İnce Topuk Stiletto

İnce topuk, hemen hemen her ayakkabıda kullanılan bir model olsa da en çok tercih edilen model stilettodur. Stiletto kadınların her dönem vazgeçmediği ve şıklığın simgesidir.

İnce Topuklular

İnce topuk, metalden yapılan bir çubuk olduğu için uzun süre giymesi zor bir modeldir. Moda sektörüne 1950'lerde, savaş sonrası dönemlerin içinde kadınların kadın olmalarını simgeleyen bir aksesuar olarak girmiştir.

İnce topuk ayakkabı modelleri, bedeni doğal olmayan bir konuma iter, kısıtlama ve baskı yaratır  bununla birlikte de ağrı yaratma eğilimi gösterir.

Bu stilettoların ve çizmelerin yüksekliği sadece duruşu ve yürüyüşü etkilemez; araştırmalar, kasların ve tendonların yapısını değiştirebileceğini söyler ve bireylerin dikkatli seçim yapması önerilir.

Aşırı derecede baş döndürücü olan topukların yükseklikleri sadece günümüz de değil geçmiş dönemlerin hepsinde en gözde moda aksesuarı olmuştur.

Baş Döndürücü Stilettolar

İnce topuklu bot, stiletto tarihçesinin en değerli seçeneğidir.

Eski dönemlerde yüksek platform topuklar ahşap veya mantardan yapılırken günümüzde daha çok metal kullanılır. Topukların yükseklik seviyesi arttıkça kadınların boyu uzamakla kalmaz aynı zamanda çekicilikleri de artar.

Böylece cazibe ve takıntı nesnesi olarak ince topuk çizme modelleri, geçmişten bugüne her zaman moda sektörünün tartışılan konularından biridir. Bu; sürekli olarak kadınlar için bir güçlenme ve güven nesnesi olarak görülmesi ve sadece erkekleri memnun etmek için seçilen bir giyim aksesuarı olarak tanımlanırken kadınları rahatsız etmeye de başlamıştır.

İnce topuk elbise seçerken de son derece yardımcınız olur.

İnce Topuklardan Vazgeçemiyoruz

İnce topuk çizme giymenin en eziyetli yanı şüphesiz ayakların bir süre sonra acı çekmesidir.

19. yüzyılın sonlarında tüm topuklu stilettoların ve ince topuk bot piyasaya sürülmesi, stilettoların acı verici ama zevkli deneyimine başka bir boyut getirerek kadınların bir parçası haline geldi. Stiletto stilettolar abartılı topuk boylarıyla herkes tarafından ilk başta tercih edilmese de daha sonlarada vazgeçilmeyen modellerden biri oldu.

Kadınlar daha çok başkalarını memnun etmek için değil kendilerini iyi hissettikleri için topuklu modellere yöneldiler. Yüksek topuklu stilettolar giymek, çoğu zaman ağrı hissi yaratmasına rağmen veya ayakların sağlığını bozma riskine rağmen, kendine güven yaratmaya başladı.

Yüksek Topuk Stilettolar

İnce topuk çizme modelleri kadınlar tarafında oldukça ilgi görmeye başlayınca bu fetiş olarak adlandırılan stiletto modeli, stilettonın erotik ile olan ilişkisini daha da artıran bir dizi popüler kültür tarafından ilgi görüp desteklenmiştir. Kadınlarda erotizmin simgesi haline gelen yüksek topuklar bu aşamaya geldiğinde tepki toplamaya başlamıştır.

Kısa ince topuk çizme, bir anlamda kadınlığın nesneleştirilmesini temsil eden yüksek topuklu stilettolara inat ortaya çıkmış bir modeldir. Daha sonraki dönemlerde güçlenme veya itaat etme metaforları da ortaya çıkınca tartışma devam etti ve günümüze kadar ilerledi.

Yüksek ve İnce Topuklular

Bu konuda size vereceğimiz ilk önerilerden biri, tercihinizi her kıyafetle uyumlu olabilecek yüksek ince topuk giyim seçimlerinden yana kullanmanız gerektiğidir. Vitrinlerde gördüğünüz renkli, çekici modellerin hepsini her an her kombinle giyemeyeceğiniz için kullanış açısından iyi olmayacaktır.

Bu modeller tercihinize göre her renkle uyumlu olacak siyah ve ten rengi çizmeler, siyah ve ten rengi stilettolar ve altın ve gümüş metalik çizmeler gibi seçimler olabilir. Günümüzde kıyafetlerine ve şıklığına özen gösteren bir  kadın ince topuk çizme tercih etmeye başlamıştır.

Yüksek Topuklu Stiletto Giyerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle, gereğinden yüksek topuklara; uzun saatler ayakta duracaksanız yanaşmamalısınız; çünkü amaç şık görünmektir ve acı çeken haliniz şık görünmenizi engelleyecektir.

İnce topuk çizme veya benzeri stilettolar tercih ediyorsanız ayaklarınıza bakım yapmayı asla ihmal etmeyin böylece bakımsız görünümü engellersiniz. Stiletto tarzı yüksek ve ince topuk ayakkabı tercih ediyorsanız ise mutlaka rahatlığınız ön planda olacak şekilde modelleri tercih etmeniz gerekir.

İnce topuklu ayakkabı sürekli giyildiğinde ayaklarınızda rahatsızlık hissi yaratacağından ayak bakımınıza dikkat etmenizi önermiştik. Bunun sebebi ise şık görünmek isteyip bakımsız duruşunuzla bunu gerçekleştiremeyecek olmanızdır.

İnce Topuk Stiletto

İnce topuk stiletto alırken dikkat etmeniz gereken başlıca etken materyalleri ve bu materyallerin kaltesi olmalıdır. Mesela gerçek deri seçemnizi önerebiliriz; çünkü gerçek deriden üretilen stilettolar ayaklarınızın şeklini daha kolay alır ve şıklıkla beraber size rahatlıkta sağlamış olur. Aksi takdirde ayaklarınızın alışık olmadığı bir pozisyonda olacağınız için, buna uyum sağlayamayabilir ve adım atmak bir süre sonra oldukça acılı hale gelir.

Yürürken dikkat etmeniz gereken şey dik durmaktır ve asla dizlerinizi kırmadan yürümektir. Topuklu stiletto ve çizme giyerken dizlerinizi bükmeniz dışarıdak şık olmayan ve hatta komik duran bir görüntü oluşturabilir.

Giyim tarzınız ister retro, ister casual, ister klasik olsun her koşulda renk uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konuda her zaman ilk seçeceğiniz renk siyahtır çünkü siyah rengi her renkle her modelde uyum sağlayan seçenektir.  İnce topuk bot fiyatları markadan markaya değişkenlik göstermekle birlikte modele de bağlıdır.

İnce Topuklu Stiletto ve Casual Giyimin Gücü

İnce topuklu ayakkabı, moda sektöründe her zaman en önemli bir yerde olmuştur. Günümüz moda çılgınlığını, herkesin her yeni çıkan tarza ayak uydurmaya çalışmasını göz önünde bulundurursak rahatlık kesinlikle ikinci hatta üçüncü plana atılmıştır. Stilettoların bireyleri fiziksel, estetik ve duygusal olarak iyileştirme yeteneği olduğunu söyeleyebiliriz. Özellikle kadınların stilettolara olan zaafları inkar edilemeyecek seviyededir.  Heykel duruşunda bir form yarattıkları için stilettolar, kullanıcının nasıl hareket ettiğinifazlasıyla etkiler ve bu sebeple rahatlık günümüz aksine ilk planda olmalıdır.

Özellikle günlük şıklık tercih eden hanımlar için  tamamlayıcı olarak ince topuk giyim modelleri arasında seçim yapmak sizin için önemli olacaktır.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds