Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı sorusuna cevap olarak; deri ayakkabılar veya süet ayakkabılar, lastik tabanlar veya botlar olmak üzere bu kılavuz ile ayakkabılarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bakım bilgilerini bulacaksınız.

Temel Ayakkabı Bakımı

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı sorusunu tek tek cevaplayalım. Temiz, yumuşak bir fırça ile ayakkabı yüzeydeki kirleri düzenli olarak fırçalayın. Süet fırça gibi belirli malzemeler, ayakkabı bakım setinin yararlı bir parçası olan fırça türlerinden biridir. Ayakkabılarınızda fırçayı uzun süre kullandıktan sonra, ılık suya batırılmış nemli bir bez ve gerekirse çok yumuşak bir sabun kullanarak silin.

Ayakkabı bakımı için ayakkabılarınızı cilalamadan önce kuru olduklarından emin olun ve yüzeydeki kiri temizlemek için kuru yumuşak bir bez kullanın. Ayakkabılarınızı giyerken daima bir ayakkabı çekeceği kullanın; bu topuk bölgesine zarar gelmesini önleyecektir.

Yeni Ayakkabıların Bakımı

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı sorusunu her türlü ayakkabımız için inceleyelim. Bu yeni ayakkabı çiftini ilk kez giydiğimiz andan itibaren ayakkabılarımızı olabildiğince rahat hale getirmeye çalışırız. Ancak bu süreçte bazı konstrüksiyonlar ve deri yüzeyinde kırılmalar olabilecektir. Bu süreç ve sonrasında deri ayakkabı bakımı her zaman önemlidir.

Bazı deri ayakkabılarımızda başlangıçta az miktarda boya transferine neden olabilecek bir daldırma boyama işlemi uygulandığından, soluk halı ve mobilyaların yakınında dikkatli olunmasını öneririz. Süet ve nubukların asla tamamen solmaz hale getirilemeyeceğini unutmamanız gerekir.

Unutmayın ki dışarıda ki her ayakkabı bakımı yapılan yer ayakkabılarınıza istediğiniz bakımı yapabilir.

Cilalar ve Bakımlar

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı sorusunu süet, deri ve nubuk olarak ayrıştırabiliriz. Süet ayakkabılarınızı veya nubuk deri ayakkabılarınızı giymeden önce önleyici su ve leke tutmayan sprey kullanmalısınız. Bu ürünleri özellikle kötü hava şartlarında, kir ve çamurun olduğu ortamlara gitmeden önce uygulanmanız ayakkabılarınız için oldukça önemlidir. Kirli izleri gidermek ve kestirmeyi eski haline getirmek için yumuşak bir süet veya nubuk ayakkabı fırçası kullanabilirsiniz. Süet ve nubuk ayakkabı bakım seti kullanmanız oldukça doğru olacaktır.

Balmumu cilası kullanmak, deri ayakkabıların nem seviyelerini ve görünümünü koruyarak çatlamasını ve kırışmasını önlemeye yardımcı olur (nubuk veya süet saya için önerilmez).

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı sorusunu diğer deri türleri içinde incelersek; parlak, rugan veya fırçalanmış derilerde cila kullanmanızı önermiyoruz diyebiliriz. Bunun yerine yumuşak, kuru ve temiz bir bez kullanarak yüzeyi parlatmak için dairesel hareketlerle silmeniz daha ışıltılı olmasını sağlayacaktır.

Deri saya, gözenekli ve nefes alabilir bir malzemedir ve doğal olarak su geçirmez değildir - koruyucu bir sprey kullanmak, kötü hava koşullarıyla mücadeleye yardımcı olmak için deriye su geçirmez bir kaplama sağlamaya yardımcı olur.

Deri yüzeyini tahrip edebilecek kimyasallar içerebileceklerinden asla sıvı cila aplikatörleri kullanmayın. Ayakkabınıza uygulayacağınız çoğu işlemin derinin rengini ve görünümünü biraz değiştirebileceğini unutmayın. Ayakkabı bakım ürünleri ayakkabılarınızın hayatını kurtarır.

Yeni bir çift ayakkabı aldığınızda önce yeni ürünleri göze çarpmayan bir alanda test etmenizi öneririz.

Ayakkabıların Islanırsa

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı sorusunu ayakkabınızın her hali için sorulmalıdır. Eğer ayakkabılarınız ıslanmış ise, ayakkabıları tamamen açın, iç tabanı ve bağcıkları çıkarın ve oda sıcaklığında 48 saatten fazla doğal olarak kurumasına izin verin, ayakkabılarınızda kalıcı hasara neden olabileceğinden asla ayakkabı üzerinde doğrudan ısı kullanmayın.

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı derken saklama koşullarını da konuşmamız gerekir.  Ayakkabılarınızı saklarken tahta ayakkabı ağacı veya gazete gibi eşyalar kullanın. Ayakkabılarınızı iyi havalandırılan bir alana yerleştirmek, içerideki nemi emmeye ve ayakkabının şeklini korumasına yardımcı olacaktır. Terin tamamen kurumasını sağlamak için art arda günlerde ayakkabı giymekten kaçının.

Deri Tabanlar

Deri tabanlı ayakkabıları ilk birkaç kullanmada, ayakkabılarınızın kuru koşullarda ve kaldırım gibi dış yüzeylerde giyilmesini tavsiye ederiz. Bu, tabanı sertleştirecek ve daha pürüzlü bir görünüm kazandırarak tabanın performansını iyileştirmeye yardımcı olarak daha iyi kavrama sağlayacaktır.

Ayakkabı bakımı badem yağı ile yapıldığı zaman derisi yumuşayacak ve nemlenecektir.

Bakım

Düzenli bakım da önemlidir, onarımlar arasında ayakkabıları çok uzun bırakmayın ve güvendiğiniz bir ayakkabı bakımı ve boyama salonu tamir atölyesinde her zaman tavsiye edilen kalitede bir ayakkabı tamircisi kullanın. Ayrıca ıslak deri tabanın, kuru deri tabana göre iki kat daha hızlı aşınacağını da unutmayın.

Deri Temizleyici Sprey

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı sorusuna ev yapımı bir çözüm önerisi verebiliriz. Kaliteli deri ayakkabılarınıza ve diğer ürünlere yatırım yaptığınızda, deriyi temiz ve kıvamlı tutmak yüksek bir öncelik olmalıdır. Ancak bunu yapmak için çok pahalı ürünlere gerek yoktur. Size ev yapımı bir ayakkabı parlatma spreyi tarifi vereceğiz. Not: Bu tarif süet için tavsiye edilmez.

Malzemeler:

  • ½ fincan beyaz sirke
  • ¼ fincan zeytinyağı

Gereçler:

  • Sprey şişesi
  • Beyaz pamuklu bez

Talimatlar:

  • Beyaz sirke ve zeytinyağını bir sprey şişesinde karıştırın ve iyice çalkalayın.
  • Deri ayakkabınızın küçük bir bölümünü hafifçe buğulayın ve kuru, pamuklu bir bezle silin.
  • Şişeyi tekrar sallayın ayakkabınız temizleyene kadar tekrarlayın.

Nasıl Çalışır

Zeytinyağı doğal nemlendirici görevi görürken sirke deriyi temizler. (Sirke kokusu kuruduktan sonra dağılacaktır.) Bu ev yapımı tarif, deri ayakkabınızın düzenli bakımı için idealdir.

Süet Ayakkabı Bakımı

Zamanın ve kötü hava koşullarının etkilerine maruz kalmış süet ayakkabı bakımı nasıl olmalı nasıl yenilenmeli ve korunmalı aşağıda anlatılacaktır.

Sıklık: 2 ayda bir (3 çift ayakkabının dönüşümlü kullanımına göre).

Hakiki süet artık ayakkabı yapımında kullanılmamaktadır. "Süet" terimi, et tarafı kullanıldığı dana derisini veya yüzeyi kum kağıdı veya değirmen taşı ile pürüzlendirilmiş deri olan nubuk anlamına gelir. Popüler inanışın aksine, süet bakımı çok kolay, dayanıklı bir malzemedir.

Adım 1: Toz Alma

Fazla kiri temizlemek için ayakkabılarınızı ayakkabı temizleme fırçanızla fırçalayın. Sonraki aşamalarda süet içinde sıkışmaması için olabildiğince fazla kiri çıkarmak önemlidir.

Adım 2: Süetin Boşaltılması

Süet zamanla parlar. Kestirmesi düzleşir, yumuşar ve kararır. Süeti beslemeden ve korumadan önce matlaştırmak önemlidir. Aksi takdirde, bakım ürünleriniz süetin içine girmeyecek ve bu nedenle yüzeyini korumayacaktır. Süeti matlaştırmak için, yüzey şeftali kabuğunun dokusunu andırana kadar süet üzerinde ileri geri yönde pirinç süet fırça kullanın. Pirinç süet fırça yeterli gelmiyorsa, krep süet fırçası kullanın ve daha fazla baskı uygulayın.

Adım 3: Süetin Temizlenmesi

Çalışma yüzeyinizi örtün ve süet temizleyiciyi ayakkabının yüzeyinden 30 cm mesafede eşit bir şekilde püskürtün. Ayakkabı temizleme fırçanızı kullanarak hemen ardından ayakkabınızı fırçalayın. Ayakkabı tabanınız deriden yapılmışsa, topuk da dahil olmak üzere kenarlarını cilalamayı düşünün. Bir sonraki adıma geçmeden önce ayakkabınızın kurumasını bekleyin.

Adım 4: Süetin Nemlendirilmesi ve Yeniden Renklendirilmesi

Örtülü çalışma yüzeyinize, süet yenileyicinizi, ayakkabı yüzeyinden 30 cm mesafede eşit bir şekilde uygulayın. Yaklaşık 15 dakika kurumasını bekleyin, ardından mükemmel bir sonuç elde etmek için ayakkabıyı pirinç süet fırçayla ileri geri fırçalayın. Ayakkabı bağcıklarını değiştirmeden önce süetin tamamen kurumasını bekleyin.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds