Babet Ayakkabı

Babet ayakkabı denildiğinde aklımıza gelen günlük konfor, kolaylık ve kalıcı stil. Bu yüzden onlarca yıldır gardıroplarımızın vazgeçilmezi olmaları hiç de şaşırtıcı değil.

Babet Ayakkabı Nedir ve Nasıl Seçilir

Babet ayakkabı ayak ucu ve topuğun aynı hizada olduğu tüm ayakkabı modellerinin genel adıdır. Babet ayakkabı örgü modelleri, özellikle yaz aylarında kullanabileceğiniz en rahat ayakkabılardır. Bu rahat ayakkabılar iş sırasında ya da hafta sonları sıklıkla kullandığınız bir ayakkabı modelidir. Peki, babet ayakkabı kadın modellerini nasıl kombinleyebiliriz sorusuna yanıt verelim. Önce size ait olan vücut tipinizi, sonra yansıtmak istediğiniz stili düşünmeniz ve ona göre karar vermeniz gerekiyor.

Klasik bir kombin yapmak istiyorsanız kısa etek boyu ile rugan deriden düz bir babet tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kıyafetlerimiz modaya uygun ve şık görünüyor. Bir babet seçerken önemli olan, havayı nasıl yansıtmak istediğinizdir. Bu isteğinizin püf noktası da kafanızdaki taslak ile paralel olarak vücut tipinizi bilmekte ve bu vücut şeklini göz önünde bulundurarak doğru renk ve parlaklığı seçmektedir.

Babet Ayakkabı Modellerinin Dezavantajları

Dar burunlu babet ayakkabı modelleri giymek ayak tırnaklarınıza aşırı baskı uygular. Bu durum tırnaklarınızın derinize baskı uygulamasına ve çevredeki dokuyu istila etmesine sebep olmaktadır.  Dar burunlu babet ayakkabı modellerinin parmaklarını sallamak için bolca yer bulundurduğundan emin olun. Kronik tırnak batması, nitelikli bir ayak doktoru tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Düz, desteksiz babet ayakkabı çeşitleri giymenin neden olduğu topuk ağrısı, plantar fasiit iltihabı yüzünden olabilir. Bu kalın doku, ayak tabanı boyunca kalkaneustan ayak parmaklarına kadar uzanır. Düz desteksiz babet modelleri gibi ayakkabılar kemerin düşmesine, tendonların ve bağların gerilmesine veya yırtılmasına neden olabilir. Düz babet modelleri giyiyorsanız, tabanların sağlam ve iyi desteklendiğinden emin olun.

İnce tabanlı babet modelleri ile yürümek topuk kemiklerine aşırı baskı uygular. Bu, ayakkabının arkası topuğa defalarca sürülürse Aşil tendonunda su toplanmasına neden olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu sorun genellikle yalnızca destek eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Mükemmel babet modelleri yerine alçak topuklu veya topuklu ayakkabılar seçin. Abartılı yüksekliği olmayan güçlü, geniş topuklu ayakkabı modelleri taban sağlığınız için tamamen düz olan babet modellerinden daha uygun olabilir.

Babet Ayakkabının Avantajları

Çalışan anneler, çocuklarıyla ilgilendikleri süre dışında gün içinde de hareket etmek ve spor yapmaktan zevk almak isterler. Babet ayakkabı modelleri yukarıdaki aktiviteleri gerçekleştirmeyi kolaylaştırır. Topuklu ayakkabılar ayağınızda çok şık görünebilir, ancak kendinize sorun gün boyu onları giyecek kadar rahat mısınız? Kesinlikle değil. Babet ayakkabılarla ilgili bir başka güzel şey, gün boyu giyecek kadar rahat olmalarıdır.

İşiniz gün boyu çok yürümeyi içeriyorsa, topuklu ayakkabı yerine babet ayakkabılar giyseniz iyi olur. Düz ayakkabılar yılın herhangi bir zamanında güvenlidir. Sokakta bir çift babet ile düşmeyi hayal edemezsiniz. Topuklu ayakkabı giymek, doğal olmayan bir pozisyonda yürüme eğilimindedir ve sırtınızda ve ayaklarınızda sorunlara neden olur. Normal yürüme şeklinizi değiştirmeyen ve ayaklarınızı rahat tutan babet ayakkabılar giyin.

Babet Ayakkabı ve Elbise

Babet ayakkabı modelleri ve elbiseler şık görünmek için topuklara ihtiyacınız olmadığının kanıtıdır. Mini etekli bir elbisenin altına giyilecek babet ayakkabı bileklerinizin güzelliğini ortaya çıkarmak için ideal bir seçenektir.

Örneğin sivri burunlu babetler sizi olduğunuzdan daha ince yapıda gösterecektir.  Babet ayakkabı yapımı diğer ayakkabı formlarına benzerlik göstermektedir bu sebeple formları da ayakkabı formlarından farksız değildir. Eğer vücudunuz O tipi ise, babet ayakkabıları kesinlikle kısa formda kıyafetler ile kombinlemenizi öneriyoruz.

Babet Ayakkabı Çeşitleri

Bacaktaki boyuna bağlı olarak üç ana babet ayakkabı türü vardır.

  • Mokasen, bale ayakkabısı, sandalet ve spor ayakkabı gibi ayak bileği altında olan modeller.
  • Alçak botlar ve moclar gibi ayak bileği üstünde olan modeller.
  • Diz yüksekliğindeki çizmeler, botlar vb. modeller.

Babet ayakkabılarınızın yüksekliği, figür oranları açısından hangi giysilerin onlarla iyi görüneceğini belirler. Bunu anladığınızda, stil eşleştirmeye odaklanabilirsiniz. Gündelik ve spor denildiğinde babet ayakkabıların en uygun birleşim olduğu görülebilir. Düz babet yardımı ile sportif ve rahat bir görünüm yaratabilirsiniz. Bu ayakkabılar, özellikle ofis için hazırlanan günlük kombinlerde başrol oynayabilir.

Babet Ayakkabı Hem Spor Hem Şık

Gündelik ve spor denildiğinde babet ayakkabıların en uygun birleşim olduğu görülebilir. Düz babet yardımı ile sportif, rahat ve şık bir görünüm yaratabilirsiniz. Bu ayakkabılar, özellikle ofis için hazırlanan günlük kombinlerde başrol oynayabilir. Genelde gece şıklığı yakaladığımız babet ayakkabı erkek modelleri içerisinde de birçok gündelik model bulmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken doğru renkler ile doğru parçaları kombinleyebilmektir.

Alt giyim ürünü olarak kot kumaştan yapılmış bir parça kullanıyorsanız seçtiğiniz babet ayakkabı süsleme kısmında parlak renk kullanılmasına dikkat edin. Ayakkabılarda parlak renkler ve denim kumaşlar, yüksek enerjili detaylara uyum sağlayabilir. Bol, uzun paçalı pantolonları babet ayakkabı bayan modelleri ile tamamlamaya özen gösterilmelidir, çünkü birtakım püf noktalar barındırmaktadır. Pantolonun çok uzun olması durumunda babet ayakkabılar düztaban olduğundan uygun bir kullanım deneyimi sağlamayacak ve estetik bir görünüm yaratmayacaktır. Bu tür pantolonları yüksek topuklu ayakkabılarla tamamlayabilirsiniz.

Babet ile Abiye Kombinasyonu

Yüksek topuklu ayakkabılar, şık davetler ve özel etkinlikler için vazgeçilmezdir. Abiye, topuklar üzerinde şaşırtıcı bir şekilde çalışabilir. Ancak şık tasarımlı babet ayakkabı kadın modelleri de benzer sonuçlar verebilir.  “Babetleri nasıl kombinleyebiliriz?” sorusu abiye tarzında da gündeme gelebilir. Özellikle uzun boyluysanız vücudunuzu zorlamadan güzel bir izlenim vermek için babet ayakkabı kadın modellerini gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz.

Bu noktada abiye elbise modelini düşünmeniz gerekiyor. Risk almadan kullanılabilecek kısa bir gece elbisesi örneğinden yola çıkabiliriz. Çünkü kısa boylarda gece kıyafetleri için uygun olan babet ayakkabı kadın modelleridir. Uzun bir gece elbisesini düz bir babet ayakkabı riskiyle tamamlamak size şık bir görünüm kazandırmaz, aksine yarım kalmış bir kombin imajı çizer. Bununla birlikte abiye tarzda kıyafetlerin altına tercih edeceğiniz için babet ayakkabı modelleri ve fiyatları değişiklik gösterebilir.

 

 

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler