Süet Ayakkabı Yıkanır mı?

Süet ayakkabı, oldukça gelişmiş özelliklere sahiptir. Dış görünüşü göz alıcıdır ve son derece profesyonel imkânlarla hazırlanmış yapıya sahiptir.

Süet Ayakkabı Temizleme İşlemi

Süet ayakkabı sahip olunan cilt hatası fazla olan derilerin ya da ciltli olarak değerlendirilemeyen derilerin zımpara işlemi görmesinin ardından oluşan bir deri türüdür. Bu tür deri türlerini elde etmeden önce derinin et yüzünde fazla hata olmamalıdır. Eğer derinin et yüzeyinde fazla hatalar varsa bu hatalar giderilebilecek hatalar olmalı ve giderilmelidir Süet deriler genellikle keçi, oğlak, dana derilerinden elde edilir.

Bu tür deriler diğer derilere göre fiyat bakımından daha ucuzdur. Çünkü bu hayvanların bakımı bu hayvanlardan deri elde edimi diğer hayvanlara göre daha rahat bir işlemdir ve bu hayvanları beslemek yine diğer hayvanları beslemekten çok daha rahat ve kolaydır. Ayrıca yarma olarak yani enine ikiye ayrılmış deri türlerinin et kısmındaki deri türü de süet deri olarak üretilebilir.

Süet Ayakkabı Tercih Nedenleri?

Süet deri işlentisinde mukavemet dolgunluk çok önemlidir. Bu yüzden tabaklama sonrası retenaj (yeniden tabaklama) muhakkak yapılmalıdır. Süet ayakkabı görüntü itibariyle kadifemsi bir yapıya sahiptir dışarıdan bakıldığında ilk etapta kadife bir kumaş ile bezenmiş gibi bir görüntüye sahiptir.

Bir de deriye çok benzeyen bir başka biri olan nubuk vardır. Bunu nubuk ayakkabılarının sürt ayakkabılardan farkı nubuk ayakkabılarının derinin üst kısmından yapılması ve süet ayakkabıların ise derinin daha alt kısmından üretiliyor olmasıdır.

Süet Ayakkabı Bakımı

Öncelikle bilinmesi gereken önemli kural süet ayakkabının yıkanmaması gereğidir. Çünkü süet  ayakkabı yıkanır  sorusu oldukça fazla sorulan bir sorudur. Sonrasına gelinecek olursa yine önemli kurallardan biri süet ayakkabı bakımı diğer ayakkabıların bakımından çok daha farklıdır.

Süet ayakkabı boyası ve süet ayakkabı spreyi olarak özel malzemeleri vardır. Bu yüzden süet ayakkabı bakımı yapıldığında bu işlemin en güzel bir sonuçla sonuçlanması için bu boya ve bu spreyler mutlaka alınmalı ve bunlarla işlem yapılmalıdır. Çünkü eğer süet ayakkabı bakımı yaparken normal ayakkabılarımızı da kullandığımız ürünleri kullanacak olursak ayakkabının yüzeyinde geri dönüşü mümkün olmayan hata ve kusurlara yol açabiliriz. Bunun olmaması için de bu işlemi yaparken daha dikkatli olmanız gerek. Süet ayakkabı spreyi, bu süreçte önemli bir kullanım olanağı sunar.

Süet Ayakkabı Kullanan Kişiler

Süet ayakkabı yağmurlu günlerde rahatlıkla kullanılabilir. Ve yağmurlu bir günden sonra süet ayakkabı için temizlik yapılacaksa öncelikle bu ayakkabının iyice kurumuş olması gerekir. Ayakkabının kuruması için sadece oda sıcaklığında bekletilmesi yeterli olacaktır. Ayakkabı suyu diğer deri türlerine göre daha çabuk bir şekilde emdiği için ayakkabı kurumadan temizleme işlemi yapmak mümkün değildir. Öncelikle süet ayakkabı temizlik malzemeleri gereklidir. Bunların başlıcaları süet ayakkabı fırçası olmaktadır.

Süet ayakkabının temizleme işleminde süet ayakkabı fırçası kullanılmalı. Fırçayı ilk önce yukarıdan aşağıya doğru tarayarak ayakkabının üzerinden bulunan tozlardan arındırabilirsiniz. Sonrasında aynı işlem zıt yönde taranarak kullanılacak sprey veya canlandırıcı boyaları ayakkabınıza uygulayabilirsiniz, deriler de temizleme işlemi tamamlandıktan sonra natürel nubuk spreyi ve natürel süet spreyi kullanmak olası kirlenmelere karşı alınacak güzel bir önlem olacaktır.

Erkeklerde Süet Ayakkabı

Süet ayakkabının diğer ayakkabılardan daha farklı bir görünümü vardır. Görüntüde yazlık bir ayakkabı gibi dursa da süet ayakkabı hem yaz hem de kış aylarında tercih edilebilecek bir türdür. Süet ayakkabı suyu çabuk emebilen yapısına rağmen çok ciddi bir su birikintisine girmeden içeriye çok fazla su aktarmaz. Bu sebeple su geçirmez diyebiliriz. Süet ayakkabı erkek ve kadınlar için çok ciddi anlamda hayat kurtarıcıdır Çünkü görüntüsü oldukça sempatik ve birçok kıyafet uygundur. Süet ayakkabı kadın kullanıcılar için özellikle kadife bir kombine kelimenin tam anlamıyla tamamlayıcı olacak bir kombinasyon sağlar.

Süet Deri ve Nubuk Deri

Nubuk dediğimiz deri  inek derisinden yapılmış bir deri üründür. Sığır derisinin dış tarafının zımparalanmasıyla elde edilir, dolayısıyla sağlam ve dayanıklı olarak kabul edilir. Nubuk, yüzeyine dokunulduğunda kadifemsi bir his verir. Hayvanın dış derisi kullanıldığından, nubuk daha fazla mukavemete sahiptir. Süet deri ise hayvanın iç derisinin zımparalanmasından elde edilen bir deridir.

Dokunarak baktığımızda da süetin derisinin daha tüylü olduğunu görürüz. Süet de nubuk gibi mobilya. aksesuar, ayakkabı, giyim gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin, süet bir koltuğa elimizi tek yöne doğru sürttüğümüzde, sürttüğümüz yerin rengi değişecek ve tekrar geri sürttüğümüzde eski rengine dönecektir. Süetin dokusu bu şekildedir. Gerçek derilerin kendine has bir kokusu vardır. Gerçek deriyi bir kez koklamış birisi süeti ve diğer derileri kokusundan hemen tanıyacaktır. Suni derilerin plastik gibi bir kokusu olabilmektedir ve suni deriler, hakiki derilere göre oldukça serttir, yıpranmaya eğilimlidir.

Süet Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Temizlikler açısında da farklılıkları mevcuttur. Süet ayakkabı kendisine Uygun özel malzemeler ile temizlenirken ne nubukta kendisine özel malzemeler kullanılarak temizlen Süet, tozu ve kiri daha çok tutar. Fakat birkaç küçük hamleyle temizlenmesi oldukça kolaydır. Süet ürünlerinizin derileri ıslanırsa veya öylece evde dururken sönmesinden çekiniyorsanız, ürünlerin içini doldurarak saklamaya dikkat edin. Örneğin; ayakkabınız varsa içini, ceketiniz varsa kollarını giyeceğiniz ana kadar dolu tutun. Süet ayakkabı en iyi fırçayla temizlenir.

Süet fırçalarının genellikle bir tarafı sert kıllı, diğer tarafı da yumuşak kıllıdır. Önce yumuşak tarafla, sonra da sert tarafla ürünü fırçalayın. Ardından süet koruma spreyini(özellikle leke temizlemede) belirli bir mesafeden sıkıp, ürünün kurumasını bekleyin. Son olarak, süet ürünleri direkt güneş almayacak yerlerde saklayın. Tamamen kuruduğunda artık kullanıma hazır hale gelmiştir. Süet ayakkabı görüntüsünü rahatlığıyla ön planda olan bir ayakkabıdır. Dikkat edilmesi gereken hassas bir konu ise her ne kadar su geçirmiyor olsa bile suyu kolaylıkla emdiği için içeride hissedilebilir bu yüzden çok ciddi su birikintilerine girmekten kaçınılmalıdır.

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler