İnce Topuklu Ayakkabı Almak İçin 10 Neden

İnce topuklu ayakkabı almak için neden bulmak, kadınlar için hiç de zor olmayan bir konudur. Gece hayatında şıklığından taviz vermek istemeyenler için topuklu iyi bir tercihtir.

 

İnce Topuklu Ayakkabı

 

Bir kadın ilk kez yüksek topuklu ayakkabı giydiğinde, aşırı kadınsı olmaya çalışmıyordu. Tam tersi. 17. yüzyılda Kuzey Avrupa'da sadece erkekler yüksek topuklu ayakkabılar giyiyordu ve bu yüzden onları ilk deneyen kadınlar aslında erkeksi bir görünüm istiyorlardı. Sonrasında modanın ortaya çıkması ve topuklu ayakkabının kadınlar tarafından da tercih edilmesiyle yaygınlaştı ve günümüzde çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

 

Özellikle ince topuklu ayakkabı daha kadınsı bir hava yarattığı için son yıllarda nerdeyse her çeşit ayakkabı tarzında kullanılmaya başlandı. Yazlık ya da kışlık farketmeden sandalet olsun bot olsun her türlü ayakkabı türüne adapte edilmektedir. İnce topuklu sandalet yaz aylarında akşam yürüyüşlerinde olsun düğünlerde olsun hemen hemen bütün özel gecelerde şık bir elbisenin altına tercih edilmektedir.

 

İnce Topuklu Ayakkabı Giymek

 

Kadınlar için yüksek topuklu ayakkabı giymenin getirdiği sağlık risklerini etkili bir şekilde geride bırakan ve bu kadın ayakkabı stilinin yüzyıllar boyunca ve pek çok farklı kültürdeki getirilerin olması gerektiğini anlamak lazım.  Bunlara bakıldığında başta erkeklerin ilgisini ve dikkatini çekmeyi söyleyebiliriz, lakin kadınlar öncelikle kendileri için şık görünmeyi de severler. İnce topuklu ayakkabı giymenin kadının duruşuna olan katkısı yadsınamaz.

 

Uzun boylu olmak insanların bilinçaltında her zaman güç ile bağdaşmaktadır. Ayrıca topukların kadınların bacaklarını daha uzun ve düzgün gösterdiğini de biliyoruz. Hatta kadınlar bu zarifliğe o kadar alışmış ve her kıyafetleriyle kombine etmek istiyorlar ki ince topuklu çizme modelleri de çok rağbet görmektedir.

 

İnce Topuklu Ayakkabı Modelleri

 

İnce topuklu ayakkabı modelleri özellikle çok gözde ayakkabılardır. Son yıllarda gördükleri ilgi sonucunda hemen hemen her türlü ayakkabıya uyarlandılar. Hatta ince topuklu bootie modelleri bile markette çok ilgi görmektedir. Her sene değişen moda akımlarına rağmen topuklu ayakkabı her zaman moda olmuştur ve sürekli yenilenerek kadınlar için yaz kış giyilecek bir duruma gelmiştir. Dolayısıyla kadınlar iş olsun sokak olsun özel geceler olsun her zaman giyebilecek ortama uygun bir topuklu ayakkabı modeli bulankatadırlar.

 

Kadınlar Neden Yüksek Topuklu Ayakkabı Giyer

 

Kadınların önemli bir yüzdesi yaşamları boyunca topuklu ayakkabı giyer hatta ince topuklu ayakkabı tercih ederler. Bunun nedenlerinden biri çekici bir yürüyüş içindir. Yüksek topuklu ayakkabılar adımların boyutunda bir azalmaya neden olur ve bu da bir bayanın kalçalarının daha fazla eğilmesine ve dönmesine neden olur. Böyle bir yürüyüş stiliyle birlikte gelen kasılma, bir bayanın çekiciliğini artırır.

 

Topuklu ayakkabıların tercih edilmesindeki bir diğer neden ise gücü simgeliyor oluşudur. Aristokrat kadınlar ve erkekler tören gibi özel günlerde topuklu giyebilirlerdi. Topuklarla birlikte gelen ek yükseklik, yöneticileri sosyal sınıftan ayırmaktı. Ayrıca ofis için resmi kıyafet kuralı olarak kadınlar tarafından kabul görmektedir. Tıpkı gömlekleri ve kravatı olan erkekler gibi, kadınlar da topuklarında ofis işi için şık ve güzel görünme eğilimindedir. Çok fazla ayakta durmayı gerektirmeyen bir işiniz varsa, ince topuklu bot ayakkabılar kışın bile topuklu giymeniz için her yerde bulunmaktadır.

 

İnce Topuklu Ayakkabı ile Zarifçe Yürümek

 

İnce topuklu ayakkabı tercih ettiğinizde üzerinde de zarif göründüğünüzden emin olmalısınız. Çünkü ortamdaki enerjiniz ve duruşunuz bundan çok etkilenmektedir. Marilyn Monroe'nun "Bir kıza doğru ayakkabıları verin ve dünyayı fethedebilir" dendiğinde topuklulardan bahsettiğine inanıyoruz. Ama topuklularla yürüyemezseniz eğer bu ister toplantı odasında ister barda olun, esasen olası fetihleri geçersiz kılar.

 

Bu nedenle, herhangi bir utanç verici aksilikten kaçınmak için, topuklularla doğru şekilde yürümenin sırlarına bakmakta fayda var. Topuklu ayakkabı ile zarif bir şekilde yürümeye yönelik denenmiş ve test edilmiş ipuçlarına göz atmak için internet ve sosyal medya sizin için faydalı olabilir. Özellikle ince topuklu ayakkabılar alışkın olmayanlar için başta zorlayıcı olabilir ve giymeden birkaç öneri okumaktan zarar gelmez.

 

Topuklularla Rahatça Yürümek İçin Öneriler

 

İnce topuklu ayakkabı dendiğinde uzun sürede üstünde durulduğunda ayakları ne kadar acıtabileceği akla gelebilir. Ama kadınları bir o kadar da şık ve alımlı gösterdiği de bir gerçektir. O yüzden üzerinde güvenle ve rahatça yürüyebildiğiniz ince topuklu stiletto ayakkabının etkisini ve cazibesini küçümsemeyin. Öncelikle size uygun yükseklikte bir topuk tercih etmenizi öneririz. Kendinizi üstünde rahat hissetmeniz ve topuk boyunun sizin istediğiniz yükseklikte olduğundan emin olmanız önemlidir. Eğer alışkın olduğunuzdan daha yüksek bir topuk tercih etmek istiyorsanız dışarı çıkmadan evde yürüme alıştırmaları yapmanız faydalı olabilir.

 

Topuklu ayakkabı üzerindeyken düz ayakkabı giydiğiniz kadar rahat adım atamayacağınız için adımlarınızı küçük atmakta iyi olacaktır. Kısa ve dengeli sakin adımlar atmaya gayret gösteriniz. Telaşlı ve hızlı adımlarla hareket etmeyiniz. Vücut dengenizi bulmak için hafifçe arkaya yaslanarak yürüyünüz. Sakin ve kısa adımlarla özgüvenli bir şekilde hareket ediniz. Özellikle ince topuklu ayakkabı seçerken ayakkabınızın kalitesinden ve rahatlığından taviz vermeyiniz çünkü kendinizi güvende hissetmediğiniz hiçbir ayakkabının üzerinde çekici görünmezsiniz.

 

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giyerken Ağrıyla Baş Etmek

 İnce topuklu ayakkabı giyerken ağrıyı hafifletmek için birkaç etkili püf noktası vardır. Favori olanlardan bazıları, ayaklar için yastık görevi gören ekler, koruyucu bir tabaka olarak yara bandı ve gerektiğinde silikon kayışlar takmaktır. Ayrıca bütün gün yeni ayakkabı giymek de önerilmemektedir.

 Ağrınızı azaltmaya yardımcı olan ayak egzersizleri ile ayağınızın esnekliğini de artırabilirsiniz, bu da ayaklarınızın topuklularla başa çıkmasına yardımcı olur. Yüksek topuklu ayakkabılara ince topuklu terlik ile başlayarak da alışabilirsiniz. Terlik daha rahat ortamlarda da kullanabileceğiniz bir parça olduğu için gözler üzerinizde olmadan topuklu giymeye alışmak daha kolay olabilir.

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler