Kalın Taşlı Ayakkabı Kombinleri

Kalın taşlı ayakkabı kombinleri 2021 yılında oldukça tren olan ayakkabılardır. Bunlarla kombin yapabilmek oldukça önemli olmuştur. Kalın taşlı ayakkabılar spor, topuklu, düz taban olmak üzere birçok çeşitte mevcuttur. Kombin yaparken ayakkabının türüne göre bir kombin yapmanız önerilir. Spor ayakkabı tercih ediyorsanız daha çok tayt, kapüşonlu tercih edebilirsiniz. Eğer topuklu ayakkabı tercih edecekseniz kıyafetinize göre karar verebilirsiniz. Elbise, etek, şık bir bluzla oldukça havalı bir görüntü elde etmeniz mümkündür.

Tercih etmeniz gereken kesinlikle kıyafetinize göre olmalıdır. Çünkü bu tarz trendlerde kalın taşlı ayakkabı çeşidi oldukça fazla olacaktır. Bu sebeple önce kıyafetinizi belirleyip daha sonra ayakkabıyı seçmenizde fayda vardır. Taşlı ayakkabı modelleri oldukça iddialı olduğundan kombininizi olabildiğince sade tutmanızı öneririz. Bu şekilde ne tarzda olursa olsun ayakkabınız ön planda olacaktır ve kombininizin stil parçası olmayı başaracaktır.

Geçmişte fazla detaylı ayakkabı giymek moda bakımından karışıklık olarak görülse de şimdilerde oldukça trend olmuştur. Kalın taşlı ayakkabı seçimleri de bu sayede ön plana çıkmıştır. Ancak abartmak serbest gibi bir durum söz konusu değildir. Her zaman olduğu gibi denge yine çok önemli bir unsurdur.

Topuklu Ayakkabı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Öncelikli olarak ayağımız topuklu ayakkabı giymeye alışkın değilse ilk zamanlarda çok uzun saatler bu ayakkabıları tercih etmemeliyiz. Çünkü şık görünmek adına yapacağımız bu tercihler ayaklarımıza oldukça zarar verir.
 • Eğer açık ayakkabı tercih edecekseniz ayak bakımına özen göstermeyi unutmamalısınız.
 • Kalın topuklu taşlı ayakkabı tercih edeceksiniz dikkat edilmesi gereken en önemli nokta topuğun tahtadan veya sert malzemeden olmamasıdır.
 • Bir diğer kural ise kesinlikle kalitesiz bir topuklu ayakkabı tercih etmemek gerekiyor. Çünkü kalitesiz topuklu ayakkabılar bizi yarı yolda bırakabilir, yani topukları uzun saat kullanımlara kesinlikle uygun değildir. Aynı zamanda içinde rahat etme olasılığınız çok düşüktür.
 • Yürürken dikkat etmemiz gereken ise dik durmaya özen göstermektir. Dik bir duruş istediğimiz görüntüyü elde etmemizi sağlayacak bir kuraldır.

Ayakkabı Seçimi ve Ayak Sağlığı

Ayakkabı tercihlerinde topuk ölçüsü de ayak sağlığı da çok önemlidir. Genellikle yüksek topuklu ayakkabı seçimi bacak bölgesinde varis, bel ağrısı, topuk ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle uzun saatler ayakta kalmanız gerekiyorsa kesinlikle ortopedik bir ayakkabı tercih etmeniz gerekiyor. Bu ayakkabı seçimleri bedenimizin ağırlığını koruyacağından, size istediğiniz konforu sağlayacaktır.

Yaz mevsiminde havaların iyice güzelleşmesiyle ayakta kaldığımız süreç kış aylarına nazaran neredeyse iki kat daha fazladır. Bu da günlük hayatımızda oldukça fazla basınca maruz bıraktığımız ayaklarımızın daha fazla yük taşıyacağı anlamına gelmektedir. Ağrılı bir ayak diğer ağrılara göre daha zor iyileşmektedir. Bu da hayatımızı zorlaştırmaya yetecek bir unsurdur. Bu yüzden ayaklarımızın sağlığını koruyacak ve daha rahat etmesini sağlayacak ayakkabılar tercih etmemiz gerekir.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Ayakkabı alma işlemini kesinlikle günün ilerleyen saatlerinde yapın. Çünkü gün içinde koşuşturmadan ayaklar şiş olabilir.
 • Alacağımız ayakkabının ne tarz olduğu da çok önemlidir. Spor ayakkabı, topuklu ayakkabı fark etmeksizin her zaman büyük ayağınıza göre ayakkabı almalısınız. Sağ ve sol ayak numaraları, çok nadir birbirleriyle uyumlu olurlar. Ayakkabı alırken sağ ve sol kesinlikle beraber denenmeli. Ayağınızdaki en uzun parmağı baz alarak ayakkabı seçimini gerçekleştirmelisiniz.
 • Baş parmağınız ayakkabının ön tarafıyla asla temas etmemelidir. Ayakkabının ayağa oturmasını beklemek mantıklı değildir, ayakkabılar ayağınıza girdiği anda rahat olmalıdır.
 • Gün içerisinde çok ayakta kalıyorsanız ortopedik ayakkabı kullanmalısınız. Bu sayede ayaklarınızda ağrı oluşumu engellenmiş olur. Çorap giymeden hiçbir ayakkabıyı giymeyin.
 • Kalın taşlı ayakkabı tercih edecekseniz mutlaka taşların kalitesine dikkat edin. Oldukça bilinen markaları tercih edebilirsiniz.
 • Kalitesiz topuklu ayakkabı asla tercih etmemelisiniz. Çünkü topukları yamulabilir, kırılabilir. Uzun süre ayakta kaldığınız günlerde ani kazalara sebep açabilir.

Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır

Spor yapacağımız zaman seçtiğimiz ayakkabı yer ve kuvvetimiz arasındaki bağlantı olarak bilinir. Ayak bileği, diz, bel, kalça eklemine, bacak boyunca var olan kaslara, bağlara ve diğer bölgelere gücün nasıl dağıldığını belirler. Bu nedenle öncelikle seçtiğimiz ayakkabı ayağı ve ayak çevresini oldukça iyi sarmalıdır, bol ya da dar olmamalıdır.

Bağcık bölümü mümkün olduğunca uzun olmalıdır, ayak rahat etmelidir. Ayakkabının burun uç kısmı geniş olmalı, parmakların rahat hareket etmesine izin vermelidir. Ayak başparmağı ile ayakkabının uç kısmı arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır.

İyi bir spor ayakkabı basınç dengesini korumalı aynı zamanda vücuttaki dengeyi de kontrol edebilmelidir. Bu sebeple spor ayakkabı seçerken kesinlikle trend olduğundan ya da estetik görüntüsünden etkilenip seçmemelisiniz. Örneğin kalın tabanlı taşlı spor ayakkabı alacaksanız mutlaka kaliteli bir marka olmasına özen gösterin. Bu ayakkabıların topuk kısmının yumuşak olması çok önemlidir. Aynı zamanda dengeyi ve kasları koruyabilmesi için taban kısmı tahta veya sert bir cisimden olmamalıdır.

Günlük Hayatta Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Ayakkabı seçimlerimizde dikkat etmemiz gereken faktörler, günlük ayakkabı seçimlerimizde de önemlidir. Kesinlikle basit bir durum gibi görülmemelidir. Günlük giyiyorum diye umursamadığımız bir spor ayakkabı, babet ve benzeri ayakkabı türleri asla tercih edilmemelidir. En önemlisi aslında günlük kullandığımız ayakkabılardır. Çünkü kalın topuklu taşlı ayakkabı kadar düz taban ayakkabı seçimleri de ayak sağlığını tehdit edebilmektedir.

Özellikle son dönemlerde moda olan topuklu ve taşlı ayakkabı kullanımının artması sebebiyle ayak problemleri oldukça artmaktadır. Genel olarak topuklu giyiyorsak topuk boyunun 3-4 cm arasında olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü topuklu ayakkabılar yükün ön tarafa kayması sebebiyle ayağımız oldukça hasar görür.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds