Ayakkabı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler konusu ayakkabı sağlığı için oldukça önemli olmaktadır. Çünkü ayakkabı bakımı ayakkabının ömrünü belirlemektedir. İyi bakım yapılmamış olan ayakkabılar formunu kaybetmektedir. Böylece ayakkabı aslında istenilen amaca hizmet etmemektedir. Formu bozulan ayakkabılar eski görünümünü kaybetmektedir. Ancak ayakkabı bakımı oldukça iyi olan ayakkabılar uzun sürelerce giyilmektedir.

Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler listelenirken ilk önce ayakkabının yapısı incelenmesi gerekmektedir. Çünkü her ayakkabı model ve de kullanılan madde olarak farklılık göstermektedir. Mesela deri ayakkabı bakımı ile süet olan bir ayakkabının bakımı oldukça farklılık arz etmektedir. Deri ayakkabı çeşitli yöntemler ile bakımı yapılmaktadır. Örnek verecek olursak, bir deri ayakkabı boyası sorunu halletmektedir. Ayrıca deri ayakkabılar tozu ve kiri hapsetmemektedir. Bununla beraber süet ayakkabılar ise silinecek türden ayakkabılar olmamaktadır. Ayrıca boya ile de bakımları yapılmamaktadır. Bunun gibi diğer ayakkabıların da bakım türleri çeşitli olmaktadır. Bot türünde olan ayakkabılar içleri yünlü olabileceği için ve de ayağı sıcak tutup terlettiği için koku yapabilmektedir. Ayakkabıların kokması ise bir kere meydana geldiğinde her giyildiğinde tekrarlamaktadır.

Bakım Önerileri

 Uzun süreli ayakkabı giymek için ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bazı ayakkabılar çok büyük heveslerle satın alınmaktadır. Bununla beraber oldukça pahalı ayakkabılar da tercih edilmektedir. Böylece satın alınan ürünler sahibi için önem arz etmektedir. Eğer ayakkabının bakımı doğru ve düzenli şekilde yapılmazsa üzücü sonuçlar doğurmaktadır. Ayakkabı formunu ve de hijyen oranını kaybederek giyilemeyecek hal almaktadır. Peki ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusu üzerinde durulduğunda, bazı yöntemler görülmektedir. Bu yöntemler ayakkabı türüne göre tercih edilmesi gerekmektedir. Ayakkabı bakımı yapılırken tercih edilebilecek bazı ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin bazıları fabrika çıkışlı olabildiği gibi doğal da olmaktadır. Doğada kullanılabilecek oldukça çeşitli ürünler bulunmaktadır. Bununla beraber pek çok ürün de satılmaktadır.

Bazı ayakkabılara bakım yapılırken bitkisel yöntemler kullanılmaktadır. Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında bakım yapılacak ürünün çeşidi de gelmektedir. Kimi önerilere göre ayakkabı bakımı badem yağı ile yapılmaktadır. Badem yağı sadece ayakkabıda değil, neredeyse her şeyde kullanılan bir ürün olmaktadır. Hatta adı mucizevi yağlar arasındadır. Ayakkabılara bakım yapılırken de aynı şekilde tercih edilmektedir. Çünkü doğal olan badem yağı, ayakkabıya canlılık kazandırmaktadır. Ayakkabının yıpranmış yerleri var ise, bakımını yaparak bu yıpranmayı gidermektedir. Piyasada çeşitli ayakkabı bakımı ürünleri de yer almaktadır. Ayakkabı boyama ürünleri ya da ayakkabı kokusu bunlardan bazılarıdır. Ayakkabının içi için de pek çok ürün bulunmaktadır. Çünkü dışı kadar, ayakkabının içi de önem arz etmektedir.

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

Kıyafetleri tamamlayan parça olarak ayakkabılar görülmektedir. Çünkü güzel bir kıyafet kombini giyildikten sonra geriye ayakkabılar kalmaktadır. Giyilen ayakkabının da bakımlı ve de temiz olması oldukça mühim bir konu olmaktadır. En az giyilen kıyafetin önemi kadar ayakkabının bakımlı olması da gerekmektedir. Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler bu yüzden oldukça önem taşımaktadır. Ayakkabı bakımı nasıl olmalı denildiğinde pek çok yöntem ile karşılaşılmaktadır. Ayakkabının bakımı evde de yapılabilmektedir. Örnekte olduğu gibi bazı bakım yağları bunu sağlamaktadır. Ayrıca bakım için çeşitli olan ürünler tercih edilmektedir. Bu ürünler satın alınırken en başta doğru araştırılması gerekmektedir. Çünkü ürünlerin kalitesi, rengi, yapısı ayakkabıya uygun olması gerekmektedir. Pahalı olan ürünlerin doğru ürün olması yanlış bir düşünce olmaktadır. Önemli olan ayakkabı bakımı için ideal ayakkabı bakım ürününü bulmaktır.

Ayakkabı ve Evde Bakım

Ayakkabı bakımı evde yapılabildiği gibi bir firmaya da başvurulmaktadır. Eğer bir firma da bulunamıyorsa başka yöntemler de var olmaktadır. Mesela ayakkabı bakımı yapan yerler bulunmaktadır. Aslında bu son yöntem başta tercih de edilebilmektedir. Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler hususunda bu tür yerler daha bilgili olmaktadır. Bilgi oldukları gibi tecrübeleri de daha fazla olmaktadır. Herkesin evde bakım yapabileceği gibi yanlış bakım uygulaması da yapılmaktadır. Yanlış bilgiye maruz kaldıktan sonra bu bilgi uygulandığında istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Nitekim kirli olan bir ayakkabı için temizlik ürünü kullanılmaktadır. Bu ise anlık sonuç verse de bir süre sonra ayakkabının boyasına ve de yapısına zarar vermektedir.

Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler sıralaması bu şekilde devam etmektedir. Pek çok araştırma ve öğrenilen bilgi doğru sonuç vermektedir. Ancak bu her zaman doğru demek etik olmamaktadır. Doğrusu kadar bazen de yanlışı olmaktadır. Bu da ayakkabı ömrünü kısaltan sebeplerden olmaktadır. Temizlik ürünleri kadar kullanılan ıslak mendiller de ayakkabıyı yıpratmaktadır. Çünkü ıslak mendiller de ayakkabılar için uygun olmayan bakım ürünlerinin dışında kalmaktadır. Ayakkabı için anlık temizlik veya beyazlatma sağlasa da kirleri daha da dibe itmektedir. Zaman içerisinde ayakkabıda sararmalar meydana gelecektir. Yani aslında temizlemek istenirken ayakkabı daha da kötü hale gelmektedir.

Ayakkabı Dayanıklılığı Etkenleri

Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir başka mevzu da ayakkabıların ıslanması olmaktadır. Bot tarzında üretilen ayakkabılar yağmurlu ve de karlı havalarda giyilmektedir. Bu yüzden ayakkabının ıslanması kaçınılmaz olmaktadır. Buna bağlı olarak da botlar yani kışlık ayakkabılar buna göre üretilmektedir. Ayrıca ıslanması kaçınılmaz olan ayakkabılar arasında balıkçı ayakkabıları da bulunmaktadır.  Bu yüzden bu tür ayakkabılar su geçirmeyecek şekilde üretilmektedir. Diğer ayakkabı çeşitlerinde de yine suya dayanıklı olması beklenmektedir. Kaliteli olan ayakkabılar dikişli olarak satışa sunulmaktadır. Bazı ayakkabılar ise sadece yapıştırılarak meydana getirilmektedir.

Bu türden bir ayakkabı edinildiğinde sudan oldukça uzak tutulmalıdır. Çünkü bu tarz ayakkabılar su ile temas ettiğinde kolayca açılmaktadır. Ayakkabıları temizlemek için çamaşır makinesine atmak da aynı sonucu vermektedir. Doğru bakım ayakkabı için her şey olmaktadır.
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds