Kalın Taşlı Ayakkabı Seçerken Sık Yapılan Hatalar

Kalın taşlı ayakkabı seçerken sık yapılan hatalar oldukça fazladır. Kalitesiz ayakkabı seçildiğinde ayağımızda birçok yara oluşabilmektedir. Aynı zamanda yaşam kalitesi de bu sebeple düşebilmektedir. Ayakkabılarda en çok yaşanan sorun, önü darlaşan ve ayağı sıkan kalıp, topuklu ayakkabı giyildiğinde çok uzun süre ayakta kalınması gibi birçok problem oluşabilmektedir. Önü darlaşan ayakkabılar parmakların rahatça bir şekilde hareket etmesini engelliyor.  Zaman geçtikçe de parmakların şekli bozulmaktadır.

Kalın taşlı ayakkabı seçimi yapılırken ayakkabının üzerinde bulunan taşların kesinlikle sağlam olması gerekmektedir. Sağlam değilse kısa süre içerisinde taşlar düşecektir ve ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkacaktır. Bu da hem maddi hem de estetik açıdan kişiyi olumsuz etkileyecektir. O yüzden kaliteli bir ayakkabı seçimi bizi uzun vadede götürecektir. Yüksek topuklu ayakkabılarda ise ağırlık ön kısmına geçeceği için parmak kısmına aşırı yük biniyor ve çok uzun süre kullanımda ayak ile parmaklarda şekil bozukluklarına neden oluyor. 

Bunun yanı sıra özellikle genç kesimin daha çok tercih ettiği tamamı ile topuksuz veya spor ayakkabı aşırı yumuşak, genel olarak bez ya da süet olan ayakkabı ile botlar da çok sakıncalıdır. Çünkü ayak bölümünü hiç tutmayan, iç taban kısmını hiç desteklemeyen bu ayakkabılar iç tarafa basmaya meyilli olan kişilerde bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabiliyor.  

İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalı 

İdeal ayakkabı estetik görüntüsünden daha çok sağlık açısından uyumlu olmalıdır. Yani taban olarak ya da ayakkabının genişliği açısından ayağımıza tam oturan, rahatsız etmeyen bir tür olmalıdır. Bu da yaşam kalitemizin artması için oldukça önemlidir. Tercih ettiğimiz ayakkabı kesinlikle günlük yaşama uygun ve konforlu olmalıdır. Ayağımızı acıtmamalı ve parmaklarımızı sıkıştırmamalıdır.

Özellikle kadınların tercih ettiği kalın taşlı ayakkabı modellerinde oldukça sık yapılan hatalar mevcuttur. Bu tip ayakkabıları seçerken kesinlikle kaliteli ve bilindik bir marka olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü bu tarz ayakkabıların taşlarının sağlam olması ve ayağımızı iç taraftan acıtmaması gerekmektedir. Aynı zamanda zaman da taşlı ayakkabı modelinde taşlarda herhangi bir düşme de yaşanmaması için kesinlikle kaliteli bir ayakkabı tercih etmeliyiz.

Sağlıklı Bir Ayakkabı İçin Öneriler

Genel olarak estetik anlamda beğenilen bir ayakkabı modelinin sağlık açısından değeri çok tartışılmamaktadır. Ancak bu tip ayakkabıların ayak üzerinde oldukça fazla olumsuz etkileri vardır. Ayağa uygun olmayan ayakkabıların kullanılması ayak üzerinde belirli deformasyonlara yol açmaktadır. Tahta veya kalın taşlı ayakkabı modelleri kalitesizse aşırı yük binmesinden dolayı ayakta ağrıya neden olur.

Bunun yanında esnek olmayan, taban yapısı çok ince olan ya da kalın topuklu taşlı ayakkabı modellerinde de kalite çok önem taşımaktadır. Bu tarz ayakkabılarda bölgeye yük bindiğinde çok etkili ağrılara sebep olabilir. Aynı zamanda sivri burunlu ayakkabılar da parmaklarda şekil bozukluklarına sebep olacağı gibi, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar da ön tarafa yük bindirdiği için ayakta oldukça fazla ağrıya sebep olur.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ayakkabıların iç kısmı çok kaygan ya da tahta olmamalıdır, ayağın doğal görüntüsünü bozmayacak estetiklikte olmalıdır.
  • Ayakkabının parmakların uç kısmında bulunan yüksekliği, ayakkabının iç kısmında parmakların şeklini bozacak kadar yüksek ya da esnek olmamalıdır.
  • Kesinlikle ayakkabının zamanla açılacağı düşünülerek dar ayakkabı alınmamalıdır. Özellikle bu hata spor ayakkabı modellerinde yapılmaktadır. Bunun yerine ayağınızın rahat olduğu ayakkabı seçmelisiniz.
  • Kalın taşlı ayakkabı seçerken taşların kalitesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ayakkabıda düşme yapabilirler ya da yırtılma olabilir.
  • En uzun olan parmağımız ile ayakkabının uç kısmı arasında yarım santim kadar boşluk mevcut olmalıdır. Alışverişe akşam saatlerinde çıkmaya özen gösteriniz. Çünkü gün içerisinde ayaklarda şişme meydana gelebilir. Bu da numaranın oynamasına sebep olabilir.

Doğru Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır

Genellikle spor ayakkabı seçimleri modaya ya da görüntüsüne aldanarak yapılmaktadır. Öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta kesinlikle sağlık ve rahatlık olmalıdır. Eğer dikkat edilmezse bel, diz, ayak ağrılarına sebebiyet vermiş oluruz. Belirli kurallar dahilinde istediğiniz ayakkabıyı seçerseniz uzun vadede sorunla karşılaşmazsınız.

Ayrıca ayak şeklinizde herhangi bir problem varsa, spor ayakkabı tercihiniz daha da önem taşıyor. Çünkü doğru olmayan spor ayakkabı tercihi sonrasında tırnak batması veya nasır gibi problemlere sebep olabiliyor. Mesela trend olduğu için kalın tabanlı taşlı spor ayakkabı alacaksanız ayağınızın rahat etmesi çok önemlidir. Taban kısmının sert olmaması ve taşların kaliteli olması önemlidir.

Günlük Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır

Günlük kullanım için ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Yapılan en büyük hata ayakkabı seçiminde modele kanıp rahatsız olan ayakkabıları satın almaktır.

Ayakkabılar uzun saatler boyunca ayağınızda kalacaktır. Bu sebeple, günlük ayakkabıların son derece konforlu ve rahat yapılı olması çok önemlidir. Alacağımız modeli önce rahatlık açısından kontrol edip, daha sonrasında estetik anlamda bize uygun olup olmadığını düşünmeliyiz.

Ayağın doğal şekline uyum sağlayan ayakkabılar rahatlık açısından sorun çıkartan modeller değillerdir. Bu tip ayakkabılar ayrıca bel ve diz ağrılarının kontrolü için de doğru tercihlerdir.

Rahatlık açısından uygun değerlendirmeyi yapabilmek için ayakkabıyı satın almadan denemek çok önemlidir. Ayakkabı numaramız standart olsa da modellere göre numaralarda değişme olabilir. Ayakkabıyı her iki ayağınıza da giymelisiniz ve birkaç adım atmalısınız. Doğru ayakkabı yan taraflardan sıkmayan ve aynı zamanda ön taraftan 1 cm kadar boşluk kalan ayakkabıdır. Seçtiğiniz modelin kalıbına göre bazı zamanlarda aynı numara olan iki çift ayakkabı uyuşmayabilir. Bu durum ayakkabı modellerine göre değişkenlik gösterir ve aynı zamanda kalıp attırma yöntemiyle bu durumu halledebilirsiniz.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds