En Şık Kadın Bot Modelleri

En şık kadın bot modelleri için öncelikle araştırmanızı en iyi şekilde yapmanız önemlidir. Bu araştırmayı yapmadan önce; botlar hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek için ve bu botlar arasında en şık modellerden biri olan “Chelsea” tarzı bot modelleri hakkında bilgi sahibi olmanız için size hazırlanmış bu yazı dizisini okumanızı tavsiye ederiz.

Botlar Hakkında

Moda botları, stil veya moda nedenleriyle giyilen botlardır (örneğin, yürüyüş botları, binicilik botları, yağmur botları gibi pratik amaçlar için değil). Bu terim genellikle kadın bot çizme için geçerlidir. 1970'lerde yaygın olarak, o zamandan beri kadınların kışlık gardıroplarının vazgeçilmezi haline geldi.

Tarihçesi 19.yüz yıl'dan 20. yüz yıl'ın başına kadar, ayak bileği ve baldır uzunluğundaki botlar yaygın kadın ayakkabılarıydı. Eteğin şişmesi nedeniyle daha uzun stil botlar popüler hale geldi. Rus çizmeleri 1920'lerde popüler olmuştu ve bu değişim ile birlikte eğlence sınıfından işçi sınıfına geçişin bir sonucu olarak tarihte karşımıza çıkmıştır.

En şık kadın bot modelleri için alternatiflerin henüz oluşmadığı bir dönemdi.

Bununla birlikte, daha popüler hale geldikçe, kalite kaygıları unsurlardan korunmayı gerektirdiğinde, Rus botlarının yerini gittikçe artan bir şekilde modaya uygun kauçuk Wellington botları aldı. Yollar asfaltlandı ve arabalar motor motorlarının yerini alarak ek koruma ihtiyacını ortadan kaldırdı. Kadın giyiminin daha modern ve basitleştirilmiş görünümünü tamamlayan yeni moda ayakkabı stiliyle karşılaştırıldığında kadın bot modelleri kısıtlayıcı ve rahatsız edici olarak kabul edildi. 1930'ların başına kadar hala popülerdi, ancak birkaç yıl içinde Rus botları daha az popüler hale geldi.

1960’lar

60 döneminde çoğu perakendeci, botları ayrı bir ayakkabı kategorisi olarak değerlendirdi ve onları kötü hava koşullarından korunmak ve çalışmak için giydi. Buna karşılık ünlü modacılar, kadın bot ayakkabı olduğunu ve kadın giyiminin ayrılmaz bir parçası olabileceğini savundu. 1950'lerin sonlarında ve 1960'ların başında popülaritesini artırmaya başladı.

Yeni parlak ve renkli insan yapımı malzemelerin keşfedilmesiyle birlikte botlarda kadınları cezbeden bir moda haline dönüşüm başlamıştır. 1960'larda deri fiyatlarının artması nedeniyle, bu plastik ve vinil botlar daha geleneksel ayakkabılara popüler bir alternatifti. 60’ların sonlarına doğru etek boyundaki azalmayla birlikte topukların yükseldiğini ve diz üstü modellere geçildiğini gözlemlenmiştir. En şık kadın bot modelleri zaman içerisinde yerini almaya başlayacaktı.

1970'ler ve 1980'ler

Moda botları, özellikle "go-go botları" genellikle 1960'ların "tipik" modası olarak anılır, ancak botlar 1970'lere kadar kadınların ana akım modasının temelini oluşturmadı. 70'lerin başları, dize veya daha yükseğe yükselen dar, vinil çizmelerle karakterize edildi. Bazen en şık kadın bot modelleri ön kısmında sahte bağcıklara içerirdi ve fermuarları arka kısımda yer alırdı; bacak dekoltesini görebilmek için de yırtmaçlı formda elbiseler ile kullanılırdı.

1970'lerin sonlarında, bacak formunu en güzel şekilde sergilemeye yardımcı en şık kadın bot modelleri, kot pantolon veya diğer tarzda pantolonların üzerine giyilen ve fermuar tasarımını barındırsa dahi ona gerek duymadan çekilerek giyilmesi kolay sade tasarımlarla değiştirildi.

1980'lerin sonlarında, diz üstü çizmeler yeniden moda sahnesine çıktı; bu modeller bol kesimli, süet deriden ve alçak topuklu stillerdi, çoğu parlak renkli veya brokarla süslenmişti ve kadın bot markaları bu modellerden oldukça fazla üretmekteydi.

90-99 Yılları

1990'ların başında, dans kulüplerinin kültürü ve bunlarla bağlantılı moda patladı. Birçoğu ilham almak ve fetiş temalı unsurlardan yararlanmak için 1960'lara baktı. 60 dönemindeki botların kadınlığa yücelten bir figür olarak görülmesi gibi, doksanların başındaki bu yeniden canlanma, çizmelerle kombinlenebilen ve daha kadınsı görünen giyim tarzlarının moda olarak lanse edilmesiyle bağlantılıydı. Bu akım, en şık kadın bot modelleri için yeniden moda sahnesine çıkışı simgelemektedir.

2000-2018 21. yüzyılın başında, çeşitli tarzlardaki moda botları, 1970'lerde zevk aldıkları aynı her yerde bulunan seviyeye geri döndü. Ayak bileği botları da oldukça popülerdir ve ilk on yılın ikinci yarısında pantolon, özellikle kot pantolon üzerine giyilen diz boyu stiller yaygındı.

2009 yılında, uyluk-yüksek botlar moda basınından büyük ilgi gördü, ihtiyatlı bir onay aldı ve daha önce ulaşılamayan bir genel kabul seviyesi aldı. Bu eğilim 2010 yılında da devam etti ve diz üstü stil ertesi yıl daha yaygın hale geldi. 2011 yılında sandaletlere alternatif olarak yazın giyilebilecek ayak bileği formundaki botlar moda dünyasına kazandırıldı.

Bu keyifli zaman çizelgesi sonrasında en şık kadın bot modelleri için tercih edilebilecek hem gündelik hem de şık bir görünüm kazandırabilecek tarih sahnesinde önemli bir yeri olan Chelsea botlardan söz etmeye başlayabiliriz.

Chelsea Botlar Hakkında

Yanları elastik olan Chelsea botlar, hem gündelik olarak ​​hem de çok şık kıyafetler için kullanılıyor ve günümüzde hem erkekler hem de kadın bot modelleri için en popüler seçeneklerden biridir. Bu, yaklaşık 180 yıl önceki icadından günümüze kadar olan önyükleme modelinin geçmişi.

Çeşitli tarihi makalelerde yazılmış ayakkabı modellerinin çoğu için gerçek doğumları bilinmiyor veya tartışılıyor. Chelsea botları için durum böyle değil. Burada tam olarak ne zaman ve nerede icat edildiğini biliyorsunuz. 1800'lerde İngiltere'de Kraliçe Victoria için ayakkabı üreten bir kişi ve aynı zamanda kocası Prens Albert için ilk Balmoral botlarını geliştiren kişi kraliçeye özel Chelsea botlarını üretmiştir.

Bu ayakkabıcı balmoral botların tasarımı üzerinde çalışmaya devam ettiğinde ve elastik köşebentler dâhil ettiğinde, yeni bir bot modeli doğdu. Bot giymeye başlayan diğer yetkililer de botların şimdiye kadar yapılmış en rahat ayakkabı olduğunu belirtmişlerdir. Çizme sayalarının yumuşak çocuk derisinden yapılmış olması onları çok esnek yapan özelliklerinden biridir. Modelde sadece baştan beri rahatlık değil, her zaman uniseks ayakkabı modeli olarak görülüyor ve her zaman hem günlük hem de şık makyaj ile uyum sağlayabilir. Hem at sırtında hem de partilerde giyilmeye uygun bir modeldir.

Lastiklerin kalitesi ilk birkaç yılda pek iyi değildi, ancak 1939'da vulkanize kauçuk icat edildi ve bu açıkça büyük bir fark yarattı. 19. yüzyılda kullanılan iki tür elastik kumaş vardı. Bunlardan biri, yatay olarak uzanan ve "bırakıldığında" kumaş dikilmiş ve büzülmüş veya buruşmuş gibi görünen, gerilmiş kauçuk iplikten yapılmış "Büzgülü Ürünler" adlı daha modern bir versiyondur. Diğeri, vulkanize Hint kauçuk ipliğinden yapılmış gerçek bir elastik ağdı. Bu, mükemmel esnekliği ve dayanıklılığı nedeniyle hızla popüler bir uygulama haline geldi. Bu, bugün Chelsea şehrinde kullanılana benziyordu.

Bilinmesi gereken önemli şeylerden biri, Chelsea adının nispeten yeni olmasıdır. Model, varlığının büyük bir kısmında Amerikalı politikacılar arasında o kadar popülerdi ki, buna Kongre Çizmeleri veya Kongre Koruyucuları deniyordu. 19. yüzyılda, gemi mürettebatı genellikle ücretleri ücretlerden düşüren sağlam botlar satın alarak ya da çıplak ayakla kiralanıyordu ve bu gemiler aracılığıyla çeşitli botlar dünyaya yayılıyordu.

1950'lerden 1960'lara kadar, Londra’da ve Chelsea bölgesindeki King's Road çevresinde popülerdi ve modeli Chelsea botları olarak tanındı ve en şık kadın bot modelleri arasında yerini aldı.

Günümüzde Chelsea Botları

Chelsea botlarının bugün en büyük üreticisi Avustralyalı bir markadır. Marka, erken yaşlarda çeşitli maceralar yaşayan ve özellikle deri işçiliğini yetenekli bir eyerden öğrenen kişi tarafından kuruldu.

Düşük fiyata mükemmel kalitede botlar üretebilen suya dayanıklı, yapımı kolay, delik açma Chelsea bot modeli geliştirdiler. Bu üretici, Büyük Buhran sırasında botlarını posta siparişi ile satmaya başladı. Dayanıklı ve iyi yapılmış botlar, Avustralya kırsalının zorlu koşulları için mükemmeldir, inanılmaz derecede popülerdir ve bugün hala popülerliğini korumaktadır.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds