Önü Kapalı Topuklu Terlik Modellerinde Büyük Değişim

Önü kapalı topuklu terlik esasen 1980’lerin moda ikonlarından biri olsa da günümüzde tekrar gündeme gelmiş ve tercih edilmeye başlamıştır ve şıklığı rahatlıkla birleştirir.

Ayakkabının Tarihi ve Evrimi

Ayakları dış etkenlerden korumak ayakkabının icadı için temel sebeptir. Aslında çok basit olan bu insan ihtiyacı, işlevin öneminin tasarımın da önemi ile birleşmesiyle hızla gelişti. Ayakkabının öncelikli işlevleri değişmemiştir; fakat ayakkabının uzun ve ilginç tarihi incelendiği zaman renklerin, malzemelerin ve tasarımların oldukça değişiklik gösterdiğini fark etmekteyiz.

İlk ayakkabıların terlik görünümünde olması ve zamanla terliklerden ayakkabılara doğru evrimleşerek günümüze gelmesi terlikler konusunu modada tartışmaya açmıştır. Topuklu terlik modelleri de bu tartışmanın bir parçası olarak günümüzde oldukça tercih edilen bir parça haline gelmiştir.

Moda Sektörü

Günümüzde moda endüstrisinin trendleri dünyaya her zamankinden daha fazla hükmeder hale gelmiştir. Bu durum sadece insanların giyinme şeklini değil, aynı zamanda evlerinin dekoruna, kozmetik ürünlerini gibi diğer zevklerini de etkilemeye devam ediyor. 60'larda terlik ne kadar önemsiz bir giyim aracıysa günümüzde bir o kadar özen gösterilen bir parça haline gelmiştir.  Günümüzde moda cesur ve cüretkar olarak tanımlanabilir. Buna örnek olarak günümüzün trendi önü kapalı topuklu terlik modellerini verebiliriz.

Düşündüğü ve savunduğu olguları söylemekten çekinmeyen ya da istediklerini giymekten korkmayan genç bireyler düşüncelerini moda ile göstermeye başlamıştır. Moda sadece giyinip kuşanmak anlamına gelmemekte, bireylerin kişiliğini ve inançlarını yansıtmaktadır. Bu durumun oldukça farkında olan tasarımcılar sahip oldukları gücü endüstriye dökmektedirler. Tasarımcıların gelecek sezon için öngörüleri ve tasarımlarının, dünyadaki diğer tüm keşiflerden daha çok dikkat çektiği bir gerçektir. Bu sayede topuklu terlik ve günümüz trendi olan önü kapalı topuklu terlik modellerinin ilgi odağı olmasının sebebinin de bu olduğunu söyleyebiliriz.

Topuklu Terlik

Ne kadar az dikiş olursa o kadar iyi mantığından ortaya çıkan terlikler; hava ne kadar sıcaksa o kadar tercih edilmektedir. Topuklu terlik ise bunun moda ile birleşiminden ortaya çıkmıştır. Ana malzeme olarak her zaman deri kullanılan terlik modelleri, geçmişten günümüze her zaman tercih edilen bir moda ürünüdür.

Farklı kalitede ve birçok farklı tarzda üretilen topuklu terlik seçmeden önce ayağınıza uygun olanı tercih etmelisiniz. Bu sayede ayağınız topuklu terliklerin içerisindeyken rahat olur ve kullanım sırasında negatif durumlar yaşamamanızı sağlar.

Günümüzde Terlik ve Topuklar

  1. yüzyılın ikinci yarısında farklı olma, özgün olma ve belli bir alt kültürün parçası olma arzusuyla ilişkilendirilen geçlik ruhu; refah ve ayakkabıları buluşturma fırsatı yarattı. Topuklu terlik kombinleri, topuklu terliklerin her tarzla buluşturulması sayesinde kadınların ilgi odağı haline geldi. Daha ucuz giyim, yeni trendler ve farklı bir yaşam tarzı, kadın ve erkeklerin imajını değiştirdi.

Yakın geçmişe kadar az alışveriş ama öz alışveriş kavramı değişmiş yerini ucuz ve çok alışveriş kavramına bırakmıştır. Böylece her model ayakkabıda olduğu gibi terlik modellerinde de büyük değişim yaşandı.buna önü kapalı topuklu terlik modellerini örnek verebiliriz. Özellikle çalışan kadınlar rahatlık ve şıklığı harmanlamak istemeleri sebebiyle topuklu terliklere ilgi göstermeye başladı. Ayakkabıların topuklarının boyları kısaldı veya terliklerin daha şık olması tercih edilmeye başlandı.

Terlik ve Sandalet Seçimi

Sıcak havalar, rahat giyim tarzları gibi faktörlerin ön plana çıkmasıyla birlikte terlik sadece ev içinde giyilen bir araç olmaktan çıktı. En sevdiğimiz topuklu ayakkabılarımızı bir kenara bırakmadan daha rahat ayakkabılara ihtiyaç duyar olduk. Pratik olduğu kadar şık olan topuklu terlikler bayan algısında ilgi odağı haline gelmeye başladı.

Özellikle yazlık bölgelerde, plajlarda tercih edilen sandaletler de günümüzde her yerde giyilmeye başlamıştır. Kadınlar, her daim bakımlarını ön plana koyduklarından, bazı durumlarda pedikür eksikliği yaşıyorlarsa önü kapalı topuklu terlik tercih ederek şıklıklarını korumaktadır. Terlik genelde babalar ve turistlerle ilişkilendirilse de çorap ve sandalet görünümü günümüzde yeni bir beğeni kazandı.

Terlik Trendleri

Çorap ve sandalet trendi veya önü kapalı topuklu terlik gibi yeni trendler hemen insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Eşofmanlar ve havalı atletik çoraplar gibi rahatlık ön planda olan günümüz trendleri sayesinde terlikler ilgi odağı olmuştur Trend, 2020 ilkbahar ve yaz koleksiyonlarında birçok yinelemede görülmüştür. Ahşap tabanlı bantlı topuklu sandaletler, topuklu terlik ayakkabı modelleri, farklı tarzlara ayak uydurabilen çoraplar gibi trendler hemen benimsenmiştir.

İyi haber şu ki; çorap ve sandalet trendi tamamen gündelik, rahat bir lükse sayılabilir. En sevdiğiniz yazınızı canlandırmak isteyip istemediğinize göre size en uygun kombinasyonu bulmak için moda sektörü her daim gelişmektedir.

Önü Kapalı Terlikler

Temelde kolay giyinmeyi ve havalı görünmeyi kolaylaştıran terlikler; önü kapalı topuklu terlikler ve önü kapalı düz terlikler, önü açık terlikler olarak çeşitlendirilebilir. Bunlar, tüm yaz boyunca sevdiğiniz ve tercih ettiğiniz terliklerdir. Bazıları takunya gibi, daha nostaljik görünüm kazanmanıza da yardımcı olmaktadır.

Görünümünüzde bakımsız bir algı yaratmaktan çekiniyorsanız veya özensiz giyinmiş algısı bırakmak istemiyorsanız topuklu modelleri tercih edebilirsiniz. Moda sektörünün her daim tartışmalı ayakkabıları, gün geçtikçe değişim gösterdiği için ücretleri de değişim göstermektedir. Terliklerin moda oluşu ve ilgi görmesi sebebi ile topuklu terlik fiyatları oldukça değişkenlik göstermeye başlamıştır. Renk skalası da oldukça geniş olan topuklu terlik siyah rengi seçeneği ile oldukça tercih edilmektedir.

Parmak Arası Terlik

Parmak arası terlik yakın geçmişe kadar sadece plajlarda tercih edilen bir terlik modeli olsa da günümüzde her yerde giyilmeye başlanmıştır. Terlik modelleri arasında en çok tercih edilen model olan parmak arası terlik topuklu terlik gibi yeni trend olan bir model değildir.

Topuklu terkil modelleri yeni trend olmuş olsa da terliğin geçmişinin çok önceye dayanması tercih edilme kapasitesini artırır. Topuklu terlikler, önü kapalı topuklu terlik, süslenen sandaletler gibi yeni trendler parmak arası terlikleri arka planda bırakmıştır. Önü kapalı topuklu terlik modelleri önümüzdeki yaza da damgasını vuracak gibi duruyor.

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler