Kalın Taban Sandalet

Kalın taban sandalet son zamanlarda oldukça trend olmuştur. Yazın vazgeçilmezi olan sandaletler 2021 yılında da popülerliğini korumaktadır. Sandaletlerin birçok modeli olması ile birlikte kişiler birçok çeşidine sahip olmaktadır. Bu durumlarda da birçok üretici sandalet üretmeye devam etmektedir.

Sandalet alacağımız zaman dikkat etmemiz gereken birçok durum bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat edildiği sürece istediğimiz modele sahip olmamız çok kolaydır. Sert bir tabana sahip olan modeller genellikle tercih edilmemelidir. Modelleri seçerken ayağımızı acıtmamasına ve tüm gün giymeye uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Bu tip ayakkabılar ortopedik seçilmediği zaman ayaklarda düzleşme, şekil bozukluğu gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Ağrılar da bu tip durumların beraberinde gelmektedir.

Kalın taban sandalet modelleri genel olarak yumuşak tabana sahip olmalıdır. Yumuşak tabanı olmayan sandaletler ayaklarda ağrılara yol açabilir. Kalın taban sandalet seçimlerinde bu duruma dikkat etmemiz gerekmektedir. Aksi halde ayaklarımız tüm gün ağrıyabilir. Düz tabanlı sandaletlerde bu durum daha sık yaşanır. Kalitesiz sandaletler sert olacağı için ağrılara sebep olacaktır.

İdeal Sandalet Nasıl Olmalıdır 

İdeal sandalet modelleri kesinlikle konforlu olanlar olarak bilinmelidir. Görüntüsü yerine konforu daha da önem taşımaktadır. İlk olarak bu tip ayakkabıların tabanlarının hafif olması ve malzemesi çok fazla önem taşımaktadır. Hafif bir tabana sahip olmayan kalın tabanlı sandalet modelleri gün içinde ayakta hasara sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda da sandalet giymek kabusa dönebilir.

Yumuşak sünger destekli olan sandalet ayakkabı modelleri tercih edilmelidir. Aksi halde ayaklarda ağrılar ve şekil bozuklukları meydana gelecektir. Bu gibi durumlar yaşandığında uzun süreli kullanımlar gerçekleşmeyecektir. Tam tersine ayakta yaralar, ağrılar meydana geleceği için hiç giyilmeyecek durumda olacaktır.

İdeal sandalet terlik seçimleri estetik görüntüsünden çok sağlık açısından uyumlu olanlar olmalıdır. Yani taban olarak ya da ayakkabının genişliği bakımından ayağımıza tam oturmuş olan, rahatsızlık vermeyen bir tür olmalıdır. Bu sayede yaşam kalitemizi etkilemeyecek aynı zamanda yükseltecektir. Tercih ettiğimiz kalın tabanlı sandalet günlük yaşama uygun ve konforlu bir biçimde olmalıdır. Ayağa herhangi bir zarar vermemeli ve parmakları sıkıştırmamalıdır.

Sağlıklı Bir Sandalet İçin Öneriler Nelerdir

Genel anlamda estetik olarak beğenilen sandalet modelleri sağlık açısından oldukça tartışılmaktadır. Bu tip ayakkabıların uzun süreler ayakta kalındığında olumsuz etkileri oluşmaktadır. Kaliteli sandaletler olduğu gibi kalitesiz olan çeşitleri de oldukça fazladır. Özellikle son dönemlerde daha çok trend olan kalın tabanlı sandalet modellerinde birçok muadil üretilmiştir. Tahta veya ince yapıda üretilmişse ayakta ağrılara neden olabilmektedir. Bu durumda da olumsuz sonuçlar yaşanmaktadır.

Bunun yanı sıra estetik olmayan, taban yapısı ince olan ya da süngerimsi bir yapıya sahip olmayan modeller de mevcuttur. Genellikle sandalet kadın müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Yazın oldukça fazla talep edilen sandaletlerde uzun zamanlar giyebilmek için kalite önem taşır. Bu tip ayakkabılarda tek bir bölgeye yük bindiği zaman etkisi yüksek ağrılar ile karşılaşılabilir.

Aynı zamanda sivri buruna sahip olan sandalet topuklu ayakkabı modellerinde de parmak kısımlarında şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Dar ve yüksek modellerde de sünger yapı bulunmazsa kalın tabanlı sandalet tercihi doğru olmayacaktır. Ön tarafa ya da tek bölgeye yük binerse ayakta ağrılar ve yaralar oluşabilmektedir.

Sandalet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalın tabanlı sandalet alırken dikkat etmemiz gerekenlerden biri ise iç kısmı çok kaygan ya da tahta bir malzemeden yapılmamalıdır. Ayağın doğal görüntüsünü bozmayacak biçimde olması gerekir. Sandaletin parmak uç kısmında mevcut olan yüksekliği sandaletin iç kısmında parmakların şeklini bozacak kadar yüksek ya da esnek olmaması gerekir.

Kesinlikle sandaletin zamanla esneklik göstereceği düşünülmemelidir. Özellikle sandalet erkek kullanıcılar tarafından tercih edildiği zaman bu tip düşünceler oluşabilmektedir. Ancak sandaletler herhangi bir esneklik oluşturacak ayakkabı türleri değildir. Bunun yerine ayağınızın rahat olduğu ve parmaklarınızın önden çıkmadığı numarayı tercih etmeniz gerekir.

En uzun olan parmak ile sandaletin uç kısmı arasında yaklaşık yarım cm kadar boşluk olması gerekmektedir. Alışveriş yapacağınız zaman, yani sandalet alacağınız zaman akşam saatlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Çünkü gün içinde çok fazla ayakta kalmaktan, yoğun olmaktan ayaklarda şişlikler meydana gelebilir. Bu da normalde olan numaranızın oynamasına neden olabilir. Daha sonrasında da sandalet size bol gelebilmektedir.

Günlük Sandalet Seçimi Nasıl Olmalıdır

Günlük kullanım için sandalet seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Son dönemlerde tren olan kalın tabanlı sandalet seçimleri de bunlara dahildir. Yapılan en büyük hatalardan biri de modeli beğenip rahatsız olan sandaleti satın almak, devamlı giymekte ısrarcı olmaktır.

Sandaletler günlük kullanımda uzun saatler boyunca ayağınızda kalacak olan modellerdir. Yaz aylarında sıcak dolayısı ile tercih edilen modeller konforlu ve rahat bir yapıda olmazsa sorunlar yaratabilir. Alacağınız modeli önce konfor açısından değerlendirmelisiniz daha sonrasında da estetik açıdan sizin için önemli olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu şekilde sağlıklı bir sandalet seçimi yapabilirsiniz.

Rahatlık açısından uygun değerlendirmeyi yapabilmek için sandaleti satın almadan denemek, birkaç dakika yürümek oldukça önemlidir. Ayakkabı numaranız genelde standart olsa bile sandalet gibi yazlık ayakkabılarda değişiklik gösterecektir. Sandaleti satın alırken her iki ayağınıza giymeniz önerilmektedir. İki ayağın birbiri ile tamamen aynı numaraya sahip olması zordur.

Doğru sandalet seçimi yan taraflardan, arkadan ve ön kısımdan yarım cm kadar boşluğa sahip olan sandalettir. Seçtiğiniz modele göre bazı sandaletlerde uyuşmazlıklar görülebilir. Bu gibi durumlarda çok fark olmayacağı için sandalet alırken rahat edebilirsiniz. Ayakkabı alırken bu sorun oluşursa da kalıp attırma yöntemini kullanabilirsiniz. Bu sayede dilediğinizi alabilirsiniz.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds