Çanta Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çanta seçimi yaparken kıyafetlerinizi ve kombinlerinizi tamamlayan en önemli aksesuar çantalar olmaktadır. Kadınların çanta tutkusu yıllar öncesine dayanmaktadır. Her tarza her kombine ait farklı çantalar dolaplarda yer almaktadır. Genellikle bütün kadınların birden fazla çantaları mevcut olmaktadır. Her kıyafete göre farklı modellerde, tarzda, renklerde ve desenlerde çantalar mevcut olmaktadır.

Özellikle ayakkabıların en büyük tamamlayıcı çantalar olmaktadır. Kişilerin kullandığı çantalar doğru yerde ve doğru şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede kişilerin statüsü ve kalitesini göstermektedir. Ancak çanta seçimi nasıl olmalı sorunun cevabını vermek gerekmektedir.

Çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler yaş, vücut özelliği, mevsim etkili olmaktadır. Ayrıca o günün modası, kullanım yeri, ekonomik durumlarda göz önünde bulunmaktadır. Aynı zaman da cinsiyet ve estetik kurallarına da dikkat etmektedir. Bazen klasik çantalar bazen de spor çantalar kullanılmaktadır. Hangi çanta tarzı kullanılırsa kullanılsın çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler mevcut olmaktadır. Bunlar :

1.Çanta Boyutu

Çanta seçimi kişilerin zevk ve ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Çantanın boyutu da kullanım alanı, tarz ve ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden çanta seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta çantanın boyutu olmaktadır. Çantaların boyutu kullanılacak mekana göre değişmektedir. Günlük hayatta daha geniş, daha çok eşyayı içine sığabilecek çanta tercih edilmektedir. Özel günlerde ise tam tersine küçük, şık ve zarif çantalar tercih edilmektedir.

Çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında çantanın nerede kullanılacağına karar verilmektedir. Çantayı nerde ve ne amaçla kullanılmakta belli olduğunda daha doğru bir tercih yapılmak olmaktadır. Çanta modelleri kullanılan çanta boyutlarına göre değişkenlik göstermektedir. Gündelik hayatta askılı, orta boy, rahat kullanıma sahip çantaları tercih edilmektedir. Abiye elbiseler için küçük elde tutulabilen çantalar tercih edilmektedir.

2.Çanta Bölümleri

Çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus çanta bölümleridir. Çünkü bazı çantalarda bölümler az olduğundan tek bölüme her şeyi koymak zorunda kalınmaktadır. Bu durum ise bazı eşyaları lazım olduğunda hemen bulmanıza engel olmaktadır. Bu yüzden tercih edilmekteki olan çantanın çok gözlü olması eşyaları çantaya yerleştirmek konusunda kolaylık sağlayacaktır.

3.Çanta Kumaşı

Çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri çanta kumaşı olmaktadır. Çünkü çantalarımızın içerisinde birden fazla ürün eşya taşınmaktadır. Bu yüzden seçilmekteki olan çantanın sağlam ve dayanıklı olmasına özen gösterilmektedir. Çantaya aşırı yük bindiğinde çanta sağlam olmaktadır. Aynı zaman da kullanılacak olan çantanın mevsimsel etkisi de çok önemlidir. Çünkü kışın kullanılan kumaş ile yazın kullanılan kumaş türü farklı olması gerekmektedir. Kışın suya dayanıklı tercih edilmektedir. Yazın ise açık renkli, deri olmayan çantalar tercih edilmektedir. Çünkü sıcakta deri terletmektedir.

4.Çantanın Rengi

Çanta rengi seçimi çok önemli bir konu olmaktadır. Satın alacağınız çantanın en çok kullanacağınız çanta olmasını istiyorsanız dolabınıza bakmaktadır. Çünkü elbiseleriniz hangi renk ağırlıktaysa o renkte çanta seçmeniz doğru olmaktadır. Bu sayede yeni aldığınız çantanızı çok sık kullanılmaktadır. Günlük yaşam için bir çanta arıyorsanız bej, gri, siyah ya da kahve tonları tercih edilmektedir.

5.Çantanın Fiyatı

Çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler bir diğer konu çantanın maliyeti olmaktadır. Çünkü alacağınız bir çantanın çok pahalı olması o çantanın çok kaliteli olduğu anlamına gelmemektedir. Alacağınız çantanın duruşu, dokusu, kumaşı o çantayı kaliteli kılan unsurlar arasında yer almaktadır. Aynı zaman da alacağınız mazağa da kaliteyi etkilemektedir. Eğer almak istediğiniz çantayı çok uzun süre kullanmak istiyorsanız maddi durumunuz buna müsait ise alınmaktadır. Aynı zaman da kaliteli ve şık bir çantayı uzun süre kullanmak olunmaktadır. Ancak aldığınız çantayı 1-2 saatliğine takmak için alıyorsanız çok pahalı çantaları tercih etmemeniz gerekmektedir.

6.Çantanın Açma Kapama Yeri

Çanta seçerken alınmaktaki çantayı günlük kullanılmak için alıyorsanız ağızların sağlam kapanmakta olması gerekmektedir. Çünkü gün içinde çantayı kullanırken içerisine telefon, cüzdan, anahtar gibi özel eşyalar konmaktadır. Ağzı açık çantalar ile sürekli tedirgin olarak durmaktansa sağlam fermuarlı çantalar tercih edilmektedir. İş görüşmesinde çanta seçimi yapılırken portföy, zarf çantalar tercih edilmektedir. Bunlar da dış görünüşü etkilemektedir. Tarzınızı tamamlayan sizi daha özgüvenli, kendine güvenen kişiler olarak görünmenizi sağlamaktadır.

7.Vücut Ölçülerinin Önemi

Çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir önemli konu ise vücut ölçüleri olmaktadır. Eğer boyunuz kısaysa ve biraz da kilolunuz varsa büyük çantalardan kaçınılmaktadır. Çünkü bu büyük boy çantalar sizi daha da kısa göstermektedir.  Kiloya göre çanta seçimi yaparken zayıfsanız eğer püsküllü, gösterişli renkli çantaları tercih edilmektedir. Eğer kilolu bireyseniz daha sade ve düz olan çanta modelleri tercih edilmektedir. Boyunuza göre çanta seçimi yaparken kısa boylu iseniz uzun, geniş, büyük çantalar tercih edilmemektedir. Boyunuz uzun ise kısa model çantalar ve çok küçük çantalar tercih edilmemektedir.

8.Çantanızı Deneyin

Çanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında çanta alırken ihmal edilmemektedir. Alacağınız çantayı bir ayna karşısında denenmektedir. Çünkü bu deneme ile bütünlüğünüzü, çantanın kıyafet ile uyumunu görebilmektedir. Ayrıca bir sonraki sezonda bu çantanın kullanılıp kullanılamayacağını düşünüp ona göre tercih edilmektedir.

Satın alacağınız çantanın fonksiyonel olmasına dikkat edilmektedir. Giyeceğiniz kıyafet ile uyumuna bakılmaktadır. Aynı zaman da vücut ölçülerinize uygun olduğunu ayna karşısında deneyerek görülmektedir. Ayrıca seçeceğiniz çantanın yaşa göre çanta seçimi uygun olmaktadır. Alacağınız çanta yaşınızı tamamlamaktadır.

Dikkat edilmesi gereken konular arasından seçilmekteki çantanın gidilecek yere göre seçilmesi gerekmektedir. Doğa yürüyüşleri, dağ kapları için Kamp çanta seçimi önemli olmaktadır. Seçilmekteki çanta türü spor çanta, sırt çantası seçilmektedir.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds