Ayakkabı Temizliği

Ayakkabı Temizliği

Ayakkabı temizliği birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu olmaktadır.  Ancak ayakkabılarımız gün içerisinde en kirli yerlere temas etmektedir. İşe giderken, okula giderken, dışarıda çalışırken tüm gün ayağımızda olan ayakkabılarımız zaman geçirmek zorunda kalmaktadır. Bundan dolayı bazen ayaklarda hoş olmayan kokular ve ayakkabı temizliği hakkında araştırma yapmaktadır.

Günlük hayatımızda giydiğimiz ve en çok sevdiğimiz ayakkabılarımız spor ayakkabılarımız olmaktadır. Çünkü rahat ve esnek oldukları için tercih etmektedir. Peki bunların temizliğini nasıl yapılmaktadır. Sürekli yeni ayakkabı almak yerine ayakkabı temizliği evde nasıl yapılmaktadır. Ayakkabılarımızı tekrardan giymeye devam etmek için evde uygulayabileceğimiz bazı yöntemler mevcuttur. Bunlar :

Ayakkabı Temizlik Yöntemleri

Evlerimizde ayakkabı temizliği nasıl yapılır, ayakkabı temizliği nasıl kullanılır sorularına cevaplar arıyorsanız temizlik yöntemlerine bakılmaktadır.

Su ile Ayakkabı Temizlemek

Giydiğimiz deri ayakkabılarda kullanacağımız kimyasal ürünler ayakkabılara zarar vermektedir. Bunların yerine ayakkabınızı hafif ılık bir suyu bir bez üzerine dökerek temizlenmekte fayda sağlamaktadır. Kullanacağını bezin renk vermemesi önemli bir kriter olmaktadır. Kullanacağınız bez cam bezleri olabilmektedir.

Diş Macunu ile Ayakkabı Temizlemek

Diş macunlarının formülünde bulunan maddeler beyazlatma özelliğine sahip olmaktadır. Bu yüzden ayakkabı temizliği yaparken en çok kullanılan yöntem diş macunu ile temizlemektir. Temizlikte kullanılacak olan diş macununu seçerken renksiz ve beyaz olmasına dikkat edilmektedir. Bir diş fırçası üzerine bir miktar diş macunu sıkarak inatçı olan leke yerlere nazik bir şekilde sürtülmektedir. Daha sonra nemli bir bez ile ayakkabının üzerinde ki macunları temizlenmektedir. Temizlikten sonra Güneş ışığında 4-5 saat bırakılması da ayakkabılarınızın parlamasına yardımcı olmaktadır.

Karbonat ile Ayakkabı Temizlemek

Kullanacağınız karbonat tek başına yeterli olabilmektedir. Ancak içerisine dezenfektan ekleyerek de kullanılmaktadır. Özellikle beyaz bez spor ayakkabı temizliği kullanılmaktadır. Bir diş fırçası üzerine bir miktar karbonat ekleyerek ılık su ile nemlendirip lekeli yerlerde kullanılmaktadır. Böylece ayakkabılarınız temizlenmektedir. Güneş ışığında bekletilmesi de size yardımcı olmaktadır.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Temizlemek

Ayakkabı temizliği ve bakımı konusunda en çok uygulanan yöntemlerden biri de çamaşır makinesinde ayakkabı temizlemektir. Ancak çamaşır makinesi ayakkabıları güzel temizliyor fakat ayakkabıların çabuk deforme olmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden ayakkabıları yıprattığı için tavsiye edilen bir yöntem olmamaktadır.

Deterjan ile Ayakkabı Temizlemek

Bu yöntem ile ayakkabılarınız hem tertemiz mis gibi kokacak hem de bembeyaz olacaktır. Toz deterjan ile yıkamak aynı makine yıkanmış gibi ayakkabılarınızı parlatmaktadır. Öncelikle bir kova içerisinde ılık su ile doldurulmaktadır. Daha sonra bir fincan kadar toz deterjan eklenerek suda erimesi sağlanmaktadır. Devamında bir bez ya da bir diş fırçası ya da el fırçası ile ayakkabılarınızı temizlenmektedir. Temizleme işleminden sonra nemli bir bez ile kurulanmaktadır.

Beyaz Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Beyaz ayakkabı temizliği kişilerin en çok sorduğu konulardan biri olmaktadır. Çünkü beyaz ayakkabıları yıkamak için en çok çamaşır makinesinde yıkanmayı tercih edilmektedir. Ancak çamaşır makinesi sanıldığı kadar doğru bir yöntem değildir. Çünkü yüksek sıcaklık ve yüksek devir ayakkabılarınızın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden beyaz ayakkabı temizliği konusunda farklı yöntemler kullanmak yararlı olmaktadır.

Beyaz ayakkabılarınızı cif yardımıyla temizlenebilmektedir. Nemli bir bez ile lekeli olan yerleri yavaşça ovalayın ve temizlenmektedir. Ardından bir havlu ile kurulanmaktadır. Ayakkabı bağcıklarınızı ise herhangi bir çorabınızın içerisine yerleştirerek çamaşır makinesinde yıkanmaktadır.

Beyaz ayakkabılarınız sirke yardımıyla temizlenebilmektedir. Beyaz ayakkabılarınızın temizliğinde beyaz sirke kullanılmaktadır. Bir fincan kadar beyaz sirkeyi biraz ılık su ile açarak karıştırılmaktadır. Daha sonra bir bez yardımıyla kirli lekeler yerler silinmektedir. Temizlik işlemi bittikten ıslak bırakılmaması önemli bir konu olmaktadır. Mutlaka kurutulmaktadır ıslak bırakılmamaktadır. Güneş ışığında bekletilmesi de size temizlik konusunda yardımcı olmaktadır.

Beyaz ayakkabılarınız aseton sayesinde temizlenebilmektedir. Aseton renkleri çıkarma konusuna oldukça etkili bir yöntem olan kimyasal ürün olmaktadır. Beyaz ayakkabı temizliğin de kullanılacak olan asetonun renksiz olması gerekmektedir. Asetonun renkli olması beyaz ayakkabılarınıza renk verebilir. Burada asetonu kullanırken tek başına kullanmak en etkili yöntem olmaktadır. Su ya da herhangi bir sıvı ile karıştırılmadan kullanılması tavsiye edilmektedir. Aseton ile ayakkabı temizliği yaparken bir bez ya da bir pamuk üzerine aseton dökerek ayakkabılarınızı temizlenmektedir. Ardından ayakkabınızı nemli bir bez ile kurulanmaktadır.

Süet Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ayakkabı temizliği yaparken süet ayakkabıların temizliği daha çok zaman almaktadır. Çünkü her dönemde rahatlıkla giyilen bu süet ayakkabıların tek sıkıntısı temizliğinin nasıl yapılacağıdır olmaktadır. Çünkü giyilen bu süet ayakkabılar zor kumaşlardan üretilmektedir. Bundan dolayı süet ayakkabılar boya kabul etmemektedir. Kullanacağınız deterjan ya da başka ıslak mendiller ayakkabınızın kalitesini ve görüntüsünü bozmaktadır. Kullandığınız süet ayakkabılarınız çamaşır makinesi ile yıkanmamaktadır. Çünkü çamaşır makinesi süet ayakkabıların kumaşını bozmakta ve kumaşı kalınlaştırmaktadır.

Süet ayakkabı temizliğinde sirke kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü süet ayakkabı temizliğine ait bazı ayakkabı temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. Süet ayakkabı zımparası, süet ayakkabı fırçası, süet ayakkabı süngeri, süet ayakkabı silgisi, süet ayakkabı spreyi kullanılan malzemeler olmaktadır.  Ayakkabı temizliği ve bakımına özen gösterilmektedir. Özellikle açık renkli süet ayakkabıların bakımında özenli ve hassas davranılmaktadır. Kullanılan süet ayakkabılar suya karşı aşırı hassas olmaktadır. Süet ayakkabılarınızı temizlerken ayakkabılarınızın kuru olmasına dikkat edilmektedir. Kullanacağınız süet ayakkabı zımparası diğer ürünlere göre daha az işlevsel olmaktadır.

Süet ayakkabılarınızı ayakkabı temizliği yapan yerler e götürüp temizlete bilinmektedir. Ancak evde süet ayakkabı temizliği yapmak isterseniz ayakkabınızı kuru iken fırçalanmaktadır.  Ayakkabınıza yaptığınız fırçalama işlemini tek yöne doğru yapılmaktadır. Süet ayakkabınızı silerken fazla bastırılmamaktadır. Süet ayakkabılara güneş ışığında kurutma işlemi yapılmamaktadır.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds