Zara Gümüş Stiletto

Zara gümüş stiletto modelleri gece kullanımı açısından en uygun stiletto modelleri arasındadır. Yüksek topuklu ayakkabılar bugün kadınlar için sadece bir moda ifadesi değil. 1100'lerden beri buralardalar. İlk önce topuklu bir tür çizme giyen Pers süvarileriydi. Topuklar, atlara ok atan savaşçıların dik ve dengeli kalmasına yardımcı oldu ve o zamanlar bir ata sahipseniz ve topuklulara biniyorsanız, varlıklı olarak görülüyordunuz. Ancak zamanla topuklu ayakkabılar bugün alıştığımız şey haline geldi. Platform topuğun ilk örneği, Hindistan'daki Ramappa Tapınağı'ndaki yaklaşık 1300'lü yıllara ait bir heykelde görülebilir. Topuklar tarih boyunca defalarca değişti. Orta çağ döneminde, erkekler ve kadınlar çöplerin ve insanların sokaklara fırlattığı diğer kötü şeylerin üzerinde kalmak için platform ayakkabılar giyerlerdi.

Topuklu Ayakkabılar Sağlığı Nasıl Etkiler

Uzmanların gördüğü en büyük sorunlardan biri, topuk severler için de en şaşırtıcı olanıdır. Aşil tendonunun kısalması. Kısalma, tendonun yükseltilmiş topuğa uyum sağlaması nedeniyle olur ve bu, topuğu tekrar yere indirmeyi zorlaştırır. Stiletto ayakkabi modelleri her gün uzun süre gezdiğiniz taktirde aşil tendonda kısalmalar gerçekleşebilir. Zara gümüş stiletto modellerinde tasarlanan aşil tendona baskı uygulamayan taban kalıpları ile kadınlar daha sağlıklı yürüyüşlere sahip olabiliyorlar. Eğri bir omurga olan Lordosis de gelişebilir. Uzmanlar, "Topuklu giydiğinizde, dik bir duruş sağlamak için alt omurlarınızı eğmeniz gerekir, bu yüzden sırtınızın alt kısmına kesin bir yük bindirir," diyorlar. Yüksek topuklu ayakkabı giymek sırt ve baldır kaslarınızı kısaltabilir, bu da daha fazla ağrıya ve kas spazmlarına neden olabilir.

Yüksek Topuklu Ayakkabıların Sağlığa Etkisi

Yüksek topuklu siyah stiletto ayakkabılar herhangi bir kıyafeti göz alıcı veya cilalı gösterebilir, ancak bu topuklu ayakkabılar sağlığınız için tehlikelidir. Ağrıyan ayakların ötesinde, topuklu ayakkabılarda harika görünmenin birkaç sonucu vardır. Bunları sizin için sıraladık;

  • Bel Ağrısı: Zara gümüş stiletto ayakkabı giymek, özellikle her seferinde saatlerce ayakta durmanız gerekiyorsa, bel ağrısına da neden olabilir. Bunun nedeni, topukların aslında duruşunuzu değiştirmesidir, böylece yürürken veya ayakta dururken pelvisiniz öne doğru itilir. Bu, uzun süreler boyunca alt sırtta ağrıya neden olur.

Aşil Tendonu: Topuklar ayrıca aşil tendonunuzu kısaltır. Her zaman topuklu giyiyorsanız, bu vücudunuzda kalıcı bir fizyolojik değişikliktir. Aşil topuğu, ayak bileklerinin etrafındaki kasları ve tendonları içerir. Kısalırlarsa, ten rengi stiletto giyerken veya çıplak ayakla yürürken büyük ağrılara ve esnemelere neden olur

 

Yüksek Topuk Giymekten Ne Tür Ayak Sorunları Oluşabilir

Yüksek topuklu ayakkabılar giymek istiyorsanız, onları her gün giymediğinizden emin olun, çünkü bu uzun vadeli fiziksel sorunları önlemeye yardımcı olacaktır. Ağırlığı ayaklara daha eşit dağıtmak için ince topuklu ayakkabılar yerine daha kalın topuklu ayakkabılar giymeyi deneyin. Zara gümüş stiletto modelleri kalın topuklu seçenekleri ile müşterilerine sağlıklı ayakkabılar sunar. Dikkat etmediğiniz de oluşabilecek problemler;

  • Nasır
  • Çekiç parmak
  • Bunyonlar
  • Morton Nöroması
  • Plantar Fasiit

Stiletto Ayakkabılar Erkekleri Etkiler mi

19 yaşındaki bir kadın, 25-50 yaş arası erkeklere konuşup cinsiyet eşitliği üzerine bir ankette yardımlarını istediğinde, en çok tepkiyi en yüksek topuklu giydiğinde aldı. Konuştuğu erkeklerin%83'ü konuşmayı kabul etti. Düz ayakkabı giydiği zaman %47'lik oranla karşılaştığını gözlemlemiştir. Çok da şaşırtıcı değil. Peki kadınlar, kalın topuk stiletto ayakkabı giyen kardeşlerine aynı şekilde tepki verir mi? Öğrenmek için, dört kadın hem erkeklerden hem de kadınlardan ne yedikleri hakkında bir yemek anketine katılmalarını istedi. Yine, erkekler kalın topuk stiletto ayakkabı giydiğinde yanıt verme olasılıkları daha yüksekti. Ama bayanlar buna düşmedi. Topuk yüksekliğine bakılmaksızın, kadınların ortalama olarak sadece%33'ü anket talebine evet dedi. Yapılan başka bir ankete göre de zara gümüş stiletto modelleri erkeklerin en çok beğendikleri stiletto modelleri arasındadır.

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Kadınların Avantajımıdır

Yüksek topuklu ayakkabıların nesi bu kadar seksi? Gueguen, stilettolar ve seksilik arasındaki güçlü imgelem çağrışımından dolayı medyayı suçluyor. Ve evet, yüksek topuklular bir kadının yürüme şeklini değiştirebilir, daha güvencesiz bir yükseklikte yürümeye devam ederken kalçalarını biraz daha sallayabilir, ancak çalışmalarda, oturmuş ve topuklu ayakkabı stiletto giyen kadınlara daha fazla erkek yaklaştı. Ve Gueguen'in erkeklere topuklu veya düz ayakkabı giyen kadınların fotoğraflarını gösterdiği takip çalışmaları, çekiciliğin bir kadının yürüyüşünden daha fazla olduğunu doğruladı. "Sonuçlar, zara gümüş stiletto modelleri daha fazla seksilik, genel fiziksel çekicilik, göğüs çekiciliği, güzellik, diğer erkeklere karşı çekicilik ve bir randevuya isteklilik ile ilişkili olduğunu gösterdi" diye yazıyor. Şimdi ister yaklaşılsın ister mutlu bir şekilde yalnız bırakılsın, bunun için bir ayakkabı yüksekliği var.

Yüksek Topuklular Size Nasıl Avantaj Sağlar

Büyük final için araştırmacılar, yüksek topuklu ayakkabıların, erkekleri eş olarak kullananları takip etme olasılığını gerçekten artırıp artırmayacağını görmek istediler. Farklı topuk yüksekliğine sahip kadınları stratejik olarak üç bara yerleştirdiler, onları barın yakınındaki masalarda, tezgâhta duran ve sahayı inceleyenlerin zara gümüş stiletto   ayakkabılarını görebileceği şekilde oturttular. Ortalama olarak, kırmızı stiletto giyen kadınların erkeklere yaklaşması sadece 7,49 dakika sürdü. Düz ayakkabı giyenler için yaklaşık iki kat daha uzun sürdü 13,54 dakika. Bütün bunlar, erkeklerin kadınların çekiciliğini ölçmek ve potansiyel eşler bulmak için fiziksel özellikleri kullanma eğiliminde olduklarını doğruluyor. Bir yazar "Bir erkek olarak karımı topuklu ayakkabı giydiğinde görmeyi tercih ettiğimi ve Türkiye’deki birçok erkeğin aynı değerlendirmeye sahip olduğunu görebiliyorum" diye yazıyor.

Topuklu Ayakkabı Modelleri

Tipik olarak yüksek topuklu ayakkabılarınızı gök yüksekliğinde hayal etseniz bile, bazı seçenekleriniz var. Topuklar, zeminden ancak bir inç yükseklikten beş inç ve daha uzun olana kadar çeşitli yüksekliklerde olabilir. Topuklu ayakkabı satın alırken, bulacağınız ana yükseklik kategorileri bunlardır.

  • Yavru Topuklar

 Bu topuk, kendine güvenmeyen veya daha geleneksel topuk yüksekliğini sallama konusunda rahat olmayan kişiler için harika bir seçenektir.

  • Blok Topuklar

Topukların görünümünü seviyorsanız, ancak çoğu topuk tipini giymekten rahatsızlık duyuyorsanız, blok topuk sizin tercihiniz olmalıdır. İnanılmaz derecede dar olan beyaz stiletto ve ince topukluların aksine, blok topuk önemli ölçüde daha geniştir.

  • Parlama Topuk

Bu, muhtemelen sizi 1970'lerin disko dönemini düşündüren dramatik bir topuk. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür topuklar ayakkabının tabanından dışarı doğru fırlar ve tabanda daha geniş bir ölçümle tamamlanır. 

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler