Kalın Taşlı Ayakkabı Modelleriyle 2021’e Damga Vurun

Kalın taşlı ayakkabı modelleriyle 2021’e damga vurun. Kalın taşlı ayakkabılar oldukça trend oldu. Bu sebeple herkes tarafından da oldukça tercih edilen bir model haline gelmiştir. Son yıllarda popülerliğini arttıran bu ayakkabıları kombinlemek oldukça kolay. Çok fazla çeşidi olduğu için hem klasik hem spor şekillerde dilediğimiz kıyafetle kombinleyebiliriz.

Kalın taşlı ayakkabı modelleri sade kıyafetlerle oldukça şık olan bu ayakkabılar oldukça tercih edilmektedir. Birçok farklı renk seçenekleriyle karşımıza çıkan bu ayakkabılar,düz ve farklı renk seçenekleriyle bulmamız mümkündür. Kalın tabanlı taşlı spor ayakkabı olarak günlükte ve spor yaparken de rahatlıkla kullanabileceğiniz bu modeller kadınların çok sık tercih ettiği modellerdir. Günlük koşularda, spor salonunda, iş yerinde yoğun tempoya maruz kaldığınız zamanlarda hem şık hem de tarzınıza uygun olarak birçok farklı modele ulaşabilirsiniz.

Ayakkabı satın alınırken topuk ölçüsü de ayak sağlığı da çok önemlidir. Özellikle yüksek topuklu ayakkabı tercihi bacak bölgesinde varis, bel ağrısı, topuk ağrısı gibi sağlık problemlerine neden olur. Özellikle uzun saatler ayakta kalmanız gerekiyorsa mutlaka ortopedik bir ayakkabı satın almanız gerekiyor. Bu ayakkabı tercihleri bedenimizin ağırlığını koruyacağından, size istediğiniz konforu sağlayacaktır.

Topuklu Ayakkabı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • İlk olarak ayağımız topuklu ayakkabı kullanmaya alışkın değilse ilk başlarda çok uzun süreler bu ayakkabıları tercih etmemeliyiz. Çünkü güzel görünmek adına yaptığımız bu tercihler ayaklarımıza olduğundan fazla zarar verir.
  • Eğer açık ayakkabı giyecekseniz eğer ayak bakımına özen göstermeyi unutmamalısınız.
  • Taşlı ayakkabı tercih giyecekseniz eğer en çok dikkat edilmesi gereken önemli nokta topuğun tahtadan veya sert malzemeden yapılmasıdır.
  • Bir diğer önemli konu ise kesinlikle kalitesiz bir topuklu ayakkabı tercih etmemeniz gerekiyor. Çünkü kalitesiz topuklu ayakkabılar sizi yarı yolda bırakabilir, topukları uzun saat kullanımlara kesinlikle uygun değildir. Aynı zamanda içinde rahat etme olasılığınız oldukça düşüktür.
  • Yürürken en çok dikkat etmemiz gereken kural ise dik durmaya özen göstermektir. Dik duruş istediğimiz görüntüyü elde etmemizi sağlayacak bir konudur.

Günlük Hayatımızda Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ayakkabı tercihlerinde göz önünde bulundurmamız gerekenler, günlük ayakkabı tercihlerimizde de önemlidir. Kesinlikle basit bir konu olarak düşünülmemelidir. Baktığımız zaman en gerekli olan aslında günlük kullandığımız ayakkabılardır. Sürekli ayağımızda olan günlük ayakkabılarımız kaliteli olmalıdır. Çünkü kalın taşlı ayakkabı kadar düz taban ayakkabı seçimleri de ayak sağlığını tehdit edebilmektedir.

Bu son zamanlarda moda olan topuklu ve taşlı ayakkabı kullanımının artması nedeniyle ayak sorunları oldukça artmaktadır. Genel olarak topuklu ayakkabı tercih ediyorsak topuk boyunun 3-4 cm arasında olmasına kesinlikle dikkat etmeliyiz. Çünkü topuklu ayakkabılar yükün ön kısımda toplanması sebebiyle ayağımıza oldukça hasar verir. Babet ve diğer düz taban ayakkabılarda ise yük topuk kısmına kaydığından dolayı bu bölgede yüklenmeye sebep olur. Bu yük nedeniyle ayak bölgesinde ağrı, şekil bozuklukları, kireçlenme ve ayaklarda bozulmalar meydana gelebilir.

Uygun Ayakkabı Numarası Nasıl Belirlenir

Ayakkabı ölçüsünü her zaman en uzun parmağa göre hesaplamalıyız. Genelde en uzun parmak 1 ve 2. parmak olur. Uygun ayakkabı dediğimiz ayakkabı aslında parmaklarımızı sıkmayan ve parmakların rahatça sığabildiği, şekil bozuklukları olmadığı numaradır. Normal numaranızdan küçük olan ayakkabılar ayağınızı sıkar. Büyük olursa da ayağınızdan çıkma ihtimali vardır.

Ayakkabı alacağınızda ayakkabının eninin geniş olup olmadığını sormalısınız. Özellikle spor ayakkabı ve kalın taşlı ayakkabı modellerinde bu tarz sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yeni alınan ayakkabıların ayağa olup olmadığı zaman içinde belli olur. Bu nedenden dolayı yeni alınan ayakkabılar ilk zamanlarda deneme açısından sık sık giyilmelidir. Bu arada her iki ayak ölçüsünün de bir olmayacağını bilmek gerekir. İki ayağın denk olması çok nadir görülmektedir. Ayakkabı satın almak için en uygun zaman ise akşamüstüdür. Çünkü ayaklarda şişlik azalmış olur.

İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalı

İdeal ayakkabı estetik görüntüsünden daha çok sağlık açısından uyumlu olmalıdır. Yani taban olarak ya da ayakkabının genişliği açısından ayağımıza tam oturan, rahatsız etmeyen bir tür olmalıdır. Bu da yaşam kalitemizin artması için oldukça önemlidir. Tercih ettiğimiz ayakkabı kesinlikle günlük yaşama uygun ve konforlu olmalıdır. Ayağımızı acıtmamalı ve parmaklarımızı sıkıştırmamalıdır.

Özellikle kadınların giymeyi sevdiği kalın taşlı ayakkabı modellerinde oldukça fazla yapılan hatalar mevcuttur. Bu tarz ayakkabıları seçerken kesinlikle kaliteli ve bilindik bir marka olmasına çok dikkat etmeliyiz. Çünkü bu ayakkabıların taş kısımlarının sağlam olması ve ayağımızı iç kısımdan yara haline getirmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda zaman da taşlı ayakkabı modelinde taşlarda herhangi bir düşme de yaşanmaması için kesinlikle kaliteli bir ayakkabı tercih etmeliyiz.

Sağlıklı Bir Ayakkabı İçin Öneriler

Genel anlamda estetik olarak beğenilen ayakkabı modelinin sağlık açısından nasıl olduğu çok düşünülmemelidir. Çünkü bir ayakkabının konforundan çok dış görünüşü önem taşır. Ancak bu algının değişmesi şarttır. Çünkü bu tip ayakkabıların ayak üstünde oldukça olumsuz etkileri vardır. Ayağa uygun olmayan ayakkabının tercih edilmesi ayakta belirli deformasyonlara yol açmaktadır. Tahta veya sert cisimden yapılan ayakkabılar da uzun süreli kullanımlarda ayakta ağrılara sebep olmaktadır.

Bunların yanı sıra esnek olmayan, taban yapısı çok ince olan ya da kalın topuklu taşlı ayakkabı modellerinde de kalite oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tip ayakkabılarda ayağa yük bindiğinde çok etkili ağrılara sebep olabilir. Aynı zamanda sivri bir burnu olan ayakkabılar da parmak kısımlarında şekil bozukluklarına sebep olacaktır. Aynı zamanda dar ve yüksek topuklu ayakkabılar da ön tarafa yük bindirdiği için ayakta oldukça fazla ağrıya sebep olur.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds