Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusu, kendine ve dış görünümüne değer veren birçok insanın belki de internette en çok aradığı sorulardan birisidir.

Ayakkabılarınıza İyi Bakmanın Yolları

Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusuna birlikte cevap bulacağız. Ayak tabanlarınıza ne kadar iyi bakarsanız, yollar zorlaştıkça zor zamanlarda yanınızda o kadar iyi kalırlar. Ayakkabı kişinin kişiliğini yansıtır ve ayakkabınıza önem verdiğinizde kendinize de bakarsınız.

Farklı günler ve durumlar için farklı ayakkabılara sahip olsanız bile, güzel ayakkabıların tek bir yerde hareketsiz durmasına asla izin vermemelisiniz. Onlara ihtiyaç duydukları bakımı verin. Deri ayakkabı bakımı ile ayakkabılarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Öyleyse, ayakkabı bakımı nasıl yapılır kendimiz evde bakım yapabilir miyiz, her ayakkabının ve deri türünün bakım işlemi farklı mı, yoksa aynı mı? birlikte görelim.

Bakım Ayakkabının Nasıl Yapılır

Güzel ayakkabıların tek ihtiyaçları olan günlük yoğun programınızdan biraz ilgi görmektir. Bazıları ayakkabılarına kendileri bakım uygularken, bazıları ise ayakkabı bakımı ve boyama salonu gibi farklı yerlerde bakım yaptırabilirler. Ayakkabılarınızın artık onları önemsemediğinizi düşünmesine izin vermeyin. Sadece şu basit ipuçlarını izleyin ve onları eğlendirin:

Ayakkabılar Nemden Nefret Eder

Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusundan önce bilmemiz gereken ayakkabıların nemi hiç sevmediğidir. Ayakkabınızı nemden uzak tutun çünkü nem bakterilerin büyümesine neden olabilir ve bu da ayakkabı malzemesinin sonunda giydiğinizde kolayca parçalanmasına neden olabilir. Nem ve bakteri barındırmamak için silika poşet veya jel gibi kurutucu maddeler kullanabilirsiniz. Silikanız yoksa ayakkabılarınızı gazetelerle doldurup yaklaşık bir hafta sonra değiştirebilir, böylece sevdiğiniz tabanlarınızı nemden koruyabilirsiniz. Özellikle de süet olanlar nemden uzak tutulmalıdır, süet ayakkabı bakımı saklama koşullarında bu duruma oldukça dikkat edilmelidir.

Tozdan Uzak Tutun

Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusuna öncelikle tozdan uzak tutarak diyebiliriz. Aynı çift ayakkabının düzenli olarak giyilmesi asla tavsiye edilmez, ancak bu temizlenmemesi ve tozsuz tutulmaması gerektiği anlamına gelmez. Aşırı toz, doğal ayakkabı renginin kaybolmasına ve eski görünmesine neden olabilir. Ayakkabılarınızı her zaman olduğu gibi yeni tutmak için düzenli olarak cilalayın / temizleyin. Ayrıca, üzerlerine toz gelmesini önlemek için ayakkabılarınızı güvende tutun. Ayakkabılarınızı saklayabileceğiniz en iyi yer ayakkabı dolabıdır.

Ayakkabı Ağacı Çok Önemlidir

Ayakkabının doğal şeklini ve dokusunu geri kazanmasını sağladığından ayakkabınızı giymiyorken içine bir ayakkabı ağacı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca sedir ağaçları ayakkabınızın, nemsiz kalmalarını sağlamak için kullanılabilir. Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusu için belki bir başka cevap olabilir.

Doğrudan Güneş Işığından Uzakta Tutun

Aşırı ısı veya doğrudan güneş ışığı kurumuş bir çürümeye neden olabilir ve ayakkabılarınızın sertleşmesine ve dolayısıyla ufalanmasına neden olabilir. Bunun yerine, ayakkabılarınızı kontrollü bir ortamda tutun ve sonunda dışarı çıktığınızda daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilin. Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusundan önce ayakkabılarınızın saklanma koşulları da oldukça önemlidir.

Plastik Ayakkabı Kutuları Kullanmayın

Ayakkabılar uygun hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyar ve bu nedenle plastik ve hatta karton ayakkabı kutuları onlar için asla iyi değildir. Ayakkabıları saklamak ve kolay ve verimli hava sirkülasyonu sağlamak için nefes alabilen kumaştan yapılmış çantalar kullanabilir ve ayakkabılarınızı saklayabilirsiniz.

Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusundan önce ayakkabılarınızın saklanma koşulları da oldukça önemlidir.

Cila Ve Parlatıcı Kullanın

Tıpkı ruhların cildini genç tutmak için sağlıklı bir rejime ihtiyacı olduğu gibi, ayakkabılarınızın da genç kalmak için cila ve parlatıcıya ihtiyacı vardır. Ayakkabılarınızı düzenli olarak cilalamak ve sık sık parlatıcı uygulamak, ayakkabılarınıza daha uzun bir ömür vermenize ve parlaklığını ve dokusunu korumasına yardımcı olacaktır. Her evde bulunması gereken belki de en önemli ihtiyaçlardan birisi de ayakkabı bakım ürünleri olabilir.

Ayakkabı bakımında belki de en çok duyduğumuz şeylerden biriside badem yağıdır, ayakkabı bakımı badem yağı ile de yapılabilir. Ancak her deri türü için bu geçerli değildir.

Ayakkabı Tabanını Temiz Tutun

Harika tabanlar harika ayakkabıların temelidir, bu nedenle ayakkabı tabanlarınızı korumak çok önemlidir. Tabanın temiz ve düzenli olmasını sağlamak için yapabilecekleriniz:

  • Dışarıdaki tozların düşmesi için ayakkabılarınızı birbirine dokundurun.
  • Tabandaki kirden kurtulmak için bir fırça kullanın.
  • Tabanlardaki oluklardaki kiri temizlemek için kuru bir boya fırçası kullanın.

Deriyi Gençleştirin

Deri nefes alır ve deri ayakkabılarınızı ayakkabı kremi ile yenileyerek daha iyi nefes almasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte, ayakkabı kremini kuru ayakkabılara fırça veya yumuşak bir bezle sürün ve ayakkabınızı giymeden önce bir gece bırakarak kremin iyice yerleşmesine izin verin.

Bazen deriyi gençleştirmek için evimizde bulunan ayakkabı bakım seti içinde ki malzemelerden de faydalanabilirsiniz.

Yine de istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız size en yakın ayakkabı bakımı yapılan yer ve işletmelerden yardım alabilirsiniz.

Beyaz Spor Ayakkabı Ve Tabanlar İçin

Beyaz ayakkabılar, özellikle spor ayakkabılar hem erkekler hem de kadınlar tarafından sevilen bir stildir. Ancak beyaz renk kolayca kirlenebilir ve lekelenebilir. Bu nedenle, ek bir bakıma ihtiyaç duyarlar ve onları temizlemek zorunda olduğunuzda temiz bir sihirli silgi kullanabilir, lekeleri silmek için bulaşık sabununa daldırabilir ve böylece onlara yeni ve parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı Yeniden Parlak Hale Getirmek

Herkes yeni bir çift parlak spor ayakkabıyla gösteriş yapmaktan hoşlanır, ancak çoğunun sevmediği şey, eski ayakkabılarınızın bile yeni bir çift kadar parlak olabilmesidir. Hidrojen peroksit ve kabartma tozu macununa batırılmış bir diş fırçası kullanın ve macunu yavaşça ayakkabının her yerine sürün ve sihirli macunun harikalar yarattığını görün. Yeni bir çift spor ayakkabı olarak gösterebileceğiniz parlak bir çift spor ayakkabınız olacaktır.

Özet Olarak

Gerçek bir beyefendi ve hanımefendi asla ayakkabılarına bakımı ihmal etmez ve onlara her zaman ekstra özen gösterir. Ayakkabılarınız hak ettikleri bakımı almazlarsa değişirler, bu nedenle ne kadar çok önemserseniz, şeklini ve parlaklığını kaybetmeden (değişmeden) size o kadar uzun süre hizmet ederler. Ayakkabı bakımı nasıl yapılır sorusundan önce ayakkabılarınızın saklanma koşulları da oldukça önemlidir.


Leave a comment

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds