla acı çekmemelidir, bu nedenle şık olduğu kadar rahat ve destekleyici topuklu ayakkabılar seçmek önemlidir. İster alçak ister biraz daha yüksek bir topuk seçin, topuklarımızın çoğu gün boyunca ve gece boyunca ayaklarınızı rahat tutmak için ekstra yastıklama ile yapılmış olmalıdır. Ayakkabınızın modeli ne olursa olsun, ister kalın topuk ayakkabı ister kalın topuklu sandalet hepsinde de konfor için ekstra yastıklama mutlaka olmalıdır.

Alçak bir topuk arıyorsanız,  yavru topuklu bir botlar sizin için uygun olabilir. 4 cm topuklu klasik veya modern, deri veya süet kalın topuk bot seçenekleri oldukça rahat olabilir.

Orta ve Yüksek Topuklu Ayakkabılar

Daha fazla konfor sunan klasik bir kalın topuk ayakkabı 5,5 cm olabilir. Eğer her yerde şıklığınızı ve kadınsı tarzınızı ortaya koymak istiyorsanız, ama ayakkabılarınız gün boyunca ayaklarınızda kalacak ve rahatlık ile konfor da sizin için ön plandaysa zarif bir kalın topuk stiletto sizin için en uygunu olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar genellikle rahatsızlıkla ilişkilendirilir, ancak ilave yastıklamaya sahip konforlu yüksek kalın topuk bir ayakkabı seçimi dezavantajı ortadan kaldıracaktır. Farklı seçenek olarak bilek kayışı ile ayakkabınız size daha rahat bir kullanım sunabilir.

Topuklu Ayakkabı ve Ağrı

Çoğu zaman, topuklu ayakkabı giyerken ağrının nedeni, ayağın tam olarak doğru boyutta olmayan bir ayakkabının içine sıkışması veya ayağın tam oturmamasıdır. Bu nedenle kalın topuk ayakkabı satın alırken ayağınızın topuk kısmına tam olarak oturduğundan emin olmalısınız.

Ayaklarınızın gün içinde şişebileceği ihtimalini de düşünerek ayakkabınızı seçmelisiniz. Farklı kalın topuk boyları ve stillerini denemeli ayağınızın en rahat ettiği çiftleri belirlemelisiniz. Biraz pahalı olsa da deri veya süet ayakkabılar tercihiniz olmalıdır. Deri veya süet ayakkabılar, yumuşak yapısı ve kolaylıkla ayağınızın şeklini alması nedeniyle, ayak rahatınız için etkili bir unsurdur.

Topuklu Ayakkabılarınızı Deneyin

Kalın topuk ayakkabılarınızı satın almadan önce mutlaka deneyin. Özellikle farklı yüzeylerde yürümek sizi oldukça iyi fikir verebilir. Örneğin, halıda, sert zeminde veya ahşap yüzey üzerinde yürüdüğünüz zaman aradaki farkı daha iyi anlayacaksınız.

Her ne kadar ayakkabınız deri veya süetten de olsa, alır almaz hemen dışarıda giyinmeyin. Bir süre evinizde ayakkabılar ile dolaşmanızda fayda bulunmaktadır. Bu kısa süre zarfında ayaklarınız ayakkabınıza alışacak ve derinin özelliği sayesinde ayakkabılarınız ayağınız ile uyumlu hale gelecektir. Kış aylarında düşme riskini göze alarak kalın topuk bot seçiminizde daha dikkatli olmanızı tavsiye edebiliriz.

Kalın Topuklu Ayakkabı Modası

Kalın topuklu ayakkabı kadınlarda rahatlık ile beraber şıklığı da birlikte getirmektedir. Günümüzde kadınların kıyafet kombinleri ile uyumlu ayakkabılar kullanması modacıları da harekete geçirmiştir. Topuklu ayakkabıları sadece çekici olunması gereken kıyafetler ile değil, aynı zamanda spor ve rahat kıyafetler ile de kullanılacak şekilde tasarlanmaya zorlamıştır.

Kalın topuk spor ayakkabı modelleri oldukça dikkat çeken ve tercih edilen modeller arasına girmiştir. Hem yüksek topuğun bacakları uzatarak oluşturduğu zarafet, hem de spor tarzı kadınların çok hoşuna gitmiş ve favoriler arasına girmiştir. Kalın topuklu spor ayakkabı dolgu ve platform topuk yapısı ile uzun boy isteyenler içinde öncelikli tercihlerden birisi olmuştur.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds