Kalın Taşlı Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalın taşlı ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Kalın taşlı ayakkabıların birçok çeşidi vardır. Bu çeşitler kaliteli ve kalitesiz olmak üzere ayrılmaktadır. Kaliteli taşlar kaliteli ayakkabıyı beraberinde getirmektedir. Vücudumuzun ağırlığını tamamen yüklenen ayaklarımızın sağlıklı olması çok ama çok önemlidir. Sağlıklı olmadığında hareketlerimiz kısıtlanıyor aynı zamanda da yaşam kalitemiz oldukça düşüyor. 

En önemlisi sağlık olmasının dışında kaliteli ayakkabı görünümümüzün estetik olmasını da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra gün içinde ayakkabı yüzünden karşılaştığımız sorunlar bile çok can sıkıcı olmaktadır. Örneğin ayakkabı vurması gibi basit görülen bir sorun bile hareketlerimi gün içinde oldukça etkilemektedir. Bu sebeple de ayakta açılan yaralar diğer yaralara nazaran daha geç onarılmaktadır. Görsel olarak bazı ayakkabılar hoşumuza gitse bile kaliteli değilse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Aynı zamanda ayakkabılar kaliteli değilse her zaman aldığımız kalitede ve görsellikte kalmayabilir. Örneğin kalın taşlı ayakkabı modellerinde ayakkabının olduğu bölgede kaliteli değilse düşme yapabilir. Bu da zamanla istediğimiz görünümün yok olmasına sebep olur. Bu sayede aldığımız ayakkabı değerini kaybeder.

Uygun Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır

Uygun ayakkabı seçimini gerçekleştirebilmemiz için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar mevcuttur. Bu kuralların var olmasının sebebi ise öncelikle sağlığımızdır. Sağlık açısından uygun ayakkabı seçimi çok önem taşır. Aynı zamanda estetik görünüm açısından da oldukça önemlidir. Çünkü kalitesiz ve uygun olmayan bir ayakkabı seçildiğinde örneğin genelde üzerinde mevcut olan kalın taşlı ayakkabı modellerinin taş kısımlarında dökülmeler veya bozulmalar olabiliyor. Ya da taban bölümlerindeki malzemenin kalitesizliğinden topuklarımız ağrıyabilir.

Uygun ayakkabı seçiminde aranması gereken en önemli özellik uzun süre boyunca rahatsızlık vermeden yürümeye izin vermesi olmalıdır. Ayakkabıda mevcut olan burun tarafının sıkı olması ve topuk desteğinin de yeterli olması son derece önemlidir. Uzun süre idare edebilsin diye büyük boy ayakkabı almak sanılanın aksine mantıklı değildir. Ayaklarda oluşan en büyük problemler yanlış seçimler sayesinde alınan ayakkabılardan kaynaklanmaktadır. Bilinçli bir şekilde seçilen ayakkabı yaşam kalitesini oldukça etkiler. 

Günlük Hayatımızda Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ayakkabı seçtiğimizde dikkat etmemiz gereken unsurlar, günlük ayakkabı seçimlerimizde de önemlidir. Kesinlikle es geçilmemelidir. Günlük giyiyorum diye umursamadığımız bir spor ayakkabı, babet ve benzeri ayakkabı türleri asla tercih edilmemelidir. En önemlisi aslında günlük kullandığımız ayakkabılardır. Çünkü kalın topuklu taşlı ayakkabı kadar düz taban ayakkabı seçimleri de ayak sağlığını tehdit edebilmektedir.

Özellikle son dönemlerde moda olan topuklu ve taşlı ayakkabı kullanımının artması sebebiyle ayak problemleri oldukça artmaktadır. Genel olarak topuklu giyiyorsak topuk boyunun 3-4 cm arasında olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkğ topuklu ayakkabılar yükün ön tarafa kayması sebebiyle ayağımız oldukça hasar görür. Babet ve diğer düz taban ayakkabılarda ise yük topuğa kaydığı için bu bölgede yüklenmeye sebep olur. Bu yükler sebebiyle ayaklarda ağrı, şekil bozuklukları, kireçlenme ve kaslarda bozulmalar meydana gelebilir.

Ayakkabı Tercihinde Topuk dışında Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Ayakkabı tercihinde topuk kısmı kadar orta ve ön kısımlar da ayak sağlığı bakımından önemlidir. Ayakkabı ön ve arka kısımları kişi tarafından büküldüğünde şekil bozukluğu olmamalı, ayak ve ayak bileği çevresini iyi kavramalı ve hava alma işlemine de izin verecek şekilde üretilmiş ve yapılmış olması oldukça önemlidir. Ayakkabı giyildiği zaman ayak kesinlikle rahat olmalı, ayağınızın üst tarafı, taban kısmı, parmaklarınızın hiçbir şekilde baskı görmemesi gerekir. Tabi ki bu dediğimiz kural büyük ayakkabı seçmenizi gerektirmemektedir. Büyük ayakkabı seçiminin uzun vadeli olduğu sanılsa da aksine parmaklarda şekil bozukluğuna sebep olmaktadır. Aynı zamanda büyük ayakkabı düşmemize de sebep olabilir. Bu sebeple tercih edilmemelidir.

Uygun Ayakkabı Numarası Nasıl Belirlenir

Ayakkabı ölçüsü her zaman en uzun parmağa göre yapılmalıdır. Genellikle en uzun parmak 1 ve 2. parmak olur. Uygun ayakkabı aslında parmaklarımızı yeterince sıkmayan ve parmakların rahatça sığabildiği numaradır. Normalden küçük olan ayakkabılar ayağınızı sıkar. Büyük olursa da ayağınızdan çıkma ihtimali ile düşebilirsiniz. Ayakkabı alacağınız zaman eni geniş mi dar mı diye sormanızda fayda vardır. Özellikle spor ayakkabı ve kalın taşlı ayakkabı modellerinde bu tarz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yeni alınan ayakkabıların ayağa uygunluğu zamanla belli olur. Bu sebeple yeni alınan ayakkabılar ilk zamanlarda sık sık giyilmelidir. Her iki ayak ölçüsünün de bir olmayacağı da unutulmamalıdır. Ayakkabı satın almak için en uygun zaman ayaklardaki şişlik indiği zamandır.

Spor Ayakkabı Seçimi Neden Önemlidir 

Spor gibi uğraş ve dikkat gerektiren aktiviteler, vücut ağırlığımızın 2-3 katı fazlasının ayak tabanlarımıza yük olarak binmesine sebep olur. Bu sebeple spor ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. İlk olarak ayak bölgesinde daha önceden elimizde olan bir problem ya da geçmişte olan bir yaralanma varsa, doktorumuza danışarak tabanlık tercih edilerek spora bağlı olası yaralanma riski en düşük seviyeye indirilmelidir. Seçilecek olan ayakkabı ayak bölgesini ve bileği iyi kavramalı, ayağın taban bölümünü çok iyi desteklemelidir. Ayakkabı taban kısmı spor esnasında, maruz kalınan darbeyi ve basıncı yok edebilme özelliğine sahip olmalıdır. Ayakkabının ön uç kısmı kesinlikle yumuşak olmalı ve ayakkabının ucu 1 cm yukarıya bakmalı, koşu esnasında ayak parmaklarının bükülmesine olanak sağlamalıdır. 

Spor yaparken sırf estetik olarak güzel diye kesinlikle bir ayakkabı alınmamalıdır. Çünkü bu bizim sağlığımız açısından iyi olmayabilir. Spor esnasında hareketlerimizi kısıtlayabilir. Örneğin kalın tabanlı taşlı spor ayakkabı kesinlikle spor esnasında tercih edilmemeli, günlük yaşantımıza daha uygun olmaktadır. Çünkü üzerinde bulunan taşlar spor esnasında zarar görebilir. Genel olarak kalın taşlı ayakkabı bu sebeplerden tercih edilmemektedir.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds