Bot Ne Demek

Bot özellikle kış aylarında kullanılan ayağı sıcak tutmaya yarayan bir ayakkabı modelidir. Genellikle çizme modelleri kadar uzun değil, daha kısa yapılardadır. Rugan, deri, postal, outdoor gibi çeşitli bot modelleri vardır. Kullanılan materyal ve model botun fiyatını etkilemekte önemli etkenlerdendir. Her bütçeye uygun bot modellerini birçok markada mağazalardan ve online sitelerinden alabilirsiniz.

Kadın Bot Çeşitleri

Bot kadın ayakkabı çeşitleri söz konusu olduğunda tasarımcıların model konusunda son derece cömert olduğu bir gerçek. Moda dünyası, kadınların kendi tarzlarını desteklemeleri için alternatiflerle dolu. Hemen hemen her tarza ve zevke uygun farklı nitelik ve özellikte bot modelleri bulmak mümkün.

Son yıllarda rahatlığın kadınlar için daha önemli hale gelmesi ve kombinlere eskiye göre daha duyarlı olmaları kadın bot modellerinin çeşitliliğini artırmıştır. Tek bir bot ile bütün bir sezonu atlatmak uzun zaman önceydi. Günümüz şehirli kadınını ofiste, sokakta, sporda, seyahat ederken ve günlük yaşamda farklı ayakkabılarla hayatı deneyimliyor. Tabii ki bu değişiklik kadın bot ayakkabı modellerini de etkiledi.

Yeni Nesil Bot Tarzı

Artık her ortamın kendi tarzı ve tarzlara uygun ayakkabı seçenekleri var. Bazı kadınlar için klasik, taviz vermeyen bir tarzdır. Klasik ayakkabılar, klasik botlar, klasik giysiler... Özellikle iş hayatını günün büyük bir bölümünde uzatan kadınlar için son derece şık, çekici ve yere sıkıca oturan ağır pozisyonları ile klasik bot modelleri şimdiden yerini aldı.

Botta Renkler ve Sadelik

Kadın bot trendinde rengarenk botlar ön plana çıkarken, farklılık arayanlara alternatifler sunuyor. Metal ürünler, rengarenk süet ve kumaşlardan üretilen bot modelleri ile sıra dışı tasarımlar da dikkat çekmeyi seven kadınlar için ilham kaynağı oluyor. Bot modelleri bayan kullanıcıları tarafından çoğunlukla tek renk olarak tercih edildiği görülür.

Genellikle siyah, kahverengi, koyu yeşil ve kırmızı renkleri sezonun ana renkleri olarak rol almakta. Tabii daha düz, ince, sade ve kısa bot modellerinin tasarım ve model olarak atağa geçtiği de görülebiliyor. Detayda kalite ve çeşitliliğin dikkat çekmekten daha önemli olduğu bot bayan modelleri, bu sezon fermuarlı ve zımbalı bağcıklı botların boyunu kısaltarak karşımıza çıkıyor.

Minimalist zarafet, kadınların gösteriş yapmak yerine sadeliğin çok önemli olduğu bu dönemde kendi stillerini yaratmaları için son derece yol gösterici ve ilham verici bir faktördür. Çok fazla detay içermeyen, küçük detaylardan memnun kalan, sade ve ölçülü renklerin ışığında yaratılan stiller bu sene trend oluyor.

Kış İçin Bot Seçimi

Kış demek biraz da yağmur, çamur, kar demektir. Bu nedenle botun su almaması çok önemlidir. Su geçirmez botların şık olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. birçok bot markasının botları oldukça şık ve su geçirmez malzemelerden yapılmaktadır.

Elbette ayaklarınızı da sıcak tutmalıdır. Özellikle pelüş botlar bu işlevi tamamen taşır. Aynı zamanda deri botlar su geçirmezdir ve ayaklarınızı sıcak tutar. Ayrıca bazı markaların %100 suya dayanıklılık garantisi vardır. Kendinizi güvenceye almak istiyorsanız, bu botları tercih edebilirsiniz.

Kaymaz Tabanlı Botların Önemi

Kış aylarında sık sık kayıp kendisini inciten insanların haberlerini duyarız. Çünkü yağmurla birlikte yerler daha kaygan hale geldiği gibi, kar buzu da düşmeye neden olur. Tam da bu nedenle kaymaz tabanlı botlar tercih edilmelidir. Zemine temas eden botlar, olası bir kazada kaymanızı ve yaralanmanızı engeller. Kauçuk tabanlı botlar bu işin ustasıdır. Ancak kauçuk taban giymek istemiyorsanız, fistolu tabanlı botlar yeterli olacaktır.

Doğru Bot Seçiminin Önemi

Ayaklarınız kalitesiz botlarda terlediğinde bakteri ve mantarlar ortaya çıkarma ihtimali yüksektir. Nitekim durum daha da ileri giderse kronik hastalıkları da beraberinde getirebileceği gibi, cilt hastalıklarına sebebiyet verebilir. Ayrıca mantar gibi ayak hastalıklarının son derece bulaşıcı olduğu bilinmekte. Bu nedenle kış için tercih ettiğiniz botların terletmemesi çok önemlidir. Ayakkabıdaki hava akışı aynı zamanda hoş olmayan ayak kokusunu da önlemiş olur. Kaliteli bot markaları tercih etmek de doğru bot seçimi olmasına yardımcı olacaktır.

Uzun Yürüyüşlerde Bot Kullanımı

Kışın, özellikle uzun bir yürüyüş parkurunuz varsa kesinlikle hafif bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Sadece sert oldukları için tercih edilen tabanı çelik botlar, uzun yürüyüşler için pek uygun değildir, kişiyi yorabilir. Hafif botların ayaklarınızı yeteri kadar ısıtmayacağını düşünüyorsanız yanılmanız mümkün. Artık çok hafif, şık, sağlıklı ve sıcak olan botlar yapılabilir.

Özellikle sentetik malzemelerden yapılmış botlardan uzak durmakta fayda var. Nitekim botların kalın çoraplarla sıkmaması, botunuzda tercih ettiğiniz doğru numara ile alakalıdır. Botunuzu alırken hava sıcaksa, test amacıyla kalın bir çift çorap yanınızda bulundurun. Kışın kalın çoraplar giyeceğinizden dolayı botlarınızın ayaklarınızı ezmemesi için bot alışverişinde bu konuya dikkat edin.

Genelde bu gibi durumlarda yarım veya bir numara büyük botlar tercih edilmelidir. Çok kalın çoraplar giyseniz bile ön ayak ve topuk noktanız rahatsız olmayacaktır.

Fermuarlı Botların Tercih Edilme Nedenleri

Yeni dönemde zamandan kazanmak için birçok pratikliğe başvuran insanlar, ayakkabı seçimlerinde de bunu göz önünde bulundurabilirler. Bu yüzden günümüzde kışın soğukta botlarını çıkarmak için fazla vakti olmayan insanlar olabilir. Çoğu zaman, gevşek bağcıklı botların giyilmesi ve bağlanması zordur. Daha kısa sürede işinizi halletmek istiyorsanız, fermuarlı veya düz aşınmalı botları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde zamandan tasarruf edersiniz ve bağcıklı bot zorluklarını ortadan kaldırırsınız. Ancak fermuarlı bot seçerken, malzemenin yüzde 100 su geçirmez olduğundan da emin olmalısınız. Özellikle bot erkek modellerinde fermuarlı ürünler piyasada oldukça çeşitlilik gösterir. Yükselen trendle birlikte erkeklerin fermuarlı botlar tercih etme sebeplerinin başında pratiklik, rahatlık ve şıklık geldiği bilinmektedir.

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler