Ayakkabı Bakımı

Ayakkabı bakımı ayakkabınızın türüne ve materyaline göre değişiklik göstermekle birlikte temel olarak yapılması gereken işlemler birbirine oldukça yakındır.

Ayakkabılarınıza Nasıl Bakmalısınız

Aşağıda sizin için derlediğimiz ayakkabı bakımı temizlik ipuçlarıyla favori ayakkabılarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Maalesef, ayakkabılarımızı ihmal etmek, onları çok daha erken değiştirmemiz gerektiği anlamına gelebilir. Bununla birlikte,  ömürlerini uzatabilir ve onları gardırobunuzda daha uzun süre tutabilirsiniz.

Bunun için ayakkabı bakımı ve boyama salonu sizin için bir başka tercih olabilir.

Örneğin,  ayakkabı bakımı için, bahar aylarında ayakkabılarınıza su geçirmez bir solüsyon kullanmanız veya tek kullanımlık koruyucular takmanız ayakkabılarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir. Spor ayakkabı gibi çok hareket gören ayakkabılar biraz daha sağlam olabilir, ancak yine de düzenli temizlik ve uygun saklama teknikleri gerektirebilirler.

Eğer ayakkabı bakımınız için kendiniz uğraşamıyorsanız, sizin için ayakkabı bakımı yapılan yer seçenekleriniz dahilinde olabilir.

Korumak

Ayakkabılarınızı düzenli olarak korumak, zaman ayırmanız gereken bir işlemdir. Bunun için evinizde küçük bir ayakkabı bakım seti olması oldukça işinize yarayacaktır. Bu sette; ayakkabı cilası, aplikatör fırçaları, temiz pamuklu bezler ve su geçirmez spreyler dahil olmak üzere ihtiyacınız olan ürünleri dolu tutmak ve birkaç ayda bir çıkarmak, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Depolama

Ayakkabı bakımı için diğer önemli unsur depolama işlemidir. Öncelikle ayakkabılarınızı nasıl depolamanız gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Ayakkabılar serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Küçük konutlar da bir kapının arkasına çok sayıda cep olan bir ayakkabı çantası asılabilir veya dolabın zeminine ayakkabı rafları koyabilirsiniz. Ayakkabıları orijinal kutularında tutuyorsanız, etiketleyerek kolay tanımlayabilirsiniz.

Temizlemek

Ayakkabı bakımı gerektiren lastik çizmeler, kire çamura dayanacak şekilde yapılmıştır, ancak yine de güzel kalmaları için biraz daha bakıma ihtiyaç duyabilirler. Her kullanımdan sonra çamur ve kış tuzlarının durulanması, kapsamlı bir temizlik ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Kurumuş kirden kurtulmak için kıllı bir fırça kullanabilirsiniz. Ilık, nemli bir bezle üzerinden geçebilir ve hala kötü görünüyorsa suya birkaç damla bulaşık sabunu ekleyebilirsiniz. Sabunu durulayın, botları temiz bir havluyla kurulayın ve kurumaya bırakın. Çizmeler üzerinde zamanla beyaz bir film oluşturmaya başlarsa, üzerlerine bir çay kaşığı zeytinyağı sürebilirsiniz.

Ayakkabı bakımı için ayakkabılarınızı yerlerine yerleştirmeden önce, kirlerini temizleyip silmeyi unutmayın, böylece kir ayakkabınız üzerinde kurumaz ve leke bırakmaz. Ayakkabıları kağıt mendil veya ayakkabı ağaçları ile doldurmak, zamanla sarkmasını veya şeklini kaybetmesini önleyecektir.

Önleyici Bakım

Dikişli tabanlı ve üst kısmı yapılandırılmış iyi yapılmış deri ayakkabı bakımı defalarca onarılabilse de, ayakkabılar henüz yeniyken biraz koruma ekleyerek ayakkabıcıya acil gitmeleri önleyebilirsiniz. Bunun için profesyonel olarak yerleştirilmiş taban koruyucuları, sivri uçlar için kauçuk musluklar ve su geçirmez deri tabanlar, favori ayakkabılarınızın çok çabuk yıpranmasını önleyebilir.

Su geçirmez spreyler veya yumuşatıcı kremler onları kar, buz, tuz veya yağmurdan korumaya yardımcı olur ve bunların tümü malzemeyi kolayca bozabilir. Ayakkabı bakımı badem yağı kullanımı da işe yaramaktadır.

Ayakkabı Bakım Seti

Ayakkabıları uygun saklama kaplarına koymadan önce temiz olduklarından emin olun. Düzenli bakım için ihtiyacınız olan her şeyi içeren bir ayakkabı kiti bulundurun. Ayakkabı bakım ürünleri bulunan bu kitte sahip olunması gereken birkaç malzeme vardır: Ayakkabıları temizlemek için süet sabun veya deri temizleyici; Deri ayakkabılarınızın en yaygın renklerinde ayakkabı kremleri ve cilalar artı eşleşmesi zor renkler için nötr; süet fırça ve süet şampuanı veya temizleme sıvısı; her farklı cila veya krem ​​rengi için küçük bir uygulama fırçası; iki at kılı parlatma fırçası (biri koyu renkler, biri açık renkler için); ve son parlatma için birkaç yumuşak pazen veya pamuklu bez. Böyle bir set ile ayakkabı bakımı işleminiz kolayca yapabilirsiniz.

Deri Nasıl Gençleştirilir

İlk adım, ayakkabı kremini yüzeye sürmektir. Kremi uygulamadan önce ayakkabıların tamamen temiz ve kuru olduğundan emin olun. Ayakkabının renginde krem ​​kullanın ve yumuşak bir bez veya aplikatör fırçası ile uygulayın. Kremi bir fırça ile uyguladıktan sonra, bir gece yüzeye ıslanmasına izin verin. Bu deriyi yumuşatarak ayakkabı bakımı sağlar.

Sonra, pamuklu bir bez veya uygulama fırçası ile dairesel hareketlerle cila cilasını hafifçe uygulayın. Balmumunun havayla kurumasına izin verin (deri ayakkabıları asla kuruması için radyatörün veya başka bir ısı kaynağının önüne koymayın). Balmumu ayakkabıları koruyacaktır.

Ayakkabıları parlatmak için at kılı fırçası kullanın. Yüksek parlaklık veya "tükürük parlaklık" için, temiz bir bezi suyla hafifçe ıslatın ve ayakkabıyı parlatın: Bezi her iki ucundan tutun ve ayakkabının üzerinde hızla ileri geri çekin.

Rugan Deri Bakımı Nasıl Yapılır

Rugan derinin parlak kaplaması özellikle çatlamaya karşı hassastır, bu nedenle ayakkabı bakımı esnasında ıslatmamaya özellikle dikkat edin. Yumuşak bir bezle ve bir damla yumuşak sabun ve sudan oluşan bir solüsyonla temizleyebilirsiniz.

Çatlaklar oluşursa, ayakkabıyı tahta bir ayakkabı ağacına veya yastık tipi ayakkabı şekillendiriciye uzatın ve çatlaklara deri kremi uygulayın. Sıyrık izleri için temiz bir bezi zeytinyağına veya mineral yağa batırın ve silin. Petrol jeli de işe yarayabilir.

Süet Bakımı Nasıl Yapılır

Süet ayakkabı bakımı biraz daha detaylıdır. Süet elbette cilalanamaz, ancak renk solabilir ve lekelerde tozlu görünebilir ve aşınmadan parlayabilir. Süet gözenekli bir malzeme olduğu için süet ayakkabılar en iyi kuru günlerde giyilir.

Temizlemek için süet için özel formüle edilmiş bir şampuanla çok hafif ve nazikçe süngerle temizlenmelidir. Ardından, ayakkabının tüyünü kaldırmak için yapılmış bir kauçuk, naylon veya pirinç telli fırçayla hafifçe fırçalanır. Bu aynı zamanda kir ve çamuru da temizleyecektir. Rengi canlandırmak için ayakkabı tamirhanelerinde bulabileceğiniz süet kremi kullanılabilir.

Kanvas Bakımı

Kanvas ayakkabı bakımı için ise; çamaşır deterjanı kullanarak elde temizleyebilir veya çamaşır makinesine atabilirsiniz. İkincisini yapıyorsanız, yüksek sesle çarpmayı önlemek için tambura bir veya iki havlu ekleyin ve yıkamanızı hassas bir döngüye ayarlayın. İnatçı lekeleri bir tırnak fırçasıyla nazikçe çıkarın ve rengi aydınlatmak için oksijenli ağartıcı kullanın. Ayakkabılarınızı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan havada kurutun.

%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds
%-wWeeks
%-dDays
%HHours
%MMinutes
%SSeconds