İnce Topuk Ayakkabı ve Jean Kombinleri

İnce topuk her zaman kadınlar için vazgeçilmez olmuştur. Ayakkabıda topuklu tercih eden kadınlar için stiletto model ayakkabılar kurtarıcı olmuştur.

İnce Topuk Ayakkabı

Yüksek topuklu ayakkabılar Fransız Devrimi'ne kadar erkekler ve kadınlar tarafından giyilirdi. Eski yıllarda sadece kadınlar tarafından tercih edilen ince topuk günümüzde erkek ayakkabılarına da yansımaya başlamıştır. İnce topuklu ayakkabı, ahşap gibi kırılgan malzemeler yerine, destekleyici bir metal şaft veya topuğun içine giren bir metal gibi sağlam malzemelerle birleşerek yapılır. Böylece topuk ne kadar ince olursa olsun sağlamlığı arttırılır.

Modayla ilgili bireyler kendilerini mevcut trendleden haberdar edecek ve takip etmesini sağlayacak bir tasarımcıdan kendi kişisel tarzları adına yardım alabilirler. Bu nedenle, yeni moda fikirlerinin ne olduğunu öğrenmek için hemen hemen herkes ünlü kişilerin veya modacıların eserlerini takip edecektir. Modanın gerisinde kalmak ne kadar kötü hissetmenize sebep olsa da ilerisinde gitmekte bir o kadar iyi hissettirebilir. Birçok insan için bu bir başarı olarak görülür, ama modanın önüne geçmek ona yetişememek kadar kötü sayılır. Çok ileride olursanız, insanlar giydiğiniz şeyin moda olmadığını düşünecek, çünkü henüz değil.

Moda Haline Gelişi

1950'lerdeki ilk popüler oluş dalgasından sonra ince topuk ayakkabı, en tercih edilen senelerine yanı 1960’lı yıllara ulaşmıştır. Kişileri sıkan stiletto topuklu ayakkabı modelleri aynı zamanda şık görünümünden ötürü tercih sebebi olmuştur.

Sonraki dönemlerde ince topuk ayakkabı modelleri ortadan kalkmaya başlasa da kadınlar için sokak modasında vazgeçilmez kalmaya devam etmiştir. 1970’li yıllarda ünlü modacılar tarafından punk, retro, rock vb. aykırı tarzlarda da stiletto ayakkabıların kullanılması kadınlarda daha çok ilgiye sebep oldu. Böylece her tarzda kadının tercih ettiği bir model haline geldi. Ne yazık ki, 1970'lerin sonlarındaki moda ikonu diye adlandırılan bazı isimlerin ortaya çıkmasıyla ve 1980' lerin başında ilham verici orijinal tarzların ortadan kalkmasıyla stiletto yavaş yavaş yerini diğer model ayakkabılara bıraktı.

Kimler Tarafından Tercih Edilir

İnce topuk, genellikle narinliği vurgulayan, çok yüksek olan yuvarlak burunlu ayakkabılar; özellikle çalışan kadınların vazgeçilmez haline gelmiştir. Günümüzde de her renk seçeneği ile ofis stilini yansıtan kadınlar arasında popülerdir. 1980’lerin sonlarına kadar ince topuk giyim sektöründe oldukça canlı konumdayken, profesyonel ve üniversite çağındaki kadınların kalın, blok topuklu ayakkabılar giymeye başlamaları ile birlikte 1990'larda neredeyse yok oldu denilebilir.

Bu durum çok uzun sürmedi, 2000’li yıllarda moda sektörünün tekrar ofis yaşamını gündeme getirmesiyle beraber kadınların odağı yine stiletto modelleri oldu.

İnce Topuklu Ayakkabı Duruşu

Stiletto; bütün diğer topuklu ayakkabılar gibi, daha uzun bir görünüm, uzun bacak, çıkık bir kalça, estetik bir yürüyüş gibi özellikler sağlar. Kişinin duruşunu ve yürüyüşünü değiştirerek baldır kaslarının esnemesine yardımcı olur ve dik duruş sağladığı için göğüs ve kalçayı belirginleştirir.

İnce topuk, özellikle femme fatale imajıyla birebir uyum sağlar. Son yıllarda çıkan ince topuk bot,  ince topuk çizme gibi modeller de farklı tarz sahibi kadınların oldukça dikkatini çekmiştir. Özellikle stiletto topuklu ayakkabı modellerinde botlar son senelerin en popüler kış ayakkabısıdır.

İnce Topuklu Ayakkabı Dezavantajları

Bütün yüksek topuklu ayakkabılar gibi ince topuklu ayakkabı modelleri de kişilerin ayak yapısına aykırı bir ürün olduğundan ayağın doğal işlevine karşı koyar. Kullanıcıların ayaklarında, ayakkabıyı uzun süre giydiğinde bazı iskelet ve kas problemlerine neden olabilir. Genellikle nu ayakkabılar; bacaklarda ve ayaklarda ağrı, yorgunluk ve  ağırlık hissi gibi şikâyetlere sebep olur. Pratik olmadıkları için ve bazı yıllarda daha az ilgi görmelerine rağmen, moda seçeneği olma konusunda yerini kimseye kaptırmazlar.

Toptan moda ayakkabılar her zaman talep görmektedir ve iyi fiyatlara sahip kaliteli bir çift ince topuk her zaman iyi satacaktır. Küresel pazarların hepsinde toptan ayakkabı arayabilir ve satın alabilirsiniz. Toptan kadın ayakkabılarını çok sayıda ayakkabı distribütöründen ve tedarikçisinden bulabilirsiniz. Özel etiket çoğu ayakkabı dağıtıcısı tarafından mevcuttur. İnce topuk elbise seçimide de tüm kadınlara yardımcı olmaktadır.

İnce Topuklu Ayakkabı Trendleri

Günümüzde moda herkese yön vermekle kalmamış hemen hemen herkesi kendine mecbur da bırakmaya başlamıştır. Moda trendleri kişilerin her tarzı kendilerine göre tasvir etmesini de sağlar. Tarz fark etmeksizin ister rock stili ister retro stiline sahip kadınların ince topuklu bot modelleri özellikle Retro tarz sahibi kadınların oldukça gözdesi olmuştur. Retro tarzda özellikle siyah rengi kullanılır.

Bir dönem düşünüldüğü zaman tasvir edilen zaman dilimi, sadece insanların giydiği kıyafetlerin tarzıyla hemen tahmin edilebilir. İnce topuk  modanın ne kadar evrensel ve uzun yıllar benimsendiğini kanıtlar niteliktedir. Moda saniyeler içerisinde değişebilir, ancak hiçbir zaman değişmeyen şey; toplumlar ve insanlar için sürükleyici ve etkisine kapılan bir olgu olduğudur. Moda o kadar önemli ve evrenseldir ki, tüm dergilerin, TV programlarının vs. konuları hep modayla ilgilidir. Ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir, toplumdan topluma yayılması uzun sürebilir; fakat her daim özellikle kadınların ana odaklarından biridir.

İnce Topuklu Ayakkabı Jean Kombini

Günümüzde en son moda trendlerini yakalayabilmek adına insanlar bloglara üye oluyor, dergilere abone oluyor veya TV programlarını kaçırmadan izliyorlar. Örneğiin son yıllarda karşımıza çıkan ince topuk ayakkabılar herkesin dikkatini çeken bir model olmuştur. Bu da her yeni trendin kişiler arasında yaygınlaşmasının hızlı olmasına sebep oluyor. Tüm bu sebeplerden de ince topuklu ayakkabı modelleri ve farklı tarzların bir araya gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Retro tarzda stiletto topuklu ayakkabı kullanmak, son derece kolaydır. Bunun sebebi de kişilerin kendilerine örnek olarak görebilecekleri kıyafetlerin veya kombinlerin her yerden bulunabilir hale gelmesidir.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds