Kısa İnce Topuk Ayakkabı

Kısa ince topuk ayakkabı sizi şık göstermekle kalmaz, aynı zamanda zarafet ile beraber tüm gün sizi taşıyan ayaklarınızın rahatını ve konforunu sağlar.

Maalesef giydiğimiz her topuklu ayakkabıda rahatlığı ve konforu hissedemeyebiliriz. Ancak bunun içinde yapabileceğimiz şeyler bulunmaktadır. Çünkü ne giyeceğimizi seçen biz değil miyiz? Bu nedenle ince topuk bir ayakkabı alışverişine çıktığınızda aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeyleri sizler için seçtik.

Ayakkabı satın almanın saatleri olduğunu biliyor muydunuz? Mesela, günün erken saatlerinde ayakkabı almak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Çünkü bu saatlerde alacağınız bir ayakkabı ayaklarınız şiştiği vakit size çok sıkı gelecek ve pişman olmanıza neden olacaktır. Ayakkabı denerken topuklarınızın her zaman güzelce oturduğundan emin olmalısınız. Bunun içinde ayaklarınız günün diğer saatlerine göre daha şiş olduğu gün sonunda alışveriş yapmanız daha doğru olacaktır.

Doğru Bedeni ve Uyumu Seçin

Farklı ayakkabı firmalarının farklı bedenlere sahip olduğunu unutmamalıyız. Bunu göz önünde bulundurarak, her zaman ayakkabıyı deneyin ve bedeninize uygun olup olmadığını görün. Çünkü fazladan birkaç kilo bile ayakkabı numaranızı büyütebilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar ayağınıza tam oturmalı ve ayağı sıkıca yerinde tutmalıdır. Tam oturmayan ince topuk ayakkabılar, ayağınızın yukarı ve aşağı kaymasına ve dengenizi koruyamamanıza neden olabilir. Eğer ayağınıza uygun bir ayakkabı almaz iseniz kanama, kabarcıklar ve kırık ayak tırnakları gibi yaralanmalarınız olabilir. Bu yüzden unutmayın, ince topuklu bot veya ayakkabı doğru boyutta değilse veya tam olarak uymuyorsa, ne kadar güzel olurlarsa olsunlar onları bırakın.

Ayakkabıları Deneyin

Ayak parmaklarınız için yeterli boşluk bırakmadan sürekli olarak ince topuk bot veya topuklu ayakkabı giyerseniz, çekiç parmaklar, nasırlar, bunyonlar ve artrit geliştirme şansınızı artırırsınız. Ayrıca, ayak parmaklarını sıkıştıran dar burunlu ayakkabılardan da kaçmalısınız. Dar, sivri ince topuk ayakkabılar ayak ağrısının başlıca sebebi olabilir. 

Ayakkabı mağazasında ki beğendiğiniz farklı seçenekleri deneyin ve giyin. İnce topuk ayakkabıların nasıl hissettirdiklerini görün. Beğendiğiniz çok sıkı, gevşek veya herhangi bir şekilde rahatsız hissettirirse, muhtemelen zamanla daha rahat olmayacaklardır. Örneğin, ayakkabının arkası mağazada topuğunuzu hafif de olsa rahatsız ediyorsa, gerçek hayatta onları giydiğinizde ayaklarınızda su kabarcıkları oluşacaktır. Ayrıca mümkünse ayakkabınız denerken mağazanın içinde farklı yüzeylerde yürümeyi deneyin. Ayakkabınız satın alırken sadece ince topuk elbise kombininizi düşünmeyin.

Taban Kalınlığı ve Yastıklama

İnce topuk ayakkabı giymek ayağınızın küresine daha fazla baskı uygular. Aynı bölgede yastıklamalı ve yeterli dolgulu topuklu ayakkabıları aramanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bu tarz ayakkabılar gününüzü kolaylaştıracak ve ayaklarınızın konforunu sağlayacaktır.

Kaliteli dolgulu ve yastıklı yüksek topuklu ayakkabılar size daha iyi destek, çok daha fazla konfor sağlar ve her durumda, özellikle günlük olarak giyilebilir. Ayağınızı şekillendirmek ve ince topuklu ayakkabı giyerken anatomik olarak mümkün olduğunca doğru yürümek için bu tarz ayakkabılar özel olarak tasarlanmıştır. Bu özelliklere sahip bir ayakkabı size gün boyunca ve sonrasında bile dışarıda bir gecede denge ve rahatlık sağlayacaktır. Kıyafet tercihinize göre ince topuk giyim kombininizi oluşturabilirsiniz.

Deri ve Süet Ayakkabılar

Deri veya süet ince topuk ayakkabıları tercih edin. Sentetik deri topuklu ayakkabılar daha ucuz ve daha ekonomiktir, ancak bir dizi aksilikle birlikte gelir. Gerçek deri veya süet bir ayakkabı satın aldığınızda kalitenin farkına varacak ve ayaklarınız ayakkabının yumuşaklığı ile oldukça rahat edecektir.

Gerçek deri veya süetten yapılan ince topuk ayakkabılar doğal olarak daha esnek bir yapıda olup, ayak şeklinizi daha kolay kavrayacaktır.

Topuk Kalınlığının Önemi

Topuk yerleşimi ve kalınlığı ince topuk ayakkabı seçerken oldukça önemlidir. Topuğun nereye yerleştirildiğini kontrol edin, çok geride ise topuk gerekli desteği sağlamayacaktır. Topuk tam olarak kendi topuğunuzun altına yerleştirilmelidir. Rahatlık söz konusu olduğunda ayakkabının eğiminin topuk yüksekliğinden daha önemli olduğunu unutmamanız oldukça önemlidir.

Topuklu ayakkabı veya ince topuk çizme alışverişi yaparken, ağırlığınızı ayak ucuna veya topuğa yoğunlaştırmak yerine, tüm ayağa dağıtan platformlar aramalısınız. Topuklar ne kadar geniş olursa, stabilite bir o kadar iyi olur. Bu nedenle, ayak bileği burkulma riskini azaltmak istiyorsanız, daha geniş ve daha kalın topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Topuk Boyları ve Kullanımı

Topuk yüksekliği 3 cm ile 9 cm arasındaki yüksek topuklu ayakkabılar yürümek için en rahat olanlardır. Bu yüksekliğin üzerindeki topuklu ayakkabılar belinizi, dizlerinizi, ayak bileklerinizi daha fazla gerginleştirir ve iyi bir denge sağlamaz. Elbette kendinizi en rahat hissettiğiniz ince topuk yüksekliğini seçin. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yükseklik bulunmaktadır.

 • Bu nedenle yavru topuklular olarak adlandırılan modeller 4 ile 5 cm arasındadır ve tüm gün kullanım için çok yönlü bir seçimdir.
 • Klasik topuk yüksekliği 7-8 cm'dir ve iş için evrensel seçimdir.
 • 10 cm topuk, iş sonrası ve kokteyl partileri ve akşam yemekleri gibi hafta sonu aktiviteleri için zarif bir seçimdir.
 • 12 - 16 cm yüksekliğindeki topuklar o kadar rahat ve yürümesi kolay değildir. Çok uzun süre yürümeyi beklemiyorsanız, sadece bu tür topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sonuç olarak, bir dahaki sefere yeni ince topuk ayakkabılar için alışverişe gittiğinizde şunları yapmalısınız diyebiliriz:

 • Doğru beden ve beden seçin
 • Satın almadan önce deneyin
 • Evde onları test edin ve dolaşın
 • Kalın iç tabanlı ve yastıklamalı bir topuk seçin
 • Ayakkabınızı gerçek deri veya süet olarak tercih edin
 • Topuğun topuğunuzun altına yerleştirildiğinden ve yeterince kalın olduğundan emin olun
 • İhtiyaçlarınız için doğru topuk yüksekliğini seçin

İnce topuk ayakkabılar ne kadar güzel olursa olsun, rahat olmalı ve onları giydiğinizde kendinizi güvende ve güçlü hissetmenizi sağlamalıdır. Bu yüzden ayaklarınıza bir iyilik yapın ve ihtiyaçlarınıza en uygun ve en rahat olan topuklu ayakkabıyı seçin.

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler