Kadın Bot 2

Kadın bot giyimi açısından tarihsel olarak bot giymenin amacı ayakları ve bacakları korumaktı. Bugün de kesinlikle aynı amaca hizmet ediyor olsalar da, gerçek şu ki, modern botlar daha çok bir moda ifadesi haline geldi.

Botların Kısa Tarihçesi

Kadın bot ve çizmeler M.Ö.15.000'e kadar uzanıyor. İlk olarak deriden çizme ve bot giyen bir adamla kürkten çizme giyen bir kadının yan yana durduğu bir resimde görülmüştür. Botlar, M.Ö. 2.140 sırasında Khnumhotep'in Mezarı'nda bile yer aldı.

Belki de çizmelerin en net kesilmiş resmi, Güney Sibirya'ya ait İskitlerin kürk bacak kaplamalı deriden yapılmış basit botlar giydiği M.Ö. 1000 yılına kadar uzanıyor. Çizmeler ince bir deri kayışla gerilmişti. Yunan adasındaki Minoslular, M.Ö. 3000 yılına kadar bot yapımını yetenekli bir ticarete dönüştürmüştü.

Bir kişinin kadın bot kelimesini duyduğunda aklından çıkan tipik görüntü, ayağı ve bileği kaplayan, baldıra (hatta dizine) kadar uzanan bir ayakkabı olsa da, bugün ayakkabı mağazalarında rafları kaplayan çok sayıda çizme stili var.

Bot Tanımları ve Terminolojisi

Ayakkabılar ve kadın bot ürünleri neredeyse aynı parçalara sahiptir. Önce temel bölümlere bir göz atalım:

 • Taban: Bu, ayakkabının iç taban, orta taban ve dış taban olmak üzere üç parçaya ayrılan tabanıdır.
 • Üst: Bu, tabanın üstündeki ayaklarınızı şekillendiren kısımdır.
 • Brogueing: Bu, çoğu kadın bot modelleri kategorisinde bulunan bir stil biçimidir. Sadece moda amacıyla ayakkabının derisine oyulmuş küçük delikler görülebilir.
 • Açık Bağcık: Kabinin tipine bağlı olarak boğazı bağcıklarla birleştiren kısımdır.
 • İç taban: Bu, ayaklarınızın dayandığı ince kaplamadır.
 • Topuk: Bu, ayakkabının yükselmeyi sağlayan arka kısmıdır. Metal veya kauçuk gibi farklı malzemelerden yapılmıştır.
 • Boot Shaft: Aşil tendonunu veya ayak bileğini yastıklayan bir dolgu.
 • Açma Kolu: Kabinin açıklığına takılan küçük bir deri halka, böylece kullanıcının botları kolayca çekebilmesi.
 • Mahmuz Sırtı: Çoğunlukla kovboy çizmelerinde bulunan bu kısım, topuğun tepesinden çıkan küçük bir çıkıntı oluşturur. Metal mahmuzun topuğa düşmesini durdurur ve attan inerken veya binerken yardımcı olur.

Ortak Üretim Malzemeleri

Kadın bot ve erkek bot modellerinin üretimleri için genel olarak aşağıdaki malzemeler kullanılmaktadır. Kadın bot fiyatları bu malzemelerin kalitesine göre ve üreticinin deneyimine göre artmaktadır.

 • Deri: Deri çizmeler yağmur, karda veya çamurlu alanlarda yürürken rahatsızlık vermediğinden, dayanıklılığıyla bilinen deri, bot kullanıcılarının ilk malzeme tercihidir.
 • Naylon: Naylon, hem süper hafifliği hem de nefes alabilirliği ile bilinir. Bu iki özelliği sunan botlar arıyorsanız naylon botları tercih edin.
 • Silgi: Son derece rahat olmalarının yanı sıra, lastik çizmeler suya dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Lastik çizmeler yağmurlu günler için mükemmel bir seçimdir.
 • Duralon: Kışlık kadın bot Çeşitleri genellikle duralondan tasarlanır. Bu tür botlar, %100 PVC'den yapıldığı için yıllarca giyilebilir.
 • Yün: Yünden yapılan botlar, soğuk mevsimde sıcak kalmanıza yardımcı olan ünlü kış kadın bot ayakkabı türüdür. % 100 sentetik malzeme aynı zamanda botların uzun ömürlü olmasına da katkıda bulunur.

Yüksek Topuklu Botlar

Yüksek topuklu kadın bot çizme seçerek daha çekici ve daha uzun görünebilirsiniz. Katılacak bir parti veya eğlenceli bir buluşma varsa, bu topuklu ayakkabılar her zaman kadınlar için tercih edilir.

Blok Topuk Çizmeler

Bu botlar sadece şık görünmekle kalmaz, aynı zamanda daha ince topuklu sporculardan çok daha rahat ve daha güvenli olan sağlam topuklu ayakkabılara sahiptir. Artı, ön ayağındaki baskıyı alıyorlar!

Küba Topuk Çizme

Hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilen Küba topuklu botlar tipik olarak kısa ila orta boylu ve sağlam bir topukludur.

Flared-Topuklu Botlar

Bu tip botlar, eni alt yarısına doğru genişleyen ince bir tabana sahiptir. Flared topuklu botlar 1970'lerde popüler oldu ve hala güçleniyor!

Erkek ve Bayan Bot Çeşitleri

Çizmeler, stillerini tamamen oluşturabildikleri veya bozabildikleri için kişinin takımının önemli bir unsurudur. Belirli bir durum için yanlış bir çift çizme giymek sizi en kötü giyinenler listesinin başına getirebilir. Zarafetinizi korumak için, her erkek ve kadının aralarından seçim yapabileceği en popüler ancak şık bot türlerinden bazılarını not ettik.

Chelsea Çizmeler

Ayak bileği uzunluğundaki botlar olarak da bilinen Chelsea botları, zamansız Viktorya dönemine kadar uzanan en eski ayakkabı tarzıdır. Bu botlar yüzyıllar önce gelmesine rağmen, hala şimdiye kadarki en çok aranan kadın bot ve erkek botlardan biri olmaya devam ediyor. Hem erkekler hem de kadınlar, farklı tonlarda ve tasarımlarda mevcut olan çeşitli Chelsea botları bulabilirler. Kadın bot markaları uzun yıllar boyunca bu türde birçok model tasarlamışlardır ve tüketicilerin beğenilerine sunmuşlardır.

Bu dantelsiz tarzdaki botlar hem resmi hem de günlük kıyafetlerle spor yapılabilir. Erkekler Chelsea botlarını şık ve akıllı bir takım elbise ile şekillendirebilir ve tüm görünümün tamamen uyumlu görünmesini sağlar. Örneğin, mavi özel bir takım elbise giyiyorsanız, koyu kahverengi deri Chelsea botlarla gidin. Mavi ve kahverenginin birleşimi son derece güvenli ve çekicidir.

Daha rahat bir tarz için erkekler süet Chelsea botlarına yatırım yapabilirler. Süet Chelsea botların yumuşak dokusu sayesinde bu süper şık botlar, havalı ve rahat tarzınızı başka bir seviyeye taşıyabilir. Çoğu süet kadın bot, kahverengi ve siyah tonlarda mevcuttur. Siyah süet botların klasik bir şehir kıyafeti oluşturduğunu, kahverengi botların ise büyüleyici ülke görünümü hissi verdiğini unutmayın.

Kadınlara gelince, Chelsea botları için stil seçenekleri çok fazla. Erkeklerin Chelsea botlarının aksine, kadınlar sadece kahverengi veya siyah renklerle sınırlı değildir. Aslında, bu kadar geniş bir renk yelpazesine sahip bu kolay gezilebilir kadın bot çeşidine sahip oldukları için özeldirler.

Örneğin, pastel, kırmızı, bej vb. Tonlarda bu çizmeleri kolayca bulabilirler. Bir partiye gidiyorsanız, her zaman en moda metalik veya parlak deri çizmeleri seçebilirsiniz. Günlük kış giyimi için, tamamen yün astarlı krem ​​veya siyah botları tercih edebilirsiniz.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds